Blender 3D (Animasyon ve Canlandirma programi)

Diğer - Blender 3D (Animasyon ve Canlandirma programi) Sponsorlu Bağlantılar Blender 3D Blender, özgür bir üç boyutlu modelleme ve canlandırma uygulamasıdır. Tasarı, 1988'de Hollanda'da kurulan NeoGeo adlı canlandırma stüdyosunun, kendi kadrosuyla yazılım geliştirerek kendi üretim araçlarına sahip olmayı ...

murat27 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

murat27

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 23-01-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Blender 3D

Blender, özgür bir üç boyutlu modelleme ve canlandırma uygulamasıdır.
Tasarı, 1988'de Hollanda'da kurulan NeoGeo adlı canlandırma stüdyosunun, kendi kadrosuyla yazılım geliştirerek kendi üretim araçlarına sahip olmayı hedeflemesiyle başlamıştır.
2002 yılında kurulan Blender Vakfı, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açar ve bir bağış kampanyası başlatır. Geliştirilmesine aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulan yazılım, özgür Python API'si ve içinde gömülü çalışan oyun motoru ile birçok yazılım geliştiricinin ilgisini çeker ve oldukça hızlı geliştirilir.
Hala bilinen ve yaygın olarak kullanılan 3D modelleme/tasarım yazılımları arasında kabul edilmektedir.
Blender tek başına, ilk olarak Cuma ya da bir başka gün adlı 35mm. filmin görsel efektleri için kullanılmıştır. Bu film Locarno Film Festivalinde en iyi görsel efekt ödülü almış, daha sonra Örümcek Adam 2 filminde de kullanılmıştır.
Teknoloji gösterisi amaçlı olarak ve yazılımın yeni tasarılarda kullanılabilmesini yaygınlaştırmak amacıyla Montevideo Medya Sanatları Enstitüsü tarafından organize edilen bir tasarıda Fillerin Düşü adlı 3 boyutlu bir filmin üretilmesinde kullanılmış, daha sonra bu film özgür yazılım felsefesine uygun olarak kaynak kodları açık olarak dağıtılarak bir ilk gerçekleştirilmiştir.
Blender Papervision3d desteğide vermektedir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Blender_(yazilim)

Bazi blender örnekleri alintidir

Buradan programi indirebilir ve blender ile yapilmis profesyonel calismalara göz atabilirsiniz

Buyrun
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 23-01-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Teşekkür ederim...
Bu mesajdan alıntı yap
murat27 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

murat27

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 23-01-2012 #3
Rica ederim... bir hatirlatma daha Blender programinin kendine ait bir oyun motoru bulunmaktadir. yani gerekli olan herseyi icinde barindirir.
Bu mesajdan alıntı yap
drawsever isimli Üye şimdilik offline konumundadır

drawsever(41)

Hiç Biri / Mersin

Alt 01-05-2012 #4
ayrıca beleş Blender 3D (Animasyon ve Canlandirma programi)
binlerce dolarlık 3d programlarından hiçbir eksiği yok diyebilirim.
yafray ile render süreci beni epey uğraştırdığı için bıraktım ilgilenmeyi.
tek dezavantajı kısıtlı kaynak, istediğiniz soruya anında cevap bulamayabiliyorsunuz.
Bu mesajdan alıntı yap