Bu tasarımda kroslar nereye atılmalı

Baskı Öncesi - Bu tasarımda kroslar nereye atılmalı Sponsorlu Bağlantılar Aranıza yeni kaltıldım arkadaşlar. Öncelikle herkese keyifli forumlar. Bir hayli zamandır baskıya iş göndermemiştim. Daha önce yaptığım bir kaç parça iş de hep basit sayfa, broşür vs. gibi ...

Saltuk Bugra isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Saltuk Bugra

Grafiker / Konya

Dosya19

Alt 07-09-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Aranıza yeni kaltıldım arkadaşlar. Öncelikle herkese keyifli forumlar.

Bir hayli zamandır baskıya iş göndermemiştim. Daha önce yaptığım bir kaç parça iş de hep basit sayfa, broşür vs. gibi işlerdi. Kısacası vektörel çalışmalara ve baskıya uzağım.

Bir arkadaşım için ilk defa albüm tasarımı yaptım. Bana şablon gönderdi ve ben bu şablona göre tasarımı bitirdim. Tasarımı Illustrator de yaptım. İş kros koymaya gelince kafam karıştı ve sizin yardımınıza başvurmaya karar verdim.

Kafamdaki sorulara cevap verirseniz çok mutlu olurum.

Albüm digipak denilen yeni nesil karton kutulardan bu arada.

1- Kroslar kesim bıçakları tarafından algılanan olmassa olmaz parçalarmıdır ?

2- Krosları ben mi koymalıyım yoksa matbanın grafikeri mi ?

3- Şekildeki gibi koyup göndersem sorun olur mu ?

4- Ben koyacaksam hangi numaralara koymalıyım. diyelim ki 1-6 hepsine koydum. Turuncu kutucuğun orayda bi karışıklık olmaz mı. Şekil biraz garip çünkü tam diktörgen veya kare değil.

5- En çok kafama takılan şey ise, matba benden PDf isterse mavi ve kırmızı çizgilerden oluşan şablonu gizleyip mi göndermem gerekecek. ? Onların Layer inde zaten şu anda "print" tiki seçili değil, yani export yapılınca kayboluyor. Gizlemelimiyim ?

6- Yeşil bölgenin içindeki yerinden kesilmesi gerekiyor. hem de tam oradan, çünkü kitapçık girecek.başka yerden kafalarına göre keserlerse işler karışır. Ne önerirsiniz. benden pdf isterlerse ne yapayım, şablonu boş halde ayrıca mı göndereyim. ?

7- AI uzantılı dosyayı her matbaa açabilir mi arkadaşlar? Genelde Corel mi kullanırlar. ? Çok mu evham yapıyorum acaba. Son anda bir aksilik çıksın istemiyorum..

Çok uzun oldu sanırım. Hayırlı çalışmalar herkese..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Saltuk Bugra

Grafiker / Konya

Alt 07-09-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bu arada 1,2, 3-6 numaralara gelen çizgilerden katlanıp bükülecek, 5 ve 4 ten kesilecek tasarım.
Bu mesajdan alıntı yap

Saltuk Bugra

Grafiker / Konya

Alt 09-09-2012 #3
acaba yardımcı olacak kimse yok mu
Bu mesajdan alıntı yap
yerena isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yerena

Grafiker / İstanbul

Alt 09-09-2012 #4
şekildeki uygulama doğru görünüyor...
Bu mesajdan alıntı yap
yerena isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yerena

Grafiker / İstanbul

Alt 09-09-2012 #5
şekildeki uygulama doğru gözüküyor..
Bu mesajdan alıntı yap
bytgrfk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bytgrfk

Grafiker / İstanbul

Alt 09-09-2012 #6
benimle iletişime geçebilirseniz kroslar hakkında size yardımcı olmaya çalışırım
Bu mesajdan alıntı yap

Saltuk Bugra

Grafiker / Konya

Alt 14-09-2012 #7
benimle iletişime geçebilirseniz kroslar hakkında size yardımcı olmaya çalışırım
ilginize teşekkür ederim..ama burdan kısa bir açıklama yapsanız daha faydalı olmaz mı..asıl merak ettiğim kesilecek ve katlanacak yerler için bu çalışmada ne yapmam gerektiği..
Bu mesajdan alıntı yap
RIDVANBAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RIDVANBAL

Grafiker / İstanbul

Alt 19-10-2012 #8
Selamlar,
Sizin cross koymanıza gerek yok, bu şablon doğru, PDF export yaparken şablondaki bıçak izleri kalsın onları kapatmayın. Matbaa'ya bu şekilde gönderin. Zaten matbaa bünyesinde çalışan grafiker arkadaş bu şablona uygun cross ve bıçak izlerini kendisi ayarlayacak ve filme gönderecektir.

PDF dosyasına "ALBUM ADI_PRINT_TARIH" şeklinde isim verin (tüm fontları convert etmeyi, imaj dosyalarınıda embed etmeyi unutmayı) . Aynı zamanda .ai dosyasınıda hiçbirşeyi convert etmeden saf haliyle gönderin. Tabi linkli olan imaj dosyalarını ve fontlarıda aynı klasöre eklemeyi unutmayın. En önemliside işin son halini gösterecek olan JPEG formatlı önizlemeyi koymayı unutmayın.

Tüm matbaalarda da Adobe programları mevcuttur merak etmeyin.

Ben bu şekilde çalışıyorum, belki matbaadaki grafiker arkadaşa iş yüklemiş oluyorum ama en garanti çalışma yöntemi bu bence.
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
kros matbaa pdf şablon