Birini Tanımak Ama Nasıl?

Graficafe - Birini Tanımak Ama Nasıl? ...

Cevapla
Birini Tanımak Ama Nasıl?
Sadgraf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sadgraf

Eğitimci / Sivas

Dosya16

Birini Tanımak Ama Nasıl?

Alt 27-06-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

BİRİNİ TANIMAK AMA NASIL?

Sanırım esas sorunumuz bu.. biz mi doğruyuz? Onlar mı yanlış.
Çatışmaların ve iletişim bozukluklarının temelinde kişilerin kendini algılaması ve karşıdaki hakkında yorumları vardır.anlaşılmamak, duyarsızlık,iletişime kapalı olma,beklenen davranışı göstermeme….

Fakat temelde yapılan hatalardan biri, karşıdakinin temel özelliklerini kabul etmek yerine onlar ile uğraşmak, değiştirmeye çalışmak,karşıdaki kişinin doğal yaşantısını,kendisinin inadına olarak algılamak,kasti ve bilerek davranıldığını düşünmek gibi.

Sağlıklı ilişkiler ve iletişimler için öncelikle kendimizi tanımalıyız. Klasik olarak kendini tanı rutin sözlerinden bahsetmek istemiyorum. Çünkü “kendini tanı” diyoruz ama nasıl olacağını kimse söylemiyor.kendini tanımak nedir? Nasıl olur? Nerden başlanmalı?

Aslında kendini tanımak için önce hayatı kategorize etmek, yada sorun olan kısımdan başlamak lazım. Kategorize edersek; ilişki, evlilik,arkadaşlık,iş hayatı,duygusal yön,sosyal yön,ekonomik duruş,siyasi bakış…
Fakat genelde biz kendimizi, daha çok sorun yaşadığımız alanlarda tanımak isteriz. Çünkü o alanlarda sıkıntı zarar görür ve üzülürüz.yani dişimiz ağrımayana kadar dişlerler ilgilenmemek gibi. Zarar gördüğümüz veya üzüldüğümüz alanda, hemen çözüm üretmek ,karşıdakinden başlamak, ya da direkt kendimize dönerek kendimizi suçlayarak işe başlarız. Peki hiç düşündük mü , “ne ben ne de o suçlu yada hatalı”.. sizinle problemli bir ilişki yaşayan biri ,bir başkasıyla neden 4/4 lük bir ilişki yaşıyor? Veya siz o insandan, ayrıldıktan sonra, yada iş arkadaşınızla arkadaşlığınızı bitirdiğiniz halde neden başka arkadaşlarınızla sağlıklı arkadaşlıklar kurabiliyorsunuz. Bazen elde etmek ve istediğimiz gibi olmasını istemek konusunda bencil olabiliyoruz.peki sorunu nasıl çözmeliyiz?

- Öncelikle bir kişiyi tanımak istiyorsanız, onun için zaman ayırın.sanal paylaşımlar, telefondan aşklar,msn aşkları ile kimseyi tanımak için güçlü değilsiniz.

- Birini tanımak için kafanızda hipotezler ile yola çıkmayın. ,kesin şöyledir, bu tipler şöyle olur, gibi.. bir hipotezinizi desteklemek için kanıt aramak zorunda kalır ve sadece hatalarına odaklanırsınız.

- Daha önceki, tecrübeleriniz, üzülmeleriniz, ve diğer mutsuzluklarınızdan yola çıkarak kendinizi korumak yerine, savunma yapmadan sadece tanımak içerikli paylaşımlar yapın.

- Onunla bir şeyleri tartışmak ve kabul ettirmek yerine,ne amaçla ve niye söylediğini anlamaya çalışın.

- Bizim ülkemizde insanlar,birini tanımayı eksik yönleri fark etmek olarak algılarlar. Esas yanlış bu. Tanımak ; iki yönlüdür.

- Neden tanımak istiyorsunuz? İnsanları tanımak isteriz. Peki ne için.? Sevgilimiz mi olacak, arkadaşımız mı,dostumuz mu? Eşimiz ?, iş ilişkisi mi…. Gibi…. Mesela alışveriş yaptığınız market sahibinin kıskanç olmasının bir önemi var mı? Yani herkeste aynı kriterleri aramayız. Bizim için her insanın farklı paylaşımlarda farklı özellikleri olmalı. Tanımak isterken onun bizim hayatımızdaki yeri ve önemine hitap edecek özelliklerine odaklanmalıyız.

- Hayat tecrübelerine bakıldığında, karşıdakini test etmek adına çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Mesela birini test etmek için ; para,koltuk ve aşk,cinsellik iyi bir araç olarak bilinir. Bu test unsurları ile aslında onun o anki ruh halini değil, çocukluğunu, bastırılmış duygularını,topluma olan öfkesi veya sevgisini, kendine olan güvenini veya güvensizliğini görebilirsiniz.

- Parakolik: bu kişilerde para aslında, güçsüzlük ve yetersizlik korkusunu örter. Ne kadar çok para o kadar güç ve güçlülük duygusuna sahip olmaktır.

- Statü /unvan: yine, topluma karşı koymak, ilgi-değer görmek,kendini değil mesleğini ön plana çıkarmak için yapılan bir mücadeledir. Temelde ise değersizlik ve önemsizleşme kaygısı vardır.tabi ki her insan statülü işler ister ama bunu koşulsuz ve uğruna her şeyi feda ederek istemek sorundur.

