Bir müşteri öyküsü

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Bir müşteri öyküsü ...

Cevapla
Bir müşteri öyküsü
Phlegm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Phlegm

Öğrenci (Diğer) / Yurtdışı

Bir müşteri öyküsü

Alt 08-09-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Tarım makinaları satan bir şirketin websitesini yaptım. Bak bugün Eylül 8, whois cektim domaine, 2 Ocak'ta almışım. Babamın arkadaşına yapıyorum sözde. Anasayfa, ürünler, iletişim var, her ürünün kendine özel ayrı sayfası var (10-15 arası da ürün var hatırlayamadım şimdi). Siteyi yaptık, domaini aldık, beğenildik, güzel dendik, ufak tefek oynamalar yaptık üstünde, müşteri beğendi.

( Ortalıkta para yok )

Gel zaman git zaman, dendi ki, domain üstünden bir mail adresi açalım. E abi açayım dedim de hotmailim var dediydin? Yok olmaz açalım, maillerimiz ve iletişim formundan yazılanlar ona gelsin. Hotmail yazıyor orada, ayıp oluyor. İyi güzel onu da açtık. Outlook kullanamıyorum. Bununla MSN'e de girilmiyor zaten. Bunları halletsek olmaz mı? Onları da hallettik.

( Ortalıkta hala para yok )

MSN şudur budur hallettik, müşteri babamın arkadaşı ya, babama demiş ki, ben bu mailleri okuyamıyorum dükkanda internet yok allem kullem, senin oğlan baksın bu işe, bişey olursa gelir bizim dükkana söyler. Ona da tamam.

( Para mı? O ne ki? )

Müşteriye siteden 6,000 TL 'lik iş bağlandı Nisan ayı gibi ( ellerimle, bu parmaklarla kendim yaptım yazışmalarını ), tebrikler taktirler aldık webmaster olarak. E abi artık şu sitenin parasını alaydık? Tamam oğlum kaçmıyoruz ya vericez. Babama gitmiş demiş ki senin oğlan beni sık boğaz ediyor para para diye, bi de babadan fırça yedik.

( 1 kere sordum insafsız parayı vericek misin diye )

Temmuz oldu tatile çıkmaya niyetlendik, elimdekine müşteriden de alsam eklesem de üç beş zaman tatil yapsam dedik.
Dedim ki;
- Abi bak Ocak'tan Temmuz'a onca ay geçti, artık şu hesabı kapatsaydık. Sene-i devriyesi geldi nerdeyse.
+ Ne kadar vercektik?
- 200'e anlaştıydık ya abi?
+ Çok değil mi ülen? Taş attın da kolun mu yoruldu? 2 resim koydun oraya.
- Abi ben bunu uygun gördüm. Babamın arkadaşısın diye onca aydır ses etmedim, bende işimi gücümü senden gelcek olana göre ayarladım.
+ He tamam oğlum vercez. Bu işlerden bu kadar çok para kazanılıyor mu yahu? Biz de mi 'siteci' olsak?
- :sadsmile:
+ Kaç dediydin? 200 dimi? Ben bizim komşunun oğluna dediydim de o 350 istediydi. Tamam tamam vericem.

( Tatile çıktım, geldim, hala para yok )

Geldim, yine bi bahsi açıldı, verecek durum yok şu aralar, bi aybaşı gelsin alacaklarımızı alalım sonra da seni görürüz dendi, ay başına 10 gün varken yurtdışına tatile gitti abim.

Geldi, artık ses etmiyorum. Aklına gelir de verir diye.
Töbe bi daha babamın arkadaşlarına peşin para almadan photoshop'u geçtim notepad'i bile açmam.

Ama müşteri velinimettir diyoruz. Bu işte bu kadar yumuşak kalplilik iyi midir bilmem ben. :angel: Kendimi bu meslek benim ek mesleğim diye avutuyorum. Yani profesyonel manada, geçimimi bundan sağlamıyorum. Öğrenciyim, 3-5 kuruş cep harçlığım olsun niyetindeyim.

