Baskıda Renk Kalitesi Hakkında Yardım ???

Baskı Öncesi - Baskıda Renk Kalitesi Hakkında Yardım ??? ...

seco77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seco77

Hiç Biri / Yalova

Dosya23

Alt 10-01-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Matbaaa Hizmetleriyle İlgilenen Arkadaşlar , photshop'ta cmyk Modunda Bi Tasarım Yaparken (kartvizit, broşür vb.) renkler soluklaşıyo istediğim canlılığı yakalayamıyorum , matbaa illa cmyk istiyo . bakıyorum bazı kataloglara kartvizitlere , renkler çok güzel ve net benm çalışmalarımdakiler gibi değil , bunu nasıl halledebilirim yardım edebilirseniz şimdiden teşşekkür ederim .
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
reci-81 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

reci-81

Öğrenci (Grafik) / Düzce

Alt 10-01-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
cmyk çalışıyorsan sende sıkıntı yok matbaa da sıkıntı var .. birde renkleri iyi seçmen gerekiyor selefon farkıda var mat selefonda parlak çıkmaz renkler ama sonuç olarak matbaa da sıkıntı olabilir
Bu mesajdan alıntı yap
mornatari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mornatari

Grafiker / İstanbul

Alt 10-01-2012 #3
matbaadan matbaaya mürekkepten mürekkebe değişir. çalıştığın matbaanın kalitesiyle alakalı. bi de rgb ile cmyk aynı olmaz sonuçta biri ışık öbürü boya. matbaanın daha önceden yaptığı çalışmalarda varmı istediğin gibi bi sonuç. eğer varsa onlardan bilgi iste. onlar makinelerinde en iyi sonuç verecek olan kodu bilirler temel renkler için. baktın matbaanın önceki çalışmalarında da istediğin gibi çıkmamış renkler, soluk kayık vs. başka bi matbaa bul.
Bu mesajdan alıntı yap
seco77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seco77

Hiç Biri / Yalova

Alt 10-01-2012 #4
matbaadan matbaaya mürekkepten mürekkebe değişir. çalıştığın matbaanın kalitesiyle alakalı. bi de rgb ile cmyk aynı olmaz sonuçta biri ışık öbürü boya. matbaanın daha önceden yaptığı çalışmalarda varmı istediğin gibi bi sonuç. eğer varsa onlardan bilgi iste. onlar makinelerinde en iyi sonuç verecek olan kodu bilirler temel renkler için. baktın matbaanın önceki çalışmalarında da istediğin gibi çıkmamış renkler, soluk kayık vs. başka bi matbaa bul.
Bu Da Benim İçin bi bilgi ama benim demek istediğim photoshopta renkler kötü gözüküyo , . resimle göstereyim belki anlarsınız .Baskıda Renk Kalitesi Hakkında Yardım ???
Bu mesajdan alıntı yap
mornatari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mornatari

Grafiker / İstanbul

Alt 11-01-2012 #5
color profile'ından. cmyk çalışırken cmyk için uygun olan profile geçiyor. yani ekranda baskıdakine yakın renk göstermeye çalışıyor. rgb ile cmyk aynı şey değildir. tekrar ediyorum. rgb (red green blue) fizik biliminde 3 ana renktir. ekranlar da bu mantık üzerinden çalışır. bu 3 rengin aynı anda karışması beyazı verir hiç olmaması siyahı. ama baskıda mürekkep vardır kimyasallar karışır. o da cmyk oluyor. mürekkeple elde edebileceğin sonuç ile doğada var olan renk aynı değildir olmaz. her gördüğün rengi kağıda aynen aktaramazsın. eğer istiyorsan (yine ekranla birebir aynı olmaz ama) alırsın eline bir pantone kataloğu. rengi seçersin. spot color olarak ekletirsin. matbaacı ek ücretini alır, o renge ait mürekkebi temin eder,5. renk olarak basar. yani cmyk haricinde seçtiğin o rengi de basarlar vs.

bi de şu var, ücreti karşılığında ekranı baskıyla en uyumlu hale getiren araç gereçlerden alırsın. ayarlarsın. ama yine de bir rgb ile cmyk'yı kıyaslama. varoluşları, varlık nedenleri amaçları farklı. cmykda koyu görüyorsundur çünkü baskıda koyu çıkacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları