Bilgisayar başında olanların dikkatine

Graficafe - Bilgisayar başında olanların dikkatine ...

Cevapla
Bilgisayar başında olanların dikkatine
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart

Bilgisayar başında olanların dikkatine

Alt 12-06-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR="Red"]Hayatımızı birazcık önemseyelim...![/COLOR]

[COLOR="Green"]BİLGİSAYAR ve SAĞLIK[/COLOR]

[COLOR="Red"]Tekrarlanan Zorlama Yaralanması[/COLOR]

Günümüzde iş hayatı, eğitim ve eğlencenin bilgisayar ile giderek daha çok iç içe hale gelmesi, herkesi, mouse ve klavye kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkan Tekrarlanan Zorlama Yaralanması'nın (RSI) tehlikeleri konusunda dikkatli olmaya zorlamaktadır.
Yinelenen binlerce tuş darbeleri ve uzun süreler mouse tutup sürüklemek vücutta yavaş yavaş zararlı etkiler biriktirir. Bu durum, hatalı yazma teknikleri ve eller, bilekler, kollar hatta omuzlar ve boyundaki kas ve sinirlere gereksiz yük bindiren duruş bozukluklarına bağlı olarak çok daha çabuk da gelişebilir. Yeteli mola ve dinlenmenin olmayışı, aşırı güç kullanımı neredeyse sorunu garantiler.

[COLOR="red"]Korunma[/COLOR]

Bilgisayar başında olanların dikkatine

Doğru yazı yazma ve oturuş tekniği, doğru ekipman kurulumu ve faydalı çalışma alışkanlıkları, korunmada ergonomik gereçlerin (parçalı klavyeler, bilek destekleri v.b.) kullanımından çok daha önemlidir. Yandaki şekil bilgisayar başında uygun bir duruşu göstermektedir. Şekildeki klavye ve sandalyenin, bacaklar ile ön kol düz (veya hafifçe aşağı doğru) ve bilekler de doğrusal duracak şekilde ayarlanmış olduğuna dikkat ediniz. Eğer masa buna izin vermeyecek kadar yüksek ise klavyeyi dizlerinizin üzerine koyabilirsiniz. Yine şekildeki kullanıcının sandalyede dik oturduğuna ve klavyeye veya okuyabilmek için ekrana eğilmek zorunda kalmadığına dikkat ediniz. Kötü bir uzanma hareketine veya açıya neden olacak herhangi bir etken vücutta problemler yaratacaktır. Mükemmel bir duruşun bile, uzun süre sabit olarak devam ettirildiğinde problemlere neden labileceğini lütfen aklınızda tutunuz. Bu yüzden gevşeyiniz ve sık sık pozisyon değiştiriniz. Sorun sadece elleriniz ve kollarınız ile ilgili de değildir; omuzlarınızın, sırtınızın ve boynunuzun hatalı kullanımı belki de bileklerinize olandan daha fazla sorun yaratabilir.
Klavyede yazarken bilekleriniz herhangi birşeyin üzerine dayanmamalı, aşağı, yukarı veya yanlara bükülmemelidir. Bileklerinizi bir desteğe dayayarak tuşlara parmaklarınız ile ulaşmaya çalışmak yerine kollarınız ellerinizi klavye üzerinde serbestçe gezdirmalidir. Bilek destekleri yazı yazarken değil mola verdiğinizde bileklerinizi dayamanız için tasarlanmıştır. Bir süre yazmayı bıraktığınızda ellerinizi klavyenin üzerinde bırakmak yerine dizlerinize ve/veya yanlara bırakınız. Bilekleriniz yanlara bükülmemelidir . .

Doğru: Bilgisayar başında olanların dikkatine

Yanlış: Bilgisayar başında olanların dikkatine

[COLOR="red"]Yazı karakterlerini büyütünüz[/COLOR]

Artık kullanımı giderek yaygınlaşan büyük monitörlere rağmen birçok kullanıcı, bilgisayar masa üstlerinde ve uygulamalarında küçük yazı karakterlerini tercih etmektedirler. Kişi, monitördeki yazıları okuyabilmek için öne doğru eğilmeye zorlanır, bu durum boyun ve omuzlardaki kan damarları ile sinirler üzerine baskı yapar. Microsoft Windows ve birçok uygulama, büyük ve okunabilir yazı karakterlerinin ayarlanabilmesine olanak tanır. Bu ayarlamayı mutlaka yapınız. Ayrıca göze daha rahat gelen renk şemaları kullanmaya da özen gösteriniz. Özellikle yazı karakterleri için gri tonlamaları kullanınız.

[COLOR="red"]Tuşlara çok şiddetli basmayınız[/COLOR]

Hafif dokunuşlar yapınız. Ctrl + C veya Alt + F gibi ikili tuş kombinasyonlarını tek elinizi eğerek yapmak yerine her iki elinizi kullanarak tuşlayınız. Fonksiyon tuşlarına basmak için parmaklarınızı germek yerine tüm eliniz ile hareket ediniz.

[COLOR="red"]Vücudunuzu esnetmek ve gevşemek için çok sayıda mola veriniz[/COLOR]

Bu hem birkaç dakikada bir verilen anlık aralar hem de her saat civarı verilen uzun molalar anlamına gelir. Bilgisayar çalışmanızı adımlara ayırıp planlayınız. Bilgisayarda çalışırken çokça kıpırdayınız.
Mouse'u hafif tutunuz, sertçe kavramayınız, sıkmayınız. İşaretçi aparatı uzanmanızı gerektirmeyecek bir yere koyunuz. En iyi yer klavyenizin yanıdır. Hiçbir işaretçi aparat tam güvenli değildir (hatta trackball bile), bu yüzden mümkün olduğu ölçüde eşdeğer klavye kısayollarını öğrenip kullanınız.

Kollarınızı ve ellerinizi sıcak tutunuz, zira soğuk kas ve tendonlar aşırı kullanım yaralanmalarına karşı daha büyük risk altındadırlar, ve günümüzde birçok işyeri klimalar ile aşırı olarak soğutulmaktadır.

Gereksiz bilgisayar kullanımını azaltınız. Eğer vücudunuzun kaldırabileceğinden fazla çalışıyorsanız, hiçbir ergonomik değişikliğin, özel tasarımlı klavye veya egzersizin size yardımı olmayacaktır. Eğlence amaçlı bilgisayar kullanımınızı azaltabilir, birçok elektronik posta mesajınızı telefon görüşmesi veya dostlarınızla doğrudan sohbet şekline çevirebilirsiniz. Bilgisayar oyunlarına ayırdığınız vakti azaltabilirsiniz, ki oyunlar sizi kesintisiz olarak bilgisayar başına bağlar, yoğun bir klavye ve kontrol çubuğu kullanımı gerektirir. Hiç olmazsa oyunu 3-4 dakikada bir duraklatabilirsiniz. Ellerinizi bir oyun için feda etmeyiniz!

[COLOR="red"]Telefon görüşmesi yaparken ahizeyi omuzunuz ile kulağınız arasına sıkıştırmayınız[/COLOR]

Bu hareket, aynı anda hem konuşup hem de yazı yazabilmek için birçok kişi tarafından alışkanlık haline getirilmiştir ancak boynunuz, omuzlarınız ve kollarınız için oldukça zararlıdır.

[COLOR="red"]Bilgisayar Görme Sendromu[/COLOR]

Bilgisayar Görme Sendromu (CVS), uzun süre bilgisayar kullanımına bağlı göz yorgunluğu ile karakterize bir rahatsızlıktır. Semptomları; göz tahrişi (kuru göz), kızarma, kaşınma, yaşarma, göz kapakları ile alında ağırlık hissi veren göz yorgunluğu ve gözleri odaklamada güçlük şeklindedir. Diğer semptomlar, baş ağrıları, sırt ağrıları ve kas spazmlarıdır.

[COLOR="red"]Korunma[/COLOR]

- Bilgisayar ile çalışırken göz yorgunluğunu azaltacak belli koruyucu önlemler vardır. Akılda tutlması gerekli faydalı ipuçları şunlardır: Monitörü gözünüzden 50-75 cm uzağa yerleştiriniz, ışık kaynağını parlama ve yansımayı azaltacak şekilde yerleştiriniz, gözlerinizi nemlendirmek için sık sık göz kırpınız ve bakış molaları veriniz.

- Bilgisayar ekranınızın gözünüzden 50-75 cm uzakta ve göz hizanızdan 20 derece aşağıda durmasına özen gösteriniz.
- Eğer bir doküman askısı kullanıyorsanız, ekrana yakın olmasını sağlayınız.
- Tepe aydınlatmasını azaltınız ve masa aydınlatmasını da azaltarak uygun şekilde yerleştiriniz böylece ışık gözünüze gelmeyeceği gibi ekran üzerine de düşmez.
- 15 dakikada göz kaslarınızı gevşetmek için uzaktaki nesnelere odaklanınız.
- Eğer gerekiyorsa ekranınıza yansıma engelleyici bir filtre takınız.
- Daha sık göz kırpmaya çalışınız.

[COLOR="red"]Göz Yorgunluğu[/COLOR]

Eğer bilgisayar kullanıyorsanız, olasılıkla gözleriniz ile ilgili sorunlarınız vardır. Göz yorgunluğu bilgisayar kullanıcıları arasındaki en sık yakınmadır. Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon kişi bu rahatsızlık ile göz uzmanlarına başvurmaktadır. Aşağıdaki koşullar göz yorgunluğu riskinizi artırmaktadır:

- Uzun süreler bilgisayar başında çalışma.
- Yetersiz veya kötü ışıklandırma ve monitör koşulları.
- Daha öncesinden var olan göz rahatsızlıkları.
- Stres.

