Bir müşteri öyküsü

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Bir müşteri öyküsü ...

Cevapla
Bir müşteri öyküsü
Phlegm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Phlegm

Öğrenci (Diğer) / Yurtdışı

Standart
Alt 09-09-2009 #11
Sponsorlu Bağlantılar

Hem suçlusun, hem de ezilmiş olarak gösteriyorsun kendini. Şunu kafana sokacaksın bir defa. Sen değerlisin, senin emeğin ve tasarımın değerli. O yüzden para almadan işe başlamayacaksın. Ve kurallerı baştan koyacaksın, tasarımı gösterince şu kadar daha alacağım, yayına girince son taksidi alacağım filan diye. Ha yok bunu yapmazsan, işi duygusallığa dökersen emeğin işte böyle gider, kalbin kırılır, hevesin kaçar, insanlardan soğursun. Zaten adam gibi müşteri senin bu söylediklerini kabul eder. Ancak bu işi ciddiye almayanlar ödeme konusuna yanaşmazlar.

Sen bir markete girip birşey alıp sonra bakarız hallederiz diye çıkabiliyor musun? aklıdnan bile geçiremezsin değil mi? O zaman şimdi otur müşteriye veryansın edeceğine kendi hatana ağla.

Biliyor musun, ortalama 2 günde bir tanıdıklarımdan "bize de web sitesi yapsana" teklifleri alıyorum. Ya düşünüyorum da, ne kadar çok iş var, ben niye çok kazanmıyorum? .)
Burda eziklikle alakayı nasıl kurdun gerçekten anlamadım. Söylediklerine yalan diyemeyeceğim, haklısın sende. Fakat dediğim gibi, mühendislikte okuyan bir öğrenciyim. Tasarımım iyi. Çocukluğumdan beri merakım vardı. Kişisel siteler yaptım. Çevrem oluştu, bana iş gelirse iş aldım. İş alabilmek için kimseye gitmedim. Webmaster'lik benim mesleğim değil. O yüzden müşteri deneyimim iki elin parmaklarını geçmez. İlk kez bi tanıdığımın arkadaşının işini aldım. İlk kez başıma böyle bişey geldi, paylaşmak istedim. Forumda çok yazı yazan biri değilim ki ben her başıma geleni yazmıyorum. İlk kez bişey yazdım, ezilmiş olduk. Neyse, saol yorumun için.

Hakikatten kendi ellerinizle kendi mesleğinizi öldürüyorsunuz arkadaşlar. Harbi 200 ne? siz bu kadar basit fiyatlar veriyorsunuz adamlarda alt tarafı iki resim koydun deyip aşağılıyorlar işte. Ayrıca yok babamın tanıdığı yok annemin arkadaşı gibi kavramlardan uzak durun. Babana bile güvenemeyeceğin bu devirde siz iş yapıyorsunuz.
Yine söylüyorum, benim mesleğim değil bu. İş kendi ayağıyla bana gelirse değerlendiriyorum sadece. Profesyonel olmadığı için de 200'ü uygun gördüm. Serbest piyasa arkadaşım, sana böyle bir iş geldiğinde sen kendi fiyatını kendin iste. Mesleğini ister öldür, ister dirilt. Yorumun için teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Standart

Sss (sık sorulmayan sorular)

Alt 10-09-2009 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
Giriş: Memleketimin insanı, bu yolda hâlâ faytonla ilerleyebileceğini düşünüyor. Halbuki, faytona ancak Büyükada'da binersin.

Durum tesbiti: Konuyu açan arkadaş, bu işi meslek olarak değil, açıkça bir tür "hobi" olarak yaptığını yazmış. Hobi gibi yapsa da, bu işten bir kazanç beklentisi var. Aslında, basitçe, kendine göre değer biçtiği emeğinin karşılığını alamama sorununu bizimle paylaşmış. Burada sorun, emeğin karşılığıdır, yapılan işin "niteliği" değil.

Bu itibarla, sorularımı, konuyu açan arkadaştan ziyade, bu işin ücretini telaffuz eden diğer arkadaşlara yönelteceğim.

