Bir Leşmiş Milletler

Afiş Tasarımı - Bir Leşmiş Milletler ...

Cevapla
Bir Leşmiş Milletler
sydhmz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sydhmz

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09-09-2011 #11
Sponsorlu Bağlantılar

ben teşekkür ederim.

Ayrıca bir yorum daha getirmek istiyorum. Bu tarz görsellerde verilmek istenen bir mesaj vardır. O alınır gerisi teferruat kalır. Tasarımda 'Leş' vurgusunun, BM'nin zihin yapısına, arka planına, onaylı icraatlerine, önderlerine ve gönüldaşlarına hitaben yazıldığı aşikardır. Yoksa, BM üyesi devletlerin tüm halklarına bir hakaret algılamak cahillik olur. 'leş' kelimesinin muhatabı olan kitleye ise hiçbir hakaret söz konusu değildir. Aksine, tam yerinde söylenmiş bir söz ve gediğine oturtulmuş bir taştır.

Kesinlikle haklısınız.
Bu mesajdan alıntı yap
yazarcizer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yazarcizer

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 13-09-2011 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
Grafiker yada Grafiktasarımcı, tasarımda geniş ufuklara yelken açan görsele normal insanlardan farklı bakan, özgür düşüncesini görsel hale dönüştüren, kısacası arkadaşlar bir sanatçı ruhlu insan ise...

Özellikle yeni tasarım yapmaya bakan arkadaşlar neden bu tür çalışmalar?

Neden yapılan ilk tasarımlar siyari bir görüş yada niye böyle bir tasarım. Birleşmiş milletlere ne olmuş yada nasıl bir olumsuz davranışta bulunduda sizde bu olumsuz davranışı görüp oturup böyle bir tasarım hazırlamak zorunda kaldınız.
Napolyon Bonapart devrinde imparatora olan kin ve gayzından kuvvet alan "Gilray" Napolyun'u fırçasının bütün kuvvetiyle gülünç yapmaya çalıştı. Netice: Gilray'ın bugün bakılıp zevk alınacak bir tek eseri kalmamıştır.

Şunu da belirtmek isterim, karikatürde söyleyeceğimiz şeyi çizgilerimizle ifade etmemiz gerekir. Bir desen çizip altına fıkra yazan adamın karikatürist adını taşımağa hakkı yoktur.

Karikatür; sanatkâr, mizahî fikrini çizgileriyle ifade edebildiği nisbette karikatür olur. Çok şükür memleketimizde bu husus artık idrak edilmeğe başlanmıştır. Ecnebi karikatürlere dikkat edelim, çizgilerinin altında ya hiç yazı yoktur veya bir kelime nihayet bir satıra tesadüf edilir. Muhavere(diyalog) yoktur.

Esasen dikkat edilirse karikatür resim sanatının takip ettiği yola muvazi(denk) bir yol takip etmiştir: Bir nevi portre sanatı olarak doğdu; ilk önce modelden başka kaygusu olmadı; yavaş yavaş sanatkârın fikirlerinin ifadesi halin geldi, tabiatıyle mücerretleşme(soyutlama) yoluna girdi. Çizgiler basitleşti. Şimdi fikir en kuvvetli şekilde ifadeye çalışılıyor. Bütün plastik sanatların da aynı yolun yolcusu olduğu malumdur. Bu hususu ifade etmekte çoktanberi üzeründe konuşmak istediğim bir konuya temas etmiş ve cevaplandırmış oluyorum.

Bazı arkadaşlar karikatürlerimde tiplerin birbirini benzemesini tenkid ederler. "Yahu" derler, "Hayatta bu kadar değişik tipler var, onları tesbit etsene..." Hayattaki o değişik tiplerin tesbitini fotoğrafçıya bırakıp, yukarıdaki sözlerimizi tekrarlayalım: "Karikatür çoktan mücerretleşme(soyutlama) yoluna girdi... Bugün fikir en basit, en kuvvetli şekilde ifadeye çalışılıyor." Her sanat gibi karikatür de tabiatın kopyası olmaktan kurtulmuştur. Bir karikatürde esas olan basit bir deyişle "demek, söylemek" istediğimiz şeydir. Kuvvet bu noktaya teksif edilmelidir. Öyle ki: Bütün çizgiler bütün gücüyle bir noktaya abanır. Hedefin dışında kalan herşey teferruattır.

Misal olarak dünyanın en seçkin karikatüristlerinden hepsini gösterebilirim. Mesela pek sevdiğim Chaval'ı ele alalım. Chaval tek bir tiple çalışır. Bu tip güler, ağlar, eğilir, kalkar, alay eder, vicdan azabı duyar, haset eder, kin besler... Hülâsa psikolojinin saydığı saymadığı bin türlü hisle dolar taşar. Fakat netice itibariyle birkaç çizgiden ibaret basit bir tiptir.

Esasen şahısları değişik çizmek kolaydır. Dikkat edilecek nokta mevzularda, çizgilerde, kompozisyonlarda yeknesaklığa düşmemektir. Asıl mesele budur.

Karikatürün gayesi bir fikrin ifadesidir, bu fikir mizahîdir, fakat güldürmek için icat edilmemiştir. Karikatürün gayesi de sadece güldürmek değildir.

Karikatürist fikrini ifade ederken de bir üsluba sahip olmak mecburiyetindedir. Çizgilerindeki hususiyet onun imzası olacaktır. Ayrıca bir dünya görüşüne sahip olmaya mecburdur.

Turhan SELÇUK

YENİ İSTANBUL - 9/11/1952Bir Leşmiş Milletler

Bir Leşmiş Milletler

Bir Leşmiş Milletler

Eh, karikatür de bir grafik sanat olduğuna göre...
Bu mesajdan alıntı yap
muratkaplan33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muratkaplan33

Sanat Yn. / Mersin

Standart
Alt 13-09-2011 #13
slogan iyi ama afiş basit bence bu benim fikrim tabiki yinede emeğine sağlık diyorum
Bu mesajdan alıntı yap
CyberStorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

CyberStorm

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart
Alt 22-09-2011 #14
Fikir mükemmel olmuş görsel olarak biraz daha geliştirebilirsen daha iyi olacaktır Başarılı buldum eline emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
dreamandream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dreamandream

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 24-09-2011 #15
başarılı bir çalışma, elinize sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
bir leşmiş milletler

Kapat
Şifremi Unuttum?