Baskı Öncesi hazırlık işlemleri

Baskı Öncesi - Baskı Öncesi hazırlık işlemleri ...

Cevapla
Baskı Öncesi hazırlık işlemleri
vipmatbaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vipmatbaa

Grafiker / İzmir

Standart

Baskı Öncesi hazırlık işlemleri

Alt 22-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar akademik birikimimi fırsat buldukçu arkadaşlarla buradan paylaşmayı düşünüyorum. Sürçü lisan eylersem affola.


Baskı öncesi hazırlık
Baskı öncesi hazırlık genel anlamda film hazırlık olarak algılanır. Baskı öncesi hazırlıkta film, en son aşamadır. Bu aşamaya gelmeden önce yapılanlar ayrıntılı olarak incelendiğinde önemini daha iyi anlayacağız. İnceleyeceğimiz parçaların hepsi, mükemmel olduğu zaman doğru bir iş çıkartabiliriz. Kaliteli bir iş üretebilmek için gerekli olanlara uymadan var olan standartlara ulaşmak mümkün değildir.
Baskı öncesi hazırlığı yapılacak olan bir işin, değişik iki süreci vardır.
1) Konvansiyonel (klasik yöntem)
2) Dijital Her iki süreçte Aynı malzeme ve aynı standartlar kullanılır. Ayrıldıkları tek nokta ise, bilgisayar ortamı kullanılmasıdır. Günümüzde artık konvansiyonel ortamlar terkedilmektedir. İster konvansiyonel isterse de dijital ortamda hazırlansın, yapılacak işin bilgilerini içeren malzemelerin, standart olarak kabul gören özelliklere sahip olması onun kalitesini belirler.Kaliteli bir sonuç ancak kaliteli orjinal, dia, opak, v.b. malzemelerin kullanılması ile mümkündür. Bu malzemelerdeki eksiklikler zaman ve maliyet artışlarına yol açtığı gibi en önemlisi de kaliteyi düşürür. Kötü çekilen bir dia (slayt), ne kadar iyi taranırsa (scanner) taransın, bilgisayar ortamında renk rütuşuda yapılsa yinede ancak belirli sınırlarda düzeltilebilir. Kötü bir iş bizi hep başlangıç noktasına götürür. Öyleyse, başlangıç noktamız nedir? Bu konuya geçmeden önce konvansiyonel diye adlandırdığımız ve geçmişte yapılan çalışmayı inceleyelim. •Klasik Yöntemlerle Hazırlık Bir grafiker veya ressam, yapacağı işi ayrıntılı olarak düz bir kağıda yada genellikle milimetrik kağıda, kurşun kalem, cetvel, gönye v.b. araçları kullanarak trase çizerdi. Bunlar, üzerine yapıştıracağı malzemeleri gönyelemeye ve hizalamaya yardımcı olurdu. Eğer varsa orjinal kalemlerle (rapido adı verilen ve farklı kalınlıktaki herbir çizgi için ayrı ayrı kullanılan kalemlerdir) çizgi ve çerçeveleri çizerdi. Resim alanlarını, hangi malzemeyi kullanıyorsa dia veya opak olabilir, kurşun kalemlerle boyutlandırır ve kadrajlardı. Tipografiyi ise ya dizdirip yada letraset adı verilen folyolar üzerindeki harfleri kağıda transfer ederdi. Eğer renk kullanacaksa, orjinal üzerine eskiz veya aydınger kağıt kaplayıp, renkle ilgili açıklamaları burada yapardı. Bu çalışma bitiminde film atölyesi önce, gelen işin orjinalinin 1/1 negatifini elde eder, sonra dia ve opak malzemeleri scannerde tarar ayrı ayrı (CMYK) şablonlarını oluşturur ve bunları orjinalden elde ettiği negatiflerle birleştererek her rengin tek bir tabakada olmasını sağlardı. Daha geçmişte ise tipografi (yazı) ayrı, renk ayrımları (dia ve opaklar) ayrı olur, bunlar montajcılar tarafından birleştirilirdi. Dia ve opakların, tipografik özellikleri içeren
orjinallerle birleştirilmesi sırasında, tekrar tekrar kopyalamak zorunda kalındığından (negatif+pozitif) ve her kopyalamada kayıplar oluştuğundan, çıkan sonuç günümüz koşullaryna göre mükemmel olmazdı. Kuşkusuz halen bu yöntemleri kullananlar var. Bir çok konuda başarılıda oluyorlar ama, uzun ve zahmetli bir iş olduğundan zaman ve paraları da boşa gidiyor. Diyelim ki dekupe yaptırmak istediniz, yapılacak işlem daha zahmetli bir hale geliyor ve hele birde iki dekupeyi üst üste yada bir dekupeyi herhangi bir başka dianın içine pas etme (gömme) işi olursa... Bu zorluklarla film sektörümüz uzun süre boğuştu. Bilgisayarlar işin içine girmeseydi halen bu zorluklarla çalışılmaya devam edilirdi. Kısaca klasik yöntemler bunlardı. •Dijital Yöntem Peki şimdi ne yapılıyor? Grafikerlerin elinin altında masaüstü scanner, bilgisayar ve yazıcılar var. Tasladıklarını bilgisayar aracılığıyla oluşturup, dia veya opaklarını tarayıp (scannerda), uygun kadrajlarını vermesi, hatta varsa logo veya kolajlarını da tarayıp, kadrajlaması ve lazer aracılığıyla kağıda dökmesi mümkün. Biz bir orjinalin baskı ortamına geçişte, dijital ortama aktarılmasını, onun malzemelerini ve bilgisayarda yapacaklarımızı ve sonrasını inceleyeceğiz. Bunlar;
1- Görsel Malzemeler Dia, Opak, Kolaj, İllustrasyon 2- Orjinal Marj Tanımları Kesim payları, 3- Forma, Montaj 4- Renk Tanımları RGB, CMYK, SPOT, TİRE, DUOTONE 5- Baskı ortamları Tram, Kağıt, Film, Kalıba aktarım 6- Bilgisayar Ortamı Programlar 7- Dosya formatları 8- Servis bürolarına iş yollama.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 22-12-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Teşekkürler Paylaşım için..

