Bugün Dünya El Yıkama Günü..

Graficafe - Bugün Dünya El Yıkama Günü.. ...

özzlemm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özzlemm

Grafiker / Ankara

Alt 15-10-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 15 ekim tarihini "Dünya El Yıkama Günü" ilan ederek, sadece el yıkamakla dünyada her yıl bir milyon çocuğun hayatının kurtarılabileceğini bildirdi.

Unicef sözcüsü Veronique Taveau, dünyada her gün 5 yaşından küçük 5 bin çocuğun hala ishale bağlı hastalıklardan öldüğünü belirterek, "Eğer çocuklar yemeklerden önce ve tuvalete gittikten sonra sabunla el yıkama alışkanlığı edinebilirlerse bu ölümlerin yarısı meydana gelmez" dedi.

Dünya El Yıkama Günü ile katılımcıları bizzat çocukların olduğu, hijyen için dünya çapında bir mücadelenin başlatıldığını kaydeden Taveau, "Çocuklar da evlerine geldikten sonra basit bir el yıkama ile yaşamları kurtarabilirler" diye konuştu.

Unicef'in bu girişimi çerçevesinde, özellikle Asya ve Afrika'da 60'dan fazla kalkınmakta olan ülkede, çocuklar hijyen konusunda bilgilendirilecek. Unicef'e göre, bu ülkelerin birçoğunda çocukların el yıkama alışkanlığı yüzde 0'dan yüzde 34'e uzanan bir yelpazede yer alıyor.

Asya'da hijyen koşulları özellikle Hindistan, Bangladeş ve Afganistan'da kötü durumda bulunurken, Afrika kıtasının batısında da ishal, çocuk ölümlerinde 3. sırada yer alıyor.

(AA)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Yunus PARLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yunus PARLAR(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 15-10-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Sabunlar benden hadi yıkayalım elleri Bugün Dünya El Yıkama Günü..

Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 15-10-2008 #3
2 dk. önce ellerimi yıkamıştım Bugün Dünya El Yıkama Günü..
Bu mesajdan alıntı yap
Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(43)

Grafiker

Alt 15-10-2008 #4
sadece bugün değil, her gün ellerimizi yıkayalım! Bugün Dünya El Yıkama Günü..

şaka bir yana gerçekten çok önemli bir konu.
en temiz yerimiz ellerimiz, en çok mikrop barındıran yerimiz de ellerimiz biliyor muydunuz?
özellikle ilköğretimde hijyen konusunda çocukları bilgilendirmek, sağlık için önemli bir adım.
Bu mesajdan alıntı yap
aLcaK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aLcaK

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 15-10-2008 #5
sadece bugün değil, her gün ellerimizi yıkayalım! Bugün Dünya El Yıkama Günü..

şaka bir yana gerçekten çok önemli bir konu.
en temiz yerimiz ellerimiz, en çok mikrop barındıran yerimiz de ellerimiz biliyor muydunuz?
özellikle ilköğretimde hijyen konusunda çocukları bilgilendirmek, sağlık için önemli bir adım.
Her okulda var mı bilmiyorum ama oğlumun gittiği okulda haftada bir mikropların nasıl ürediği ve nasıl vücuda girdiği konusunda video izