Boyut Tedirginliği

Baskı - Boyut Tedirginliği ...

Boyut Tedirginliği
aabeecee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aabeecee

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Boyut Tedirginliği

Alt 19-05-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar,
Merak ettiğim ve beni oldukça tedirgin eden bi durumu size sormak istiyorum.

Photoshop'ta 8,5x5,3 cm boyutlarında bi kartvizit tasarımı yaptım.
Müşterimiz bunu matbaa'da kaliteli bir kağıda bastırarak plastik kartlara yapıştıracağını söyledi. Beni ilgilendiren bi kısım değil burası istediği gibi değerlendirebilir, ben görevim olan tasarım işini yaptım.

Sormak istediğim şudur:
Bilgisayar ekranında %100 yakınlaştırma seviyesinde iken tasarımım, normal kartvizit boyutlarında görünmüyor. Pdf, tif, png, jpeg vs herbirini kaydetmeme rağmen kartvizit boyutlarında göremedim.
Bu bir sorun mudur? Yoksa müşterimiz bunu matbaada kusursuzca 8,5x5,3 cm boyutlarında bastırabilecek midir?

Tasarımı yaparken kesme payı bırakmadım, bu sorun oluşturur mu acaba?

Ve bir de son sorum.. Plastik görünümü veren en parlak kağıt türü nedir?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

fareliadam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fareliadam

Grafiker / İstanbul

Alt 19-05-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
çalışmanın ölçüsünü programda kaç ayarlamışsan baskıda o çıkar.
çalışman bitmap (tif,psd, vs.) olarak hazırlandıysa resolution 300-600 dpi arası olmalı.
resolution yani gerçek çözünürlük ayarı, ölçüleri verdiğin panelde bulunur.
eğer vectorel olarak çalıştıysan corel, ai, vs. boyut önemli değildir.
çalışmanda yazılar en az birer cm içerde olmalı ki kesim yapılırken kesilmesin.
8.5x5.3 cm ölçün zaten standart bir kartvizit(8x5 cm) için kesim payı içerir.
kağıdın parlaklığı bir şey ifade etmez. üzerine parlak selefon ve kabartma lak attır komple, plastiğe benzer. ama plastik üzerine basan firmalar var (personel, üye kartları basan firmalar)
Bu mesajdan alıntı yap