Bu donanımlardan uzak durun!

Donanım Rehberi - Bu donanımlardan uzak durun! ...

Cevapla
Bu donanımlardan uzak durun!

Bu donanımlardan uzak durun!

Alt 11-10-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Donanımda en pahalısı ve en yenisi, her zaman en iyisi demek değildir.
Sizlere bunu ispatlayacağız!


Bu donanımlardan uzak durun!

İyi donanım, kötü donanım: Bazı üreticilerden bizi aptal sanıyor olmalı. Kötü bir Fiyat/Performans oranına sahip olan ve falsolarla dolu bu donanımları sizlere tanıtacağız.

Selef 110 $ daha pahalı ise, bir oyun laptopu bir türlü oyunlara odaklanamıyorsa ve en yeni RAM teknolojisi bir türlü satın alma isteği uyandırmıyorsa, kesinlikle düzgün olmayan bir şeyler var demektir. Donanım dünyasının derinlerine daldık ve enteresan keşiflerde bulunduk.

Bir yerde bir hata var!

Bunu yaparken donanıma sadece bir bütün olarak bakmadık bilakis tüm ince detayları didik didik inceledik. Oyunlar için uygun ekranla donatılmamış olan bir laptopta oyun oynamak ister misiniz? Biz istemeyiz.

Bu donanımlardan uzak durun!

Commodore XX


"Kulak bozukluğuna yol açan elektik canavarı" deyimi tam da Commodore XX'i tanımlıyor. Bu komple sistem en zarif ve en hızlı bileşenlerde donatıldı ama ufak bir servete mal oluyor – sistemi açmadan önce ve açtıktan sonra. Çünkü 533 Watt değerindeki güç tüketimi nedeniyle cüzdanınız kolayca boşalabiliyor. En azından kasa cilalaması o kadar güzel ki bilgisayar sadece dekor objesi olarak bile kullanılabilir – tabi kapalı olarak.

[COLOR="Red"]AlternatifBu donanımlardan uzak durun!/COLOR] Dell Dimension XPS 710, daha ucuz olan (hem alırken hem de çalıştırırken) ve her şeyden önce çok sessiz soğutulan bir oyun canavarı.

Bu donanımlardan uzak durun!

Toshiba Satellite X200-203


Toshiba, Satellite X200-203'ü mutlak oyuncu laptopu seviyesinde fiyatlandırıyor. Ama bu kadar da desteksiz atılmaz ki: Bileşenler iyi performans gösterirken Toshiba, ekranda resmen çuvallıyor: 40 ms den yüksek tepki süresi en yavaş oyunları bile ekranda kıvrandırıyor – hızlı FPS oyunlarından bahsetmiyoruz bile. 2800 Dolarlık cihazın yanında birde TFT monitör almak isteyenler buyursun. İstemeyenler ise cüzdanlarını bu cihazdan uzak tutsun: oyun oynamak bu şekilde asla eğlendirmez.

[COLOR="Red"]AlternatifBu donanımlardan uzak durun!/COLOR] Asus, G2S-7R024C ile göz alıcı performans ve hızlı bir ekran sunuyor. Ayrıca 700 Dolarda cebinizde kalıyor.

Bu donanımlardan uzak durun!

Western Digital Raptor (WD1500ADFD)

10.000 rpm dönüş hızı ilk bakışta baş döndürüyor. Fakat bu cihazın 7200 rpm varyantlardan daha yavaş bir transfer oranına sahip olduğunu duyan test mühendisleri bile kara kara düşünmeye başlıyor. Raptor sabit disk yaklaşık 260 Dolar fiyatında – 150 GB kapasite! Altını da çizelim: Oyuncular için bile bu alışveriş bir değer taşımıyor. Hızlı olma avantajı yok, düşük kapasite ve yüksek fiyat. Eğer Western Digital bu disk ile bir şeyler söylemeye çalışırsa kafamız iyice karışacak.

[COLOR="Red"]AlternatifBu donanımlardan uzak durun!/COLOR] Seagate Barracuda 7200.10 ST3250410AS test birincimiz olmayı hak etti. 250 GB, Raptor'dan daha hızlı ve sadece 80 Dolar daha pahalı. [COLOR="Red"]Saldırın![/COLOR] Bu donanımlardan uzak durun!

Bu donanımlardan uzak durun!

ATI Radeon HD 2600 XT

"Orta düzey" ve "DirectX 10" bir türlü kafamıza yerleşemiyor. Microsoft'u yeni grafik arayüzü direk olarak oyunculara hitap ediyor. Şahsen biz hem DirectX 10'u destekleyen hem de tüm efektleri ile baş edebilen orta-sınıf bir kart bilmiyoruz. Bu yüzden: Ucuz ara çözümlerden uzak durun.

[COLOR="Red"]AlternatifBu donanımlardan uzak durun!/COLOR] Cüzdanının derinlerine pek el atmak istemeyenler bir Nvidia Geforce 7800 GS ile son derece iyi idare edebilir. Kartın fiyatı daha düşük ve ATI-Karşılığından daha iyi performans sunuyor. DirectX 10 ne yazık ki desteklenmiyor.

Bu donanımlardan uzak durun!

Intel Core 2 Duo E6700

Bu donanım şuan yaklaşık 380 $ fiyatında. Halefi E6750 ise belirgin bir şekilde daha yüksek FSB hızına (Frontside Bus) sahip 110 Dolar daha ucuz. Peki o zaman saat hıları bile birbiri ile aynı (2,66 GHz) iki modelden daha pahalı bir olanı seçelim ki? Biz mantıklı bir açıklama bulamıyoruz – belki sadece bu yüksek FSB hızını desteklemeyen anakartlar bir sebep olabilir. Ama böyle anakartı da 110 Dolara bulabilirsiniz. Dolayısıyla E6700 sadece anakartını değiştirmek istemeyen kişilere hitap ediyor.
[COLOR="Red"]
AlternatifBu donanımlardan uzak durun!/COLOR] Üstte de belirttiğimiz gibi: Core 2 Duo E6750 daha ucuz, daha hızlı ve daha güncel.

Bu donanımlardan uzak durun!

Nvidia Geforce 8800 GTS (320 MB)

Geforce 8800 GTS, 320 MB hafızası ile çok iyi bir fiyat/performans oranı sunuyor. Ama daha üst seviyede bir orta-sınıf trenine binmek isteyenler biraz daha beklemeli. Nvidia , 512 MB hafızalı Geforce 8800 GT'yi piyasaya sürüp üstteki modeli kendi haline bırakacak.

[COLOR="Red"]AlternatifBu donanımlardan uzak durun!/COLOR] Biraz daha bekleyin. Geforce 8800 GT çok daha fazla performans sunacak ve 280 – 350 $ arasında bir fiyatı olacak.

Bu donanımlardan uzak durun!

Quad-Core işlemciler

Dört çekirdekli işlemciler herkesin dilinde. Eğer reklamlara inanırsak herkesin bir Quad-Core işlemciye sahip olması gerekiyor. Tam zıttı durum söz konusu: Şuanda çok az kişinin dört çekirdekli bir işlemciye ihtiyacı var – bırakın dört çekirdeği, çift çekirdek bile tam olarak desteklenmiyor. Gerçi Windows Vista dört çekirdek için gerekli temeli sunuyor ama yine de bu teknoloji, yazılım üreticilerinin kabullenmesine bağlı olarak yaygınlaşacak. İşe bu yönden bakarsak sadece ses ve video düzenleme alanında durum iyi gözüküyor. Oyunlar bile dört çekirdeğe fazla yük bindiremiyor. Office kullanıcıları ve İnternette sörf yapanlar kesinlikle buna ihtiyaç duymuyor.

[COLOR="Red"]AlternatifBu donanımlardan uzak durun!/COLOR] En iyisi çift çekirdekli Intel Core 2 Duo E6750'yi kapın. Bu seçimi yaptığınızda yüksek performansı daha zayıf bir dört çekirdekli işlemci kullanıyormuş gibi elde edebilirsiniz.

Bu donanımlardan uzak durun!

DDR3 Bellekler

Yeni teknolojiler çıktığı anda tüm kullanıcılar için ideal olmak zorunda değiller. En iyi örnek: DDR3 Bellekler. Evet, bu RAM'ler yüksek frekansları destekliyor ve genelde daha hızlılar – fakat şuan yüksek fiyat, düşük performans farkını dengeleyemiyor. Ayrıca DDR3 destekli anakartlar şuan çok kıt bir durumda.

[COLOR="Red"]AlternatifBu donanımlardan uzak durun!/COLOR] Öncelikle DDR2'ye sadık kalın. Zaten sisteminizi DDR2 ile çalıştırıyorsanız bu güncellemeye gerek yok. DDR1 kullanıcıları bile ilk önce DDR2'ye geçmeli – sadece fiyatı bile başlı başına bir sebep.

Bu donanımlardan uzak durun!

Kompakt Su Soğutmaları

[COLOR="Red"]Şuanda moda: [/COLOR]Tek bir soğutma gövdesine inşa edilmiş su soğutmaları. Sorun: Çok pahalılar (70 Dolardan daha pahalı), hava soğutmalarından daha sesliler ve hatta az soğutma performansı sunuyorlar. Ah yazık ki bu teknoloji size istediğiniz yaptıramayacak.

[COLOR="Red"]Alternatif: [/COLOR]Geleneksel hava soğutma çözümüne dönün ve fiyatı böylece minimize etmiş olun. Eğer sıvı tabanlı bir soğutma isteyecekseniz biraz daha yatırım yapıp daha iyi bir sistem alın.

Bu donanımlardan uzak durun!

TurboMemory (Kod adı: Robson)

[COLOR="Red"]TurboMemory arkasındaki teoriBu donanımlardan uzak durun!/COLOR] Entegre hafıza içeren bir ekstra modül sayesinden Vista belirgin şekilde hızlanacak. Lapoplar bile daha yüksek batarya sürelerine sahip olacak çünkü modüle erişim daha az enerji gerektirecek. Uygulamada ise sonuç şöyle: Vista şuan da bu özellikten faydalanamıyor çünkü birçok özelikle Servis Paketi 1 ile gelecek. Batarya kullanım süresi ise çok az miktarda artıyor.

[COLOR="Red"]AlternatifBu donanımlardan uzak durun!/COLOR] 1 GB veya daha az RAM kullanıyorsanız en mantıklısı bir RAM modülü daha almanız – bunu yaptığınızda gerçekten performans artışı göreceksiniz. 50 $ daha ucuz olması ise cabası.[COLOR="Silver"]Alıntıdır[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Standart
Alt 11-10-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
İyi bir inceleme yazısı olmuş, her zaman son model en iyidir anlamını taşımıyor.

50 $'lık bir ekran kartı kendinden kat kat pahalı kartlar ile boy ölçüşüyor. Ayrıca benim değinmek istediğim bir noktada şu.

Pc donanım uzmanları , pc birleşenlerini test ederler. CPU kuzy köprü çıkış hızı daha iyi, 7200 PMP dönüşle uçuyor vs. vs. yorumlarda bulunuyorlar ama bu son kullanıcılar için çokta verimli olmamakta. Yani tek bir birleşeni iyi aldığınız da sisteminiz uçmuyor.

En doğru hareket gereksimleriniz doğrultusunda sistem toplamanız.
İnternette sörf yapacak olanların binlerce dolar para yatırmaları saçmalıktan başka bir şey olmuyor. İnternette mi gezmek istiyorsunuz. 2. el parçaları alırsınız 250 - 300 YTL. parçaları sıfır bir kasaya monte edersiniz. Mause ve klavyeyi sıfır alın birde monitör. Alın size sıfır pc. Maksat görünüm ise.

Parayı nasıl kazandığınızı iyi düşünün ve gereksinimlerinizin üstünde masraf yapmayınız. Teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 16-02-2008 #3
sayın hürrem

siteye katkınız gerçekten çok iyi. teşekkür ederim. ancak sanki bir eksiklik var. aylık olarak 1000$ - 1500$-2000$-ve daha üstü diye nitelenecek şekilde piyasda kolyalıkla bulunan parçalardan oluşacak ve grafiğe yönelik bilgisayar donanımı yayınlarsanız sanki eksik olan bölüm tamamlanacak gibi.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 17-02-2008 #4
Bilgiler için Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Laz'er isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Laz'er(47)

Grafiker / Rize

Standart
Alt 20-07-2008 #5
Sayın hürrem, site site dolaşıp ekran kartları ile ilgili net bilgi edinmeye çalıştım. Hatta bu foruma (uzun süre bilgisayar kullanan grafiker olmama rağmen) bu sebep ile yeni üye oldum. Ama geçip giştmeye niyetim yok. Yazınızda fazlasını buldum Teşekkürler.

Yalnız!. Araştırmalar genelde eğlence dünyasına yönelik oluyor ve bilgilendirmelerinizde tam doyuma ulaşamıyoruz. En azından kendi adıma söylüyorum.

Ben grafikerliğe MAC kullanarak başladım. (daha doğrusu o da yoktu, sonradan) 2000 yılında öğretmen olup Rizeye yerleştiğimde Mac'hinemi satmak zorunda kaldım ve PC donattım ancak bir türlü Grafik tasarım ve uygulamaları için ideal bir donanım sağlayamadım. Aslında şu anda kullandığım RDR tabanlı donanımım oldukça iyi idi ancak yenileme zamanım geldi. Bu konudaki öneri ve tavsiyelere hararetle ihtiyacım var. O yüzden forumu takip etmek istiyorum. Katkı sağlayan ve sağlayacak olan tüm arkadaşlara en içten teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
geforce 8800, donanm, nvidia geforce 8800

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Crakers Uzak Doğu Menü Countryman Kitap kapağı, broşür, menü vb. 11 23-01-2009 16:45:58
Uzak dogu Yemek resimleri Maxi DD Fotoğraf - Resim 9 18-08-2008 16:26:58
Uzak Doğu Bahçeleri N/A6 Fotoğraf - Resim 1 18-04-2008 00:02:29
2050 uzak bir gelecek değil! ebruname 2050 Yılında Bir Balık 0 11-02-2008 00:03:41

Kapat
Şifremi Unuttum?