Sorular:

1- Verdiğiniz ücret teklifleri, telaffuz ettiğiniz fiyatlar, hangi sıfatla verilmiştir? Domain tescili mi, hosting ücreti mi, yoksa, TASARIM mı? Yoksa yoksa,"all-in-one" (hepsi bir arada) mı?

2- Günün birinde akıllı müşterinin biri domain'i kendi tescil ettirip, domain kontrol paneli elinde olduğu halde size iş getirse, ne yaparsınız? (Malum, 15 TL'na domain alınabiliyor, hem de Türkiye'den) Paranızı vermeyen müşteriyi, bu durumda nasıl cezalandırmayı düşünürsünüz?

3- İstediğiniz ücretleri neye göre tespit ediyorsunuz? Bir piyasa mekanizması veya ücretleri ve fiyatları tespit eden bir meslek kuruluşu veya da başka bir kamu otoritesi var mı? Yoksa herkes, tamamen "kafasına göre" mi takılıyor?

4- Babanız yaptığınız iş (webmaster'lik) hakkında, "askere gidene kadar bari şu işle oyalansın, askerden gelince, nasıl olsa ona bir memuriyet ayarlarız" diye mi düşünüyor? Bir müşteri öyküsü (Espridir)
Bu mesajdan alıntı yap
katalizor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

katalizor

Grafiker / Kütahya

Standart
Alt 10-09-2009 #13
Dikkatimi çeken birşey var , şimdi siz 200 TL'ye site yaparsanız o fiyata yapılan işin müşteriside ona göre olur.

( Anasayfa, ürünler, iletişim var, her ürünün kendine özel ayrı sayfası var (10-15 arası da ürün var hatırlayamadım şimdi) ) bir bu kadarda uğraşılmış...
Bu mesajdan alıntı yap
pisico isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pisico

Webmaster / Yurtdışı

Standart
Alt 13-09-2009 #14
siteye bir index ataydın webmaster'ın parası ödenmemiştirdiye Bir müşteri öyküsü olsun bana yapsalar ben öyle yapardım...
Bu mesajdan alıntı yap
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 13-09-2009 #15
Evet parasını alamama sorunu genelde bu işte acemi olan arkadaşların başına çok geliyor Bir müşteri öyküsü

Arkadaş belirtmiş zaten iki elin parmaklarını geçmeyecek işler yaptım diye,
eğer bu işi düzenli yapan biri olsaydı, 0 TL. ile bu işe başlamazdı sanırım.
Tabi şu zamanda profesyonel arkadaşlarımızın bile başına gelebiliyor böyle olaylar, o yüzden yaptığınız işleri tamamen teslim etmeyin paranızı alana kadar, en iyisi bu galiba Bir müşteri öyküsü
Bu mesajdan alıntı yap
myunder isimli Üye şimdilik offline konumundadır

myunder(39)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 18-09-2009 #16
yani arkadaşlar hadi biz basılı medya işi yapanların elinde böyle bir imkan yok ama siz webmasterlar bence doğrudan sitelerine " 200 tl ödemesini bir yıldır yapmadığı için kapanmıştır" diye eklemelisiniz. Ben çok gördüm " bu ay sana ödeme yapamıcam... yeni tekne aldım " diyenleri...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
hayatın öyküsü photo-grapher Fotoğrafçılık 0 31-08-2009 08:36:17
Bir ayrılık öyküsü a.g.s.l Türk Edebiyatı 6 24-08-2009 21:58:48
Mazotic (Bir Mazot öyküsü :) ) Imperatore34 İllüstrasyon Çalışmaları 0 17-02-2009 17:06:23
Yarı yarıya çalışacak müşteri potansiyeli olan müşteri temsilcileri aranmaktadır. pankemart Sonuçlanan İlanlar 1 08-02-2009 11:19:23
Dostluğun Öyküsü şirine13 Graficafe 0 25-07-2008 11:22:18

Kapat
Şifremi Unuttum?