- Cinsellik: sürekli çapkınlık veya cinsellik yaşamak istemek, doyurulmamış çocukluk duyguları ile aşırı elde etmiş çocukluk yaşantısı ürünüdür.Yani ya dürtülerini doyurmak, yada egolarını tatmin etmek için hep yeni ilişki yaşama isteği ise kontrol, doyumsuzluk ve yetersizliği ifade edip, kendini güçlü kılmak/görmek isteğinin de göstergesi sayılabilir.

- Para mı başarı mı : ülkemizde, bazı tip yaşantılarda aylık mutluluk=aylık birikim şeklindedir. Yani para toplama hastalığı. Mutluluk, banka cüzdanındaki rakama bağlıdır. Ömrünü para toplamak ve kazanmak olarak geçirir. Bu durum ise gelenekselliği ve yetersizliği yansıtır. Temel olan tüm koşturmalarınızın bir başarı için olmasıdır.

- Durum mu sürekli mi ?Doğru tanımak doğru görmek kadar doğru yorumlamaktır. Bizim toplum olarak en büyük yanılgımız, yapılan davranışı genele yaymak. Birini gerçekten tanımak istiyorsanız, onun davranışının genel bir tutum mu yoksa anlık mı tepki mi olduğunu fark etmektir. Bir kere bağıran biri için agresif, 1 saat gördüğünüz biri için kibar denilmesi gibi.

- Yalan ; kaybetmemek için, ilgi çekmek için, rahatlamak için, intikam için, öfke biriktirdiği için,dikkati ve ilgiyi devam ettirmek için, yalanı söyledi mecburen devam ettirmek için,insanların yalana kandıklarını görerek egosunu tatmin etmek için,kabul görmek için.. .bunun dışında daha özel nedenler de olabilir. Hayatta insanların yalan söylememe ihtimalleri yoktur. Ama doğru tepki verilirse bunun sönmesi sağlanabilir.İtiraflar için eleştirmemek, cezalandırmamak vb gibi. Yalanın kişinin tanımasındaki en önemli etkisi, yaşamı ile söylemi arasındaki tutarlılıktır. Yani fikir-zikir uyumudur. Bu nedenle sadece söze değil, davranışın da tanıma sürecinde etkisi daha büyük kanıttır.

- Önemli konuları konuşmaktan kaçmak: Bu durumlar daha çok konuşmanın yaratacağı stres ve yetersiz açıklamaların yaratacağı gerginlikler ve suçluluktur. Kişi tanıma süresinde bu tip kaçışları görmezden gelmemek lazım. Ama önemli konular, kaygılandığımız zaman değil, sakin,uygun zamanda ve uygun ses tonu ile yapılmalıdır. Peki kaçıyorsa bu nedir? Kaçıyorsa,; stres ve yetersiz cevaptır. Bu durumlarda çözümlerini istemek, nasıl bir çözüm düşünüyorsun,ne zaman bitecek veya gerekirse sorunun çözümü için süre sınırı koymak etkilidir.
Birini Tanımak Ama Nasıl?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

lovies isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lovies

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 27-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Paylaşım için teşekkürler canımBirini Tanımak Ama Nasıl?
Bu mesajdan alıntı yap
sehbil isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sehbil

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 27-06-2009 #3
paylaşım için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sadgraf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sadgraf

Eğitimci / Sivas

Standart
Alt 27-06-2009 #4
Rica ederim Birini Tanımak Ama Nasıl?
Bu mesajdan alıntı yap
parantez isimli Üye şimdilik offline konumundadır

parantez

Grafiker / Antalya

Standart
Alt 27-06-2009 #5
saolun gerçekten güzel paylaşım.
Bu mesajdan alıntı yap
Sadgraf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sadgraf

Eğitimci / Sivas

Standart
Alt 27-06-2009 #6
Begenmenize sevindim arkadaşlarBirini Tanımak Ama Nasıl?
Bu mesajdan alıntı yap
kycdizayn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kycdizayn

Öğrenci (Diğer) / Konya

Standart
Alt 27-06-2009 #7
güzel paylaşım.Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sadgraf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sadgraf

Eğitimci / Sivas

Standart
Alt 28-06-2009 #8
Rica ederimBirini Tanımak Ama Nasıl?
Bu mesajdan alıntı yap
cenkerbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cenkerbey

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 29-06-2009 #9
emeğine sağlık güzel paylaşım
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
birini tanımak

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
sizce bir kadını tanımak bu kadar güzel birşeymi?:) mavi gül Graficafe 67 02-11-2010 04:13:04
Siteme logo yapıcak birini arıyorum Republic Logo Tasarımları 4 01-05-2009 18:39:06
zayıf birinin tombul ya da tombul birini zayıf yapmak için? ccerence Photoshop 20 18-06-2008 13:13:16
Corel Draw Dersleri: corel arayüzünü tanımak (görsel ders) N/A2 Corel Draw Dersleri 0 16-05-2008 09:29:20
yardim : menulerdeki komutlardan birini button sekline donusturme? eemree Corel Draw 5 04-12-2007 10:12:49

Kapat
Şifremi Unuttum?