2 Ocak 2010 'a kadar beklemeye niyetim var.
O güne kadar kapılarını tıklatıcam tabi yine. Ama yine ses seda çıkmazsa, footer'e bu siteyi yapan webmaster'in 200 TL'si 1 yıldır ödenmemiştir yazmaya niyetim var :surprised:

Bu hikayeden çıkaracağımız dersler;
1. Müşteri velinimettir.
2. Valla billa velinimettir.
3. İş başka arkadaşlık başkadır, hele babanın arkadaşıyla iş bambaşkadır.

Müşterinin piyasayı bilmemesini eleştirmiyorum, ayıplamıyorum, dalga da geçmiyorum, sakın yanlış anlaşılmayayım. Ama onca iş kapasiten olup da gözün benim 200 liramda kalıyosa, o da sana benden helal olsun ne diyeyim..

Phlegm, Grafikerler.Net
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafidimedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafidimedya

Grafiker / Samsun

Standart
Alt 08-09-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Dostum Gerçekten güzel bir konuya eğilmişsin...
Bu sektör nasılsa bu hale kadar geldi, Sizinki yine standart bir firma..
Ben 2009'a ilk girdiğimiz günlerde '' isim mevzu bahis değil '' Sanatçı'nın birineresmi web sitesini yaptık, sadece 250 lira alabildim.. geriye kalan büyük mebla hala iade edilmedi...
Bazen ters anıma geliyor index'e '' ödemesi yapılmadığı için askıya alınmıştır '' yazısını yazayım diyorum... Ama bir yandan kendilerinin kariyerini düşünerek bunu gerçekleştiremiyorum... Allah sonumuzu hayır eylesin Bir müşteri öyküsü
Bu mesajdan alıntı yap
FlashDeveloper isimli Üye şimdilik offline konumundadır

FlashDeveloper(30)

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 09-09-2009 #3
acımaya devam ettikçe 50 liraya bin liralık işler yapmaya devam ederiz.bir kere başıma geldi babamın arkadaşıymış site yapılacaktı arkadaşıya pazarlığa oturduk 1500 liradan bismillah dedik etme oğlum eyleme oğlum iyi dedim 550 ye kadar indim.
4 kere bana tasarımı değiştirtti 1 ayda beğendiremedik neyse haklı istediği gibi olsun dedim sonunda yaptık ettik beğendi 1 kere para bahsi geçti veririm dedi.2 ay bekledim paradan ses seda çıkmayınca ftp ye girdim ctrl+a sonra delete geçen gün babamdan numaramı almış ödeme yapamadık diye gerek yok dedim yaptırsın şimdi başkasına Bir müşteri öyküsü
Bu mesajdan alıntı yap
d3niz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

d3niz

UI Pilot

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09-09-2009 #4
Aynı sorunu ben yeni yaşıyorum. Para istemek kadar kötü bir durum yok. Tanıdık diye üstüne gitmedim. Sonra aylar geçti. Kaç kez hatırlattım. Bir müşteri öyküsü Artık tak etti. Siteye index atıyorum. Bundan sonra o siteden gelecek paranın bana bir hayrı olmaz. Sadaka verir gibi verecekler. Yazık yani. En güzeli sözleşmeyle çalışmak. Baban da olsa sözleşme olacak arada. Bir müşteri öyküsü Ve tanıdık işi almamak lazım. Sözleşme de olsa mahkemeye verirsen dostluk bitecek. 3 kuruş para yüzünden dostlarımızı kaybetmemiz çok berbat bir durum.
Allah sabır versin bizlere.
Bu mesajdan alıntı yap
brendie isimli Üye şimdilik offline konumundadır

brendie

Webmaster / İstanbul

Standart
Alt 09-09-2009 #5
6 aydır 600 ytl mi alamadım sizi çok iyi anlıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
d3niz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