Bu yazı alıntımı senmi yazdın.. onuda belirtirsen daha güzel paylaşım olur.. genelde alıntı yazılmazsa sana ait olduğunu düşünülür.. İlk mesajın olduğu için bilgilendirmek istedim.
Bu mesajdan alıntı yap
vipmatbaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vipmatbaa

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 22-12-2008 #3
Teşekkür ediyorum çok haklısın dostum, yukarıdaki yazı benim akademik döküman ve eklemelerimden oluşan bir derleme.

Marmara Üniversitesi matbaa eğitimi bülümü dostumuz Öğretim Görv. Sn. Gülnaz hanıma teşekkürlerimi sunuyorum
Bu mesajdan alıntı yap
sezgi-sirin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sezgi-sirin

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 23-12-2008 #4
Paylaşım için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
sydszn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sydszn

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Standart
Alt 08-04-2009 #5
işte aradığım buydu çok saol ya hızır gibi yetiştin tez konum bu Baskı Öncesi hazırlık işlemleri
Bu mesajdan alıntı yap
yaxsiburcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yaxsiburcu(27)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 14-09-2012 #6
Baskı Öncesi hazırlık işlemleri emeginize saglik cok guzel paylasim....
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
baski, hazirlik, islemleri, oncesi

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Baskı Öncesi Yapılması Gereken Ayarlar ve Baskı Kontrolü Bahtınur YILDIZ Baskı Öncesi 7 18-07-2013 09:08:39
baskı hazırlık marduk23 Freehand 3 05-02-2009 11:32:33
Baskı Öncesi Montaj cumhur Baskı Öncesi 0 26-08-2008 23:28:35
Baskı Öncesi Prova OnurunveR Baskı Öncesi 0 28-07-2008 11:49:52
baskı öncesi bir işi kaydetme? görkem Baskı Öncesi 15 07-04-2008 11:01:07

Kapat
Şifremi Unuttum?