Baskı Maliyet Hesaplama

Baskı Öncesi - Baskı Maliyet Hesaplama Sponsorlu Bağlantılar Saygı değer meslektaşlarım... Matbaacılıkta maliyet hesaplamının zorluğunu hepimiz biliriz. Maliyet hesaplamak için çeşitli programlar yada excell tabloları mevcut, ancak bunlar ya yetersiz yada çok pahalı. Ben bu konudan ...

Baskı Maliyet Hesaplama
Bayers isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bayers

Grafiker / İstanbul

Alt 16-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Saygı değer meslektaşlarım...

Matbaacılıkta maliyet hesaplamının zorluğunu hepimiz biliriz.

Maliyet hesaplamak için çeşitli programlar yada excell tabloları mevcut, ancak bunlar ya yetersiz yada çok pahalı. Ben bu konudan çok muzdarip olduğum için her türlü program ve tablonun bu alanda en azından isim bazında paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

ilginize teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 22-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Konu 6 gün önce açılmış cevap gelmemiş. tahminen sorun şudurki.. sitemizin çoğunluğunu grafikerler oluşturmakta bizler fazlaca maliyet hesabı yapmamakla birlikte, aslında bilinmesi gerektiğinin farkındayız ancak bu kadar detaylı olarak pek girmeyiz.. Elbette sitede matbaacılık alanında bilgili kişilerde mevcut ancak sorunuzu çok kısır sormuşsunuz.. yani excel istemiyorsunuz.. var olan programlarda çok pahalı geliyor.. demekki alternatifin yok.. Baskı Maliyet Hesaplama
Bu mesajdan alıntı yap
Bayers isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bayers

Grafiker / İstanbul

Alt 23-01-2009 #3
Bu konuda haklısın biraz kısır kalmış, Ben hesap yapmak için kullanılan her türlü dosya ve program isminin paylaşılması kanısındayım...

Ayrıca bende güzel sanatlar mezunu bir grafikerim, fakat matbaacılıkta kullanılan maliyetleri bazı matbaacı arkadaşlar kendilerine göre öyle güzel şekillendirip farklı fiyatlar çıkartıyorlar ki ben ve benim gibi bazı grafiker arkadaşların günlerce uğraşıp emek vererek hazırladıkları işlerin karlarını bir iki kalemde silip süpürüyorlar...

Bir matbaacı arkadaşım bunu bana açık açık söylediği için burada paylaşmak istedim,
-Siz grafikerler nasılsa matbaa maliyetlerine çok bilmiyosunuz, umarsamazsınızda...
Bu mesajdan alıntı yap
dr.grfk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dr.grfk

Grafiker / Mersin

Alt 26-01-2009 #4
sizin bahsettiğiniz fiyat, maliyet hesaplama programlarını tabloları vs. şimdiye kadar görmedim ama bir işin maliyeti nasıl hesaplanır kısaca anlatayım:

1000 adet el ilanı (A5) 16/1
4 renk baskı farzediyorum:

4 kalıp 35 TL * 4 = 140 TL

4 film/ctp 10 TL*4 = 40 TL (film ebadına göre fiyat değişir ama standart 46*64 için fiyat yazıyorum normalde film 30-35 tutar)

kağıt 135 gr kuşe: 1000/16=62,5 net, brüt 70 tabaka

kağıt fiyatını toptancıdan öğrene bilir yada kendiniz hesaplarsınız kağıt fiyatını hesaplamak için:

64*90 tabaka ölçümüz

64*90*135*2,5*1,18= 229 yani 0,23 TL tabaka fiyatımız (64*90 ölçümüz, 135 gramajımız, 2.5 euro (bu oran kurdan olayı oynaya bilir ama genelde aynıdır) 1,18 KDV

70*0,23 = 16.10 TL

kalıp : 140 TL
film : 40 TL
kağıt : 16 TL
toplam 196 TL

bu ana maliyet bu tarz bir işe fazla bir kar ekleyemezsiniz çok çok 225-250TL dersiniz (grafik ücreti ayrı) ama normal şartlarda maliyet *2 normal piyasa fiyatıdır verdiğim örnek 1 tek kişiye özel baskı için örneğin istanbulda ben aynı işi 2000 adet olarak 45 TL'ye yaptırıp getirtiyorum

maliyet hesaplamada kalıpları standart alırsanız 4 renk trignomi işlerde 140+40=180 TL baskı maliyeti + kağıt maliyeti (özel kesim ve grafik ücreti hariç) birde dikkat edilmesi gereken husus baskı farkı bu verdiğim baskı ve kalıp maliyeti 1000 adet baskı içindir 1000 adet baskıyı geçen her iş için 5-7 TL arasında baskı farkı alınmaktadır onun için tirajlı işlerde bu konu çok önemlidir yeri gelir 200-300 TL baskı farkı çıkar ve hesaplamada hata yaparsanız zarar edebilirsiniz.

tek renk tire işlerde kalıp maliyetini 40-50 TL
küçük işlerde 32*46 gestetnerlerde kalıp maliyetini 10-15 TL
yaldız baskılarda fiyat değişir örneğin gestetnerde 25 TL
büyük ofsetlerde 50-60 TL
zeminli işlerde 1 kutu boya fiyatı (kullanılan marka ve renge göre değişir)

bu verdiğim fiyatlar mersin piyasası için istanbul yada diğer şehirlerde fiyatlar ve euro kur hesaplaması farklılık gösterir.

umarım yardımcı olur
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 26-01-2009 #5
Bu tablo için sitemizde bulunan Horus ya da IV.Murat ile iletişime geçebilirsiniz.

Baskı Maliyet Hesaplama

İncelemek için...
Matbaa Maliyet

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
by_murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

by_murat

Hiç Biri / İstanbul

Alt 08-04-2009 #6
Baskı Maliyet Hesaplama 1000 adet A/5 için fiyat çok olmadı mı?
150 tl yeterliydi
Bu mesajdan alıntı yap
aydin001 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aydin001

Hiç Biri / İstanbul

Alt 15-04-2010 #7
Merhaba,
Hesaplama exel dosyasını, linkini koyabilir misiniz? teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
pukeleka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pukeleka

Hiç Biri / Ankara

Alt 17-04-2010 #8
linki düzeltebilirmisiniz....
Bu mesajdan alıntı yap
kadir34_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kadir34_07

Matbaacı / Antalya

Alt 13-05-2010 #9
slm lar maliyet tablosunu bana atabilirmisiniz mümkünse