[COLOR="red"]Korunma[/COLOR]

- Ekrandaki parlamayı azaltınız.
- Bilgisayarınızı kendinizden uzak tutunuz ve pencereye dik açı yapacak şekilde yerleştiriniz.
- Tepe aydınlatmasını kapatınız veya önüne bir siper koyunuz.
- Üzerinde çalıştığınız belgeyi okuyup yazarken tekrar odaklama yapmak zorunda kalmayacak kadar yakına koyunuz.
- Monitör ekranınız ile aynı yükseklikte duracak bir doküman askısı kullanınız.
- Monitörünüzü, görüş açınız yataydan 10-15 derece aşağıda olacak şekiklde
ayarlayınız.

Bilgisayar başında olanların dikkatineBilgisayar başında olanların dikkatine

- Ekranınızın sık sık tozunu alınız.
- Gözlerinizin kurumasını önlemek için sık sık gözlerinizi kırpın.
- Göz doktorunuzu bilgisayar kullandığınız konusunda bilgilendiriniz.
- Farklı aktiviteler için kullanılan gözlükler veya lensler bilgisayarda çalışmak için uygun olmayabilir.
- Bilgisayar ekranındaki görüntüler bulanıklaştıysa, sönükleştiyse veya titreşiyorsa hemen servisinize başvurunuz.
- Bilgisayar ekranınızı gözlerinizden en az 50-75 cm uzağa yerleştiriniz.

[COLOR="Silver"]Not: alıntıdır[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

aksan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aksan(29)

Grafiker / Adana

Standart
Alt 12-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
sagol arkadaşım inan çok güzel paylaşım ama bunu kimin yapacagı belli olmaz iş yaparken bunu hatırlayıp ta yapacak kişi sayısı çok az
Bu mesajdan alıntı yap
graphicturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicturk(45)

Arı Üye

Grafiker / Eskişehir

teşekkürler ırm.art

Alt 12-06-2009 #3
aynen bende olan şey bir haftadır: hatta omuzlar ve boyundaki kas ve sinirlere gereksiz yük bindiren duruş bozukluklarına bağlı olarak çok daha çabuk da gelişebilir
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 12-06-2009 #4
sagol arkadaşım inan çok güzel paylaşım ama bunu kimin yapacagı belli olmaz iş yaparken bunu hatırlayıp ta yapacak kişi sayısı çok az
çoğumuz unutuyoruz. Ama sağlık benlikten gittikten sonra bir önemü yok...
Ben teşekkür ederim.

aynen bende olan şey bir haftadır: hatta omuzlar ve boyundaki kas ve sinirlere gereksiz yük bindiren duruş bozukluklarına bağlı olarak çok daha çabuk da gelişebilir
İnanılmaz derecede monitörün içine giriyorum. Monitörle arama bir tane paralel çubuk koyucam yakında Bilgisayar başında olanların dikkatine
Bu mesajdan alıntı yap
crazyglad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

crazyglad

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 12-06-2009 #5
Herkesin işi acil iken monitöre yapışıp mausa asılmamak ne mümkün
Bu mesajdan alıntı yap
eylülll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

eylülll

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 12-06-2009 #6
teşekkür ederim gerçekten dikkat etmemiz gereken şeyler
Bu mesajdan alıntı yap
lovies isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lovies

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 12-06-2009 #7
Teşekkürler İrem Önemli Bilgiler Bunlar.
Bu mesajdan alıntı yap
sdbyrk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sdbyrk

Fotoğrafçı / İstanbul

Standart
Alt 12-06-2009 #8
Kesinlikle önemli ve dikkat edilmesi son derece gerekli bilgiler. çevremizde veya kendimizde çoğu zaman oluyordur bel, boyun yada kol ağrıları. dikkat edilmez ise kötü sonuçlar doğurduğunu yakın çevremde görmüş biri olarak elimizden geldiğince dikkat etmeliyiz bence de. Ayrıca yakın akrabam bir göz doktoru kesinlikle yukarıdada belirtildiği gibi gözleri sık sık dinlendirmenin ve kırpmanın çok büyük olumlu etkisi olduğunu tekrar tekrar söyler.
sağlık herşeyden önemli, maalesef kaybedince değerini anlıyoruz Bilgisayar başında olanların dikkatine
paylaşım için çok teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
kycdizayn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kycdizayn

Öğrenci (Diğer) / Konya

Standart
Alt 12-06-2009 #9
yararlı bilgiler. Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 13-06-2009 #10
Ben teşekkür ederim lütfen birazcık kendimize dikkat edelim...!
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
IQ testi.. Ortalama bir zekaya sahip olanların çözebileceği söyleniyor.. shedesign Diğerleri 56 21-06-2010 13:41:48
Gününüzün kaç saatini bilgisyar başında geçiriyorsunuz? igoala Graficafe 100 01-08-2009 13:37:49
kıraç - yüce dağ başında yanar bir ışık Önder Adem Müzik Videoları 2 12-06-2009 15:45:07
Haklarımızı bilelim..! Grafikerler ve bilgisayar başında çalışanlar... Önder Adem Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları 9 03-06-2009 21:34:51
Bilgisayar başında uyuyanlar için Gökhan TEKİN Graficafe 5 14-10-2008 13:37:54

Kapat
Şifremi Unuttum?