d3niz

UI Pilot

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09-09-2009 #6
Arkadaşlar bu durum bendede var bir reklamcı ( sadece adı reklamcı belli bir ofisleri bile yok Bir müşteri öyküsü ) bana dediki bir müşteriye site yaparmısın tabi abi yaparız ne sitesi mobilya tamam yapıyorum abi dedim, aldım bilgileri siteyi 1 haftada gecemi gündüzme katarak bitirdim.Sonra ftp ye attık.sıra geldi para istemeye abi bizim ücreti ne zaman yollarsın dedim, bana dedi pazartesi yolluyorum dedi kardeşim.tamm abi dedim tarih tabiki 27 Temmuz 2009 her gün aradım yok öyle yok para alamadım yok ailemlemle sorunlarım var vs.vs artık canıma tak etti son kez aradım (yani 9 Eylül 2009) telefonu açan yok.Aylar ayları kovaladı halen telefona bakmıyo.Girdim ftp ye verdim "Service Unavailable" hatası şimdi içimde rahat o para da onda kalsın artık.Elbet site sahibi o adamı arar bizim site niye "Service Unavailable " hatası veriyo sonra tekrar bana dönücek kardeşim siteye nooldu.O zaman ben diyeceğimi biliyorum Bir müşteri öyküsü

Allah Sonumuzu Hayır Etsin.

Bir müşteri öyküsü Yani. Güzel fikir.
Bu mesajdan alıntı yap
fuducuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fuducuk(35)

Webmaster / Bursa

Standart
Alt 09-09-2009 #7
Hem suçlusun, hem de ezilmiş olarak gösteriyorsun kendini. Şunu kafana sokacaksın bir defa. Sen değerlisin, senin emeğin ve tasarımın değerli. O yüzden para almadan işe başlamayacaksın. Ve kurallerı baştan koyacaksın, tasarımı gösterince şu kadar daha alacağım, yayına girince son taksidi alacağım filan diye. Ha yok bunu yapmazsan, işi duygusallığa dökersen emeğin işte böyle gider, kalbin kırılır, hevesin kaçar, insanlardan soğursun. Zaten adam gibi müşteri senin bu söylediklerini kabul eder. Ancak bu işi ciddiye almayanlar ödeme konusuna yanaşmazlar.

Sen bir markete girip birşey alıp sonra bakarız hallederiz diye çıkabiliyor musun? aklıdnan bile geçiremezsin değil mi? O zaman şimdi otur müşteriye veryansın edeceğine kendi hatana ağla.

Biliyor musun, ortalama 2 günde bir tanıdıklarımdan "bize de web sitesi yapsana" teklifleri alıyorum. Ya düşünüyorum da, ne kadar çok iş var, ben niye çok kazanmıyorum? .)
Bu mesajdan alıntı yap
UFB16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

UFB16

Öğrenci (Diğer) / Bursa

Standart
Alt 09-09-2009 #8
Benimde benzer bi olay oldu benim müşteri dayımın arkadaşıydıBir müşteri öyküsü Birden ağzımdan 100 lira çıktı nasılsa:S

Daha sonra 200 de olsa koparmayı başarmıştım ama...

Yemin etmiyeyim ama birdaha tanıdıkla asla iş yapmam

Sende anlattığına göre site 200den fazla etmesi lazım bence sadece 15-20 sayfa ürünün varmış...
Bu mesajdan alıntı yap
d3niz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

d3niz

UI Pilot

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09-09-2009 #9
Ya 200 ne arkadaşlar? Adamlar basit bir html webi en az 800'e yapıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
larana isimli Üye şimdilik offline konumundadır

larana

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09-09-2009 #10
Hakikatten kendi ellerinizle kendi mesleğinizi öldürüyorsunuz arkadaşlar. Harbi 200 ne? siz bu kadar basit fiyatlar veriyorsunuz adamlarda alt tarafı iki resim koydun deyip aşağılıyorlar işte. Ayrıca yok babamın tanıdığı yok annemin arkadaşı gibi kavramlardan uzak durun. Babana bile güvenemeyeceğin bu devirde siz iş yapıyorsunuz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
hayatın öyküsü photo-grapher Fotoğrafçılık 0 31-08-2009 08:36:17
Bir ayrılık öyküsü a.g.s.l Türk Edebiyatı 6 24-08-2009 21:58:48
Mazotic (Bir Mazot öyküsü :) ) Imperatore34 İllüstrasyon Çalışmaları 0 17-02-2009 17:06:23
Yarı yarıya çalışacak müşteri potansiyeli olan müşteri temsilcileri aranmaktadır. pankemart Sonuçlanan İlanlar 1 08-02-2009 11:19:23
Dostluğun Öyküsü şirine13 Graficafe 0 25-07-2008 11:22:18

Kapat
Şifremi Unuttum?