Bu Yiyecekler Acıktırıyor

Graficafe - Bu Yiyecekler Acıktırıyor ...

Cevapla
Bu Yiyecekler Acıktırıyor

Bu Yiyecekler Acıktırıyor

Alt 20-03-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yiyecekler Acıktırıyor

[COLOR="Red"]Bu Yiyecekler Acıktırıyor[/COLOR]


Bu Yiyecekler AcıktırıyorBu Yiyecekler AcıktırıyorHavuç, mısır, bezelye ve patates gibi glisemik indeks değerleri yüksek besinlerin sürekli açlık hissi yarattığını biliyor muydunuz?

Besinlerin, kan şekerini yükseltme hızlarına "glisemik indeks" adı verilir. Her besinin, yemek sonrası kan şekerini yükseltme hızı farklıdır. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler devamlı açlık hissi yaratırlar. Havuç, mısır, bezelye ve patatesin glisemik indeks değerleri yüksektir. Faydalarına rağmen bu besinler dikkatli alınmalıdır.
[COLOR="red"]
PatatesBu Yiyecekler Acıktırıyor/COLOR]
Patates önemli bir C vitamini kaynağıdır. B6 vitamini, bakır, potasyum, manganez, triptofan ve diyet posası içerir. Patates yapısında bulunan bileşikler kan basıncını düşürücü etki gösterir. DNA sentezinden, kan hücrelerinin yapımına, hücreler arası iletişimi sağlayan fosfolipidlerin sentezlenmesine, kalp sağlığını korumaya, beyin ve sinir sisteminin aktivitesine, fiziksel performansın artırılmasına kadar pek çok işlevde görev alır. Ayrıca patates, özellikle kabuğuna yakın kısımlardaki yüksek posa içeriği ile kolesterolün düşürülmesine, kolon kanserinin önlenmesine yardımcıdır.

[COLOR="red"]Havuç: [/COLOR]Havuç önemli bir antioksidan kaynağıdır. A vitamini öncüsü beta karotenin çok önemli bir kaynağıdır. K ve C vitamini, diyet posası, potasyum, B6 vitamini, manganez, molibden, B1 ve B3 vitamini, fosfor, magnezyum ve folat içerir. Karotenoidler kalp hastalıkları riskini azaltan, özellikle gece görüşünü sağlayan, maküler dejenerasyona ve katarakt gelişimine karşı koruyucu etki gösteren önemli bileşenlerdir. Ayrıca karotenoid tüketimi pek çok kanser riskini azaltmakta, kan şekeri dengesini sağlamakta, insülin direncini ve yüksek kan şekeri düzeylerini olumlu etkilemektedir. Havuç kolon kanserine karşı da koruma sağlar.

[COLOR="red"]BezelyeBu Yiyecekler Acıktırıyor/COLOR] Bezelye besin öğeleri yönünden zengindir. 8 vitamin(K, C, B1, B2, B3, B6, A, folat), 7 mineral (manganez, fosfor, magnezyum, bakır, demir, çinko, potasyum), diyet posası ve protein kaynağıdır. Zengin içeriği sağlığı olumlu etkiler. Kemik sağlığını koruyan önemli besin öğelerini içerir. Bezelye aynı zamanda folik asidin ve B6 vitaminin de önemli bir kaynağıdır. Yapısındaki K vitamini ile de kanın akışkanlığını sağlayarak kalp sağlığını korumaya destek sağlar. Bezelye içeriğindeki C vitamini ile de kanserlere karşı koruyucu etki gösterir.

[COLOR="red"]MısırBu Yiyecekler Acıktırıyor/COLOR] Mısır tiamin (B1 vitamini), folat, diyet posası, C vitamini, fosfor, manganez ve pantotenik asit (B5) içerir. İçeriğindeki zengin folat ve posa nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Mısır, akciğer kanseri gelişim riskini önemli düzeyde azaltan beta-kriptoksantin yönünden zengindir. Tiamin için çok iyi bir kaynak olan mısır, hafızanın güçlenmesine yardımcıdır. Ayrıca strese karşı vücudun savunmasını sağlar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Sait SANCAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sait SANCAK

Forumdan Uzaklaştırıldı

Standart
Alt 20-03-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
ellerine sağlık bu günlerde yeşillere ihtiyacımız var Bu Yiyecekler Acıktırıyor hava değişimi varya
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 20-03-2008 #3
Eee ozaman bız ne yıcez butun besınler bunlarda :S Bu Yiyecekler Acıktırıyor
izmirde ewet war hawa degişimi Bu Yiyecekler Acıktırıyor
Bu mesajdan alıntı yap
N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Standart
Alt 20-03-2008 #4
Eee ozaman bız ne yıcez butun besınler bunlarda :S Bu Yiyecekler Acıktırıyor
izmirde ewet war hawa degişimi Bu Yiyecekler Acıktırıyor
bunları tüketmek lazım zaten, ama acıktırıcı yönleri de varmış. öğünü sıklaştıralım Bu Yiyecekler Acıktırıyor
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 25-03-2008 #5
güzel bilgiler bunlar hürrem sultan teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
yiyecekler, acktryor

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
yiyecekler MONASTERY Fotoğraf - Resim 24 08-01-2009 00:59:46

Kapat
Şifremi Unuttum?