bir logonun ücreti neye göre belirlenir

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - bir logonun ücreti neye göre belirlenir Sponsorlu Bağlantılar herkese selam arkadaşlar. benim bir sorum olacaktı size ilk defa bir logo tasarım işi alacağım ama piyasadaki fiyatlardan pek haberdar değilim bu işin içinda olan birkaç kişiye sordum ...

ma®tin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 24-02-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

herkese selam arkadaşlar. benim bir sorum olacaktı size
ilk defa bir logo tasarım işi alacağım ama piyasadaki fiyatlardan pek haberdar değilim
bu işin içinda olan birkaç kişiye sordum (tabi bunlar kimi matbaacı kimi de tam anlamıyla grafiker değil) ama verdikleri fiyat bilgileri çok komik 50-100 TL arası yapıyorlar fakat bu çok düşük hem de çok komik geldi bana fiyat olarak burada bu işi hakkıyla ve profesyonel olarak yapan arkadaşlar fiyat konusunda bana yardımcı olabilirler mi aceba?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

finfik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

finfik

Grafiker / İstanbul

Alt 24-02-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
herkes ucuz iş peşindeyken, o parayı alabiliriyorsan şükret!!!
Bu mesajdan alıntı yap

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 24-02-2010 #3
doğru söylüyorsun tabi eli mouse tutan adam ya da çoluk çocuk ben bu işi yaparım derse olacağı bu ama ben yine de sadece bu fiyatlara gülüyorum gerçeği merak ediyorum

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
troyali isimli Üye şimdilik offline konumundadır

troyali(42)

Grafiker / Çanakkale

Alt 24-02-2010 #4
arkadaşım ben genelde logo tasarımına bu rakamların üzerinde fiyat veririm ama bu logo için ne kadar zaman harcayacaksın basit bir şey mi yoksa detaylı mı ona göre fiyat ver bence bu senin emeğin
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 24-02-2010 #5
Yapılan işin orjinalliğine, logonun tam anlamıyla logo olmasına ve herşeyden öte emeğine karşılık fiyatlandırma yapmalısın..Logo kurumsal kimliğin ilk adımı ve olduğu gibi temelidir... Bu iş bizde ucuzculuk yada ne o yahu bunu bende yaparım mantığıyla yapıldığından, temeli yetersiz, 1-2 grafik programı bilgisi olan, reklamcı kimliğini üstüne geçirip a4 ebadını dahi bilemeyen, cm/mm hesaplarında nasıl yani diye dumur olan arkadaşlar sayesinde de bazı durumlarda vay be 50 tl kazandım diye sevinmenin lüzmu traji komiktir.

Tavsiyem sadece emeğinize ve ortaya çıkacak olan bir kurumsal kimliğin ilk adımını ücretlendirmeye çalışmanız. Haliyle firmanın tabanı kuvvetli, işlem hacmi yüksekse yapılan logonun kullanım zamanı ortalama 20/30 yıldır. Bir sonraki jenerasyon gelinceye kadar sizin yaptığınız çalışma, firmanın tüm işlerinde kullanılacaktır..Bir nevi 20/30 yılın telif hakkını 50-100 tl ye sattığınızı varsayarsanız o matbaacı yada grafiker arkadaşlar nasıl kazıklandıklarını daha rahat anlarlar..

Logonun basiti, karmaşığı yoktur. Ortada emek varsa yapılan işte ya baştan savma vardır, yada ordan buradan toplamayla ortaya çıkan curcuna vardır..Siz içinizde firmayı ifade edin ve emeğinizin karşılığını alın.
Bu mesajdan alıntı yap
graphicturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicturk(44)

