Bu özellik Indesign'da var mı???

InDesign Soru ve Sorunlarınız - Bu özellik Indesign'da var mı??? ...

emciykey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emciykey

Grafiker / İstanbul

Alt 07-10-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhaba...
Bir firma için teknik katalog hazırlıyorum. Geçen sene bu kataloğun eski versiyonunu photoshop ile hazırlayıp indesign içine tiff atarak matbaaya vermiştim

Bu sene tamamen indesign içinde yapmak istiyorum bazı özelliklerden dolayı. En çok istediğim özelliğin ise olup olmadığını tam bilmiyorum.

İstediğim şey bir nevi masterpage özelliğini andırıyor. Olay şu;
1-masterpage'de öyle bir text alanı olsun ki, her sayfada yeri aynı, içeriği değişik olsun. yani text kutusunun yeri sabit ama içeriği farklı.
Dolayısıyla bu text kutusunu yerinden oynattığımda da bütün kopyalarda yer değiştirsin.

2-masterpage'de öyle bir alan olsun ki bu alanın içine istediğim görseli gireyim. Bu alanın her sayfada yeri aynı ama içerdiği görsel farklı olsun.
Yani bir kutu var diyelim. Bu kutu her sayfada aynı yerde ama içindeki resimler farklı. Ve ben bu kutuyu oynattığımda bütün kopyalarda yeri değişsin.

Bu özellikler mümkün mü arkadaşlar?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

otuz9 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

otuz9(34)

Grafiker / İstanbul

Alt 07-10-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
indesign'da işine yarayacak herşey var..

1- A master, B master, C master... sayfaları oluşturup istediğin yazının oldugu mater sayfayı çalışmanda kullanabilirsin.

2- bu sorunda aynı mantığa dayanıyor. hazırla master sayfalarını ve istediğinle çalış.

not: sayfa numaraları ve şablonları bu şekilde hazırlanır-hız kazandırır, bence sen metin alanları ve gorselleri master sayfalara girene kanar direk çalışmanı hazırla!!
Bu mesajdan alıntı yap
Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Alt 08-10-2009 #3
Böyle bir özellik yok
Şu şekilde çalışır Indesign
Masterde yaptığın her şey, "owerride all master page item" yaptığında masterdeki özelliklerini kaybeder.
yani sonradan değişiklik yapacaksan "owerride all master page item" yapmamalısın
Birden fazla master sayfası oluşturabilirsin..
Bunun dışında birini oynatayım hepsii oynasın yerinden diye birşey yok..
ne yapıcaksınız "owerride all master page item" i işaretlemeden önce yapmalısınız
Bu mesajdan alıntı yap
seabis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seabis

Hiç Biri / İstanbul

Alt 08-10-2009 #4
Biraz excel bilgisi ve Indesign'daki datamerge ile bu katoloğu hazırlayabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap
emciykey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emciykey

Grafiker / İstanbul

Alt 08-10-2009 #5
arkadaşlar, datamerge özelliği ile bir takım şeyleri yapmak mümkün ve bence bu özellik indesign'ı rakipsiz kılmış.
Fakat ben yapmakta olduğum kataloğu farklı sayfa yapıları ve birazda kendi çalışma alışkanlıklarımdan dolayı photoshop'ta hazırlamaya başladım.
Sadece sayfa numaralandırma ve sayfa headerları gibi fonksiyonlar için indesign kullanacağım.

Herkese teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap