Bir yerde bir yanlışlık var..

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Bir yerde bir yanlışlık var.. ...

Cevapla
Bir yerde bir yanlışlık var..
Speed Painter isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Speed Painter(33)

Bilg. Teknikeri / Yurtdışı

Standart

Bir yerde bir yanlışlık var..

Alt 21-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar, bu sıralar başıma gelen olaylardan bir derleme yapacağım. Bence birşeyler yanlış, ama ne olduğunu bilmiyorum. Yorumlarınız ile aydınlatabilirsiniz sevinirim.

1.5 ay kadar önce bir şirkette ar-ge bölümünde müdür olarak çalışmaya başladım. İş ilanında aranan niteliklerin bir çoğu uyuyordu, ancak tecrübesizim bu konuda. Gidip görüştüm ve onların istediği insanın bir takım reklam propagandaları üretme, Web ortamında şirket sahiplerinin istediği değişiklikleri yapabilme, Proje üretebilme, Görsel malzeme bolluğu yaratabilme..vs.vs. gibi özellikleri olmasını istiyorlardı. Yakşalık 10 aydır işsizdim ve gözüm kapalı kabul ettim desem yeri var.

Başlarda mükemmel gidiyordu, hatta sonra 1 ayda şirketin dış ülkelerden 4-5 anlaşmasına da aracılık ettim. Normalde kendilerinin böyle birşey yapabilmeleri imkansız diyebilirim. Çünkü teknoloji olarak çok gerideler. Neyse reklam propagandaları, afişler, yeni kartvizitler falan derken yönetim kurulundan yeni websitesi kurulmasına ilişkin bir yazı geldi elime. Ki en başta söylemiştim web ortamında çok tecrübeli değilim. Grafik alanında, yani görsel malzeme üretmemi isterseniz rahatlıkla yaparım. Ancak ne web kodlama bilgim var, nede iş tam olarak nasıl yapılır bilmiyorum diye de belirtmiştim. Tabii ki grafiker olan herkesin birazda olsa web bilgisi vardır. Yani en azından terimlere gözü aşinadır. Ama bu kadarının yeterli olacağını sanmıyorum.

Neyse yönetim kurulu bir toplantı düzenledi, ar-ge, bilgi-işlem gibi birimlerin müdürleri de bu toplantıya katıldı. Çok kapsamlı yeni bir projenin webde anlatılmasına ilişkin bölümde yapılması istenenleri belirttiler. Çok uçuk şeyler istiyorlar, yani beni aşan işler. Ve bütçe olarak da çok komik bir para ayırmışlar bu işe. Bütçenin büyütülmesini talep ettim en azından birilerinden yardım alarak yapabileyim diye. Ancak bunu reddettiler. Zaten reklam propagandalarında da fiyatlar konusunda sürekli problem yaşıyordum. Ancak bu işin böyle olduğunu anlatamadım bir türlü.

İşin özü, yapamayacağımı söylediğim halde benden 1 hafta süreyle birşey bekliyorlar şuanda ve bugün bitti diyebiliriz. Şimdi ben acaba başta çok mu ileri gittim, işleri biraz ağırdan mı alsaydım diye düşünüyorum. Ancak bu seferde performans olarak yeterli görülmeyip işime son verilmesi korkusu vardı içimde. Şimdi de bu durumdayım. Bunun bir ölçüsü varmıdır? Bunun gibi problemler yaşan başka arkadaşlar varmıdır merak ediyorum. En azından tecrübeli ağızlardan yorumları göz önüne alarak çalışma stratejimi belirlemek istiyorum şuanlık.

Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılar..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

sufyani isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sufyani

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 21-04-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Benim acizane önerim şudur. Aslında web tasarım ve yazımı uzaktan çok kolay gibi görülür ama görsel tasarımda en zor işlerden biridir. Öncelikle fantaziye açıktır. Örnekleri vardır. Kolayı kimse istemez ve maalesef harcanan paralar da bir o kadar küçüktür. Sana tavsiyem hemen bir web uzmanı bulup (uzman diyorum çünkü bilirim deyipte bilmeyen daha çok piyasada) fikirlerinizi aktarıp hatta yapabiliyorsan arayüzünü PSD foırmatında hazırlayıp, proje ön görüşmesi yapıp gerekirse patronlarınla görüştürüp olayın vehametini anlatmış olursun. Sanıyorum başka da bir yol görünmüyor.
Bu mesajdan alıntı yap
sessizsu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sessizsu

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 30-04-2009 #3
keşke bu 1 hafta içerisinde sağa sola soruşturup bu işi yapacak birilerini bulabilseydiniz. en olmadı kendi cebinizden ödeyerek bu işi birilerine yaptırtabilirsiniz, ödemesini de örneğin 2 ayda yapabilirsiniz. Sonuçta cepten para ödenir mi diyebilirsiniz ama ben olsam nasıl yapacağım stresine girip üstüne yapamayıp bir de patronlardan laf işitmekten veya işimi kaybetmektense 1-2 ay maddi açıdan sıkışmayı tercih ederdim. İş te böylece hallolmuş olurdu. Gene de geç kalmış sayılmassınız belki ek süre verebilirler ve birini bulabilirsiniz, şirketlerde çalışan yazılımcılar freelance işler yapabiliyorlar. Bir araştırın derim.
Bu mesajdan alıntı yap
timsah_sg isimli Üye şimdilik offline konumundadır

timsah_sg

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 30-04-2009 #4
benzer problemleri ben de yaşadım insanların gözü açılınca sizdeki ufkuda görünce muhakkak elinizden gelemiyen yapamıyacağınız işleride size yükleyip bu beklenti içine giriyorlar ama karşılığı denilince ne zam var ortada ne bir ödenek ne bir taktir zaten paranı almıyormusun bu işler için para ödüyoruz sana yanlışı en başta yapıyoruz işe girerken dahi sözleşme yapıcaksınız sözleşme dışında kalan işler ve yükümlülükleri ise kabul etmeme seçeneği bizde olmalı ister mesai ister freelancer muhakkak sözleşme yapalım diyorum çünkü benzer bir sorunuda ben şu anda çalıştığım firma ile yaşıyorum ancak ipler hala benim elimde olduğu için ona göre davranıyorum ama sonuç olarak vicdan var bizde onlarda ise para kıyaslaması artık size kalmış...
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(39)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Standart
Alt 30-04-2009 #5
siz, işe girerken ve toplantı da kendinizi doğru ifade ettiyseniz. neleri yapıp yapamayacağınız konusunda, yönetim kurulu bunu anlayışla karşılamak zorunda. Yok eğer etmediyseniz ve bir zar attıysanız şansınızın döndüğünü kabul edip yeni bir iş aramaya başlamanız gerekiyor. Tabii ki işverenlerin sizlerden isteyeceği şeylerin hiç bir sınırı yok. Bu tamami ile sizin kendinizi ifade gücünüzle alakalı bir olay.

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
Mustafa KÜÇÜK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mustafa KÜÇÜK(35)

Grafiker / Konya

Standart
Alt 30-04-2009 #6
Bir yerde yanlış var diye konuyu açmışsınız. Yanlışı çok uzaklarda aramaya gerek yok benceBir yerde bir yanlışlık var.. İşe girerken yapamayacağınız şeyleri yapabirmiş gibi göstermeniz yanlışın en büyügü diyebiliriz.
Burda birçok arkadaşımız konu açıyor ve iş verenlerin işe girerken verdiği vaatleri yapmadıklarını, sorunlar yaşadıklarını anlatıyor.Sizde tam tersini yapmışsınız ve iş verene yapamayacağınız vaatlerde bulunup işe başlamışsınız. Haliyle sorunlar yaşamanız normal.
Birde yorum yapan arkadaşların bazıları, bu işden anlayan birini bulup, cebinizden ödeyip yaptırın bence gibi önerilerde bulunmuşlarBir yerde bir yanlışlık var..
Peki bu işi cebinizden ödediniz yaptırdınız varsayalım, burda bitecekmi sanıyorsunuz, aynı şeyi birdaha isterlerse ne olacak? Bu çözüm sadece günü kurtarır.
Durumunuzu anlıyorum, zor durumda insan hertürlü şeyi yapabilir ama bu tür durumlarla karşılaşmamak için biraz geleceği görüp ona göre vaatlerde bulunmalısınız.
Bence bu durumunuzu iş vereninize bir an önce anlatmalısınız, zaten diğer yaptığınız işlerde sizden memnunsa anlayışla karşılacaktır.
Kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
Speed Painter isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Speed Painter(33)

Bilg. Teknikeri / Yurtdışı

Standart
Alt 05-05-2009 #7
Sayın Mustafa KÜÇÜK, bir haftalık bir süre zarfında az çok döküman kurcalayıp, biraz fikir ve teknik destek alıp sorunu çözdüm. Şuanda gayet güzel bir şekilde devam ediyorum çalışmaya, işi hızlı bir şekilde bitirdiğim için ekstra maaş zammı da aldım. Okurken biryerde yanlışlık yaptığınızı varsayıyorum. Ben yapamayacağım birşey söylemedim, aksine yapabileceğime inandığım konularda üzerime düşeni yapabilirim diyebilirim. Benim demek istediğim aslında; merdivende bir basamak çıkıyorsunuz, daha sonra sizden 2 basamak birden çıkmanızı istiyorlar, daha sonra 3 basamak.... diye devam eder bu iş. Kendimden ödün vermelimiyim ben bunu merak ediyorum. Yapamayacağım değil, eninde sonunda aldığım görevi bir şekilde yerine getiririm. Ama bu işler sonunda kendime bir saygım kalmaz ise, aldığım para ile ne kadar mutlu olurum onu merak ediyorum. Bu konuda fikirlerini belirten arkadaşlara çok teşekkür ederim. Varsa daha yorumlarınızı almak isterim. İyi çalışmalar herkese.
Bu mesajdan alıntı yap
VivaLaKinG isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VivaLaKinG

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 15-05-2009 #8
her grafiker web tasarımcısı değildir bunlar ayrı kulvarlardır web tasarımı belli kombinasyonlar sonucu ortaya çıkar görsel bir işiniz olduğu için yapabileceğinize inanmış olabilirler.en azından photoshop ile bir şablon oluşturup dreamweaver programı ile bunu ilerletip bir yerlerdende yardım alıp geliştirebilirdiniz.bir kaç sene önce çalıştığım bir şirketi hatırlattınız bana aynen sizin durumunuzdaydım şirkete geldiğimde görsellik adına çok gerilerdi ve büyük bir şirketti, bir kaç ayda çalışmalarımla dış görünüş olsun web ortamında olsun çok ilerleme kaydettik.fakat bu çalışmalarımın hiçbiri aldığım maaşa yansımadı sizinki gibi Bir yerde bir yanlışlık var.. kendi yaptığım işe saygı duymamdan ötürü istifa edip kendi işimi kurmaya karar verdim. çalıştığınız şirketin değerini bilin problemlemi hallettiyseniz tebrikler ...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Grafikerler.Net Her Yerde thematrix Forum Duyuruları 20 18-08-2008 13:55:26
..Aşk Her Yerde.. Engin BÜTÜN Graficafe 5 15-06-2008 19:58:01
Sigara her yerde yasaklandı fakat bir sigara hiç bir yerde yasaklanamadı.. Ali KASAPOĞLU İllüstrasyon Çalışmaları 19 06-06-2008 21:24:26
Hiçbir yerde yok. (kula font ) escape_lea Fontlar 12 30-04-2008 17:35:42

Kapat
Şifremi Unuttum?