Arı Üye

Grafiker / Eskişehir

logo tasarım ücreti

Alt 24-02-2010 #6
eğer kişi logoyu tescil ettirmeyi düşünüyorsa en az 2500 tl istiyorum
yok kişisel kullanım amaçlı ve 1 saatte yapacağım bir tasarımsa 350-400 tl daha profesyonel birşey istersede 1000 tl ye kadar çıkartıyorum ucuz iş yapanlar zaten piyasayı bozuyor bir müşterime logo çizecektim bir ajansa gitmiş 100 tl demişler bana geldi kaça çizersin abi diye bende dedim devamlımı olacak evet abi dedi bende 750 tl dedim çok dedi falanca ajans 100 tl ye çiziyor dedi o zaman dedim ona çizdir sana 1 saatte dedim bir sürü logo çıkartır merak etme dedim aradan 2 saat geçti her sayfada 6 logo olan 10 adet kağıtla geri geldi bensana demedimmi dedim ve logoların hepsini best brandda açıp gösterdim sonuç işi ben aldım ve tamamladım yani ucuz çalışan kesin logoyu bir yerden çalıyordur
Bu mesajdan alıntı yap
selimArslanoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

selimArslanoğlu

Grafiker / Elazığ

Alt 24-02-2010 #7
herkese selam arkadaşlar. benim bir sorum olacaktı size
ilk defa bir logo tasarım işi alacağım ama piyasadaki fiyatlardan pek haberdar değilim
bu işin içinda olan birkaç kişiye sordum (tabi bunlar kimi matbaacı kimi de tam anlamıyla grafiker değil) ama verdikleri fiyat bilgileri çok komik 50-100 TL arası yapıyorlar fakat bu çok düşük hem de çok komik geldi bana fiyat olarak burada bu işi hakkıyla ve profesyonel olarak yapan arkadaşlar fiyat konusunda bana yardımcı olabilirler mi aceba?
merhabalar martin bey eğer logo yapacaksanız ve bu şekilde müşterilerinizi oluşmasını istiyorsanız ilk olarak kendinize bir fiyat belirlemeniz müşteriye kattiyet 3 çalışmadan fazla örnek yapmamanız bu 3 çalışmadan biri beğenilmediğinde ücretin tekrar + olarak ödeneceği hususunu söylemeniz gerekmekte
bu çalışmaları kendi firmanız gibi görüp bu özveriyle çalışmalarınızı sonuçlandırmanız ve ilk olarak sizin beğenmiş olmanız şarttır müşteriye kesinlikle Bir haftadan evvel gün söylenmemeli mutlaka bi sözleşme yapılamalıdır
(benim tarzım ise biraz etik olmasada firma büyüklüğüne göre fiyat vermekteyim taban fiyat olarak 200 Euro dan başlayıp firmanın kurumsal değeri ve çalışmaya verebileceğim emek karşılığında fiyatlandırma yapmaktayım)
Bu mesajdan alıntı yap

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 24-02-2010 #8
evet çok haklısınız arkadaşlar. çünkü piyasa çürük grafiker doldu neredeyse
utanmasalar çay parasına yapacaklar artık bu işi
tüm ilgilenen arkadaşlara gerçekten teşekkür ediyorum.

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
wildturk1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wildturk1

Özel

Hiç Biri / Zonguldak

Alt 24-02-2010 #9
valla arkadaşlar hep klavyeye iki kere dokunan grafikerim diye ortaya cıkıyor diye dem vuruyoruz ama bir logonun ücreti neye göre belirlenir ben daha bir yerden araklamadan bişey yapan yada üreten arkadaş görmedim içimizde sanmıyorum ama bir elin 5 parmaği kadar bile yoktur stüdyo ortamında zaman ve mekan sınırlandirmasi olmadan çalışan üretten arkadaş

