Bu uygulamayla başımız göğe erecek gibi ;)

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Bu uygulamayla başımız göğe erecek gibi ;) ...

Cevapla
Bu uygulamayla başımız göğe erecek gibi ;)
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Bu uygulamayla başımız göğe erecek gibi ;)

Alt 08-10-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Yeni Türk Ticaret Kanunu grafik tasarımcılara, reklam ajanslarına müjde niteliği taşıyor…

Yeni Türk Ticaret Kanunu’yla hayatımıza giren ve zorunlu hale getirilen Kayıtlı E-Posta (KEP) uygulamasına yaratıcılığın ön planda olduğu iletişim ve reklam sektörü bir zorunluluk değil, gereklilik olarak bakıyor.

Fikir hırsızlığının en fazla yaşandığı iletişim ve reklam sektörü için yeni bir dönemi işaret eden KEP, tasarımı yapılan her türlü eserin paylaşımını güvence altına alırken; bu alanda anlaşmazlığa düşülen birçok olayı ve yasal süreç başlatılan birçok davayı da azaltacak faydalar içeriyor.

Tasarımını yaptığınız bir kampanyanın bir benzerinin farklı bir marka için uygulandığına, kazanılamayan bir konkurun ardından sunulan fikrin kullanıldığına çok kez şahit olmuşsunuzdur. Sermayesini yaratıcılık üzerine kurgulayan kişi ve kuruluşları, maddi manevi zarara uğratan “fikir hırsızlığı”nı azaltacak olan KEP sistemini kullanan ID212 Ajans Başkanı ve Kurucu Ortağı Onur Tunçkan “Pekçok ajans gibi bizim de firmalar ile paylaştığımız yaratıcı fikirlerin ve kreatif çalışmaların daha sonrasında bize haber verilmeden kullanıldığı durumlar oldu. Yaptığımız çalışmaları paylaşırken kullandığımız standart e-postanın yasal hiçbir geçerliliği yok. TNB KEP ile kayıtlı elektronik posta ile tanıştık. Bugün evimizi, arabamızı, sağlığımızı sigortalıyoruz. Peki ya yaratıcı fikirlerimizi neden sigortalamayalım? Kayıtlı elektronik posta, yaratıcı fikirlerimizi paylaşmanın güvenli yolu. Üstelik yasal delil olarak kabul ediliyor.”

Kreatif çalışmalarını kayıtlı e-posta ile müşterileriyle paylaşmaya başladıklarının altını çizen Tunçkan “KEP’in yaygınlaşması ile tüm iletişimimizi güvenli e-posta, yani KEP ile yapmayı hedefliyoruz. Zamanla yarışan bir sektördeyiz. KEP işlerimizin hızlı ve güvenli ilerlemesine yardımcı olurken; maliyetlerimizin de düşmesini sağladı” dedi.

Made In Ajans Başkanı Tevfik Pekcanlı “Artık yaratıcı fikrimizin müşterilerimiz tarafından kabul edilmediğini düşünüp, sonradan uygulandığını görmeyeceğiz. Özgün fikri korumak ve gelecekte oluşacak anlaşmazlıkların çözümünde hukuki geçerliliği olan KEP güvencesi altında olmak önemli bir artı değer” dedi.

“Yaratıcı fikre verilecek en önemli değer, onu korumaktır”

Uygulamaya geçmiş/geçmemiş fikir, kampanya ve proje önerilerinin çalınmasının sadece ülkemizde değil dünyada sıkça yaşanan sorunların başında geldiğine değinen TNB KEP Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu “Fikrin korunması ancak onu güvence altına alacak güvenli bir teknolojik altyapıyla mümkün. TNB KEP olarak telifli sanat eserlerinin, yaratıcı her türlü online ve offline tasarım çalışmalarının yeni nesil elektronik posta yoluyla güvenli gönderimini sağlıyoruz. Böylece alıcı ben bu çalışmayı almadım, görmedim diyemiyor. ” dedi.

Reklam ajanslarına verilen firmaya özel kampanya bilgileri ve ajansların yaptıkları kreatif çalışmalar aynı zamanda firmalar için stratejik olduğundan, yapılan iletişimin güvenli ortamda yapılmasının önemini vurgulayan Yelkencioğlu “Uyuşmazlık iki firma arsında iş yapıldığının, yapılan işin teslim edildiğinin, teslim tarihi ile delil olarak saklanabilmesi, ticaretin daha güvenilir bir ortamda yapılmasını sağlayacaktır.” dedi.

Yasal olarak geçerli e-posta: KEP

Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde uzun yıllardır kullanılan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sisteminin, ülkemize özgü hukuksal alt yapısı tamamlandı. Ülkemizde, 1 Temmuz 2012 tarihli yeni Türk Ticaret Kanunu ile yürürlüğe giren Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), yasal olarak geçerli elektronik yazışma ve bildirim olarak tanımlanıyor. Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler için zorunlu hale getirilen KEP uygulaması, tüm e-iş süreçlerini hızlandıracak güvenli bir iletişim altyapısı sunuyor.

İletişim Sektöründe KEP uygulama alanları:

· Görsel ve işitsel tüm yaratıcı eserlerin kurumiçi/kurumdışında paylaşımı

· Online-Offline proje sunumları

· Ulusal yarışma başvuruları

· İş ortaklarıyla yapılan sözleşmeler ve sözleşme fesihleri (prodüksiyon şirketleri, cast ajans, matbaa, vs…)

· Performans değerlendirmeleri

· Uyarı /savunma yazıları

· Kurumsal duyurular

KEP ile Neler Yapılabilecek?

· İlişki içinde olunan bir kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bir bildirimde bulunulabilecek,

· Göndereceğiniz e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgelenebilecek,

· Göndereceğiniz e-postanın ekli dosyaları ile birlikte içerik bütünlüğü sağlanacak,

· KEP ile göndereceğiniz önemli bir e-posta, gönderdiğiniz kişi veya kuruluş tarafından almadık, bize ulaşmadı, bilgimiz yok gibi gerekçelerle inkar edilemeyecek,

· KEP ile yapacağınız bildirim yasal bir bildirim haline gelecek, uyuşmazlık durumlarında da hukuki bir delile dönüşecek.

Alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(39)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 08-10-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Ucu açık ama gelişmeleri takip etmek gerekir. Teşekkürler value.
Bu mesajdan alıntı yap
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 08-10-2013 #3
Ben ışık görüyorum açıkcası, ama ömrüm son bulmadan ellerini çabuk tutarlarsa çok makbule geçer Bu uygulamayla başımız göğe erecek gibi ;)
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Başsağlığı Mesajı ;( Başımız Saolsun Freehand Öldü ByGraphArt Freehand 7 04-02-2012 20:51:34
Ayrı Ayrı Fotoğraftaymış Gibi gösterme - Bölünmüş Gibi Gösterme Hamit Erdönmez Photoshop Dersleri 49 27-01-2011 22:11:11
3-d gibi ama photoshop sev-ya Serbest Çalışmalar 2 06-02-2009 11:02:08
Flashta indesign gibi Tabs menüsünde Leader gibi bir yol varmi? Crazy_dk Flash 4 28-07-2008 00:43:18
80'ler rüya gibi... ayışığı Müzik Videoları 10 02-05-2008 23:19:27

Kapat
Şifremi Unuttum?