özellikle burda yazilan bir iki yaziyi okudum ama göz ardi edilen yapilan işin üçretlendirilmesinden ziyade kimin kaça üçretlendirdiği gibi cok yüksek ve cok altlarda rakamlar okudum

bana göre bir logonun fiyatini belirleyen 3 unsur vardır
1 siparişi veren firmanin alım gücü yada bu işe ayırdığı rakam
2 siparişi veren kurumun alım gücü ve işe ayırdığı rakamdan bu işi alan kişi yada kurumun ne kadar alabileceği
3 en son logonun cizilip beğendirilmesi bir logonun ücreti neye göre belirlenir

kaldiki her logo isteyen kurumun yada kişinin aklında kendi firmasina yada kurumuna yakıştırdığı bir çakma logosu vardir aklından şu firmanin yada şunun gibi bişey olursa diye söze başlar bir logonun ücreti neye göre belirlenir

2500 ila 1500 arasında fiyat isteyen arkadaşlarin söyledikleri fiyatlar ucuk rakamlar değildir ama o üçretleri verecek firmalar günümüzün ekonomik şartlarinda karşımıza nadiren cıkar

50 ve 100 milyon gibi üçretlerede gelince bunlarda bir bakıma firmanin yüzü olacak ve her yerde firmayi temsil edecek bir logo çalışmasi için cok cüzzi üçretlerdir

ben şahsen kendi adıma kesinlikle logo istek ve taleplerine cevap vermiyorum direko tür çalışmalarımız yok diyorum bunun iki sebebi var bir logonun ücreti neye göre belirlenir kendi adıma

birincisi logo göreceli bir kavramdir içindeki renklerden kullandiğiniz yada çizdiğiniz tek bir çizgiye kadar bana göre süper ama işi aldiğiniz kişiye götürüyorsunuz sizin saatlerce belki günlerce düşünüp araştirip tasarladiğiniz emek verdiğiniz çalışmayı adamın bir sözü çöpe atiyor hiç olmamış kardeşim bu ne bir logonun ücreti neye göre belirlenir dediği anda o olay bitiyor

ikincisi ise ben daha logo isteyipte özgür bir çalışma yapilmasina izin veren kimseyi görmedim hep şöyle olursa şunu andirirsa yada şunun gibi olursa gibi bir sürü ıvır zıvırlıklar talepler geliyor hiç gerek yok yani bir logonun ücreti neye göre belirlenir

ne varda kardeşim iki çizgi cektin bir logonun ücreti neye göre belirlenir yada cekeceksin

iyide ben o iki çizgiyi cekebilmek için yıllarca bilgisayar başinda pineklemişim bir logonun ücreti neye göre belirlenir birbirini takip eden coğu gecede uyumamışım bir logonun ücreti neye göre belirlenir yıllarca araştirmiş bilgi birikimi olmuş en sonunda o iki çizgiyi çekecek duruma gelmişim ama bunu anlatabileceğimiz yada anlayacak kimse cıkmıyor o yüzden ne bulaşırım nede öyle işler alırım bir logonun ücreti neye göre belirlenir
Bu mesajdan alıntı yap
SDN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SDN

Grafiker / İstanbul

Alt 24-02-2010 #10
eğer kişi logoyu tescil ettirmeyi düşünüyorsa en az 2500 tl istiyorum
yok kişisel kullanım amaçlı ve 1 saatte yapacağım bir tasarımsa 350-400 tl daha profesyonel birşey istersede 1000 tl ye kadar çıkartıyorum ucuz iş yapanlar zaten piyasayı bozuyor bir müşterime logo çizecektim bir ajansa gitmiş 100 tl demişler bana geldi kaça çizersin abi diye bende dedim devamlımı olacak evet abi dedi bende 750 tl dedim çok dedi falanca ajans 100 tl ye çiziyor dedi o zaman dedim ona çizdir sana 1 saatte dedim bir sürü logo çıkartır merak etme dedim aradan 2 saat geçti her sayfada 6 logo olan 10 adet kağıtla geri geldi bensana demedimmi dedim ve logoların hepsini best brandda açıp gösterdim sonuç işi ben aldım ve tamamladım yani ucuz çalışan kesin logoyu bir yerden çalıyordur
kesınlıkle katılıyorum.. boşuna demeısler ucuz etin yahnisi yawan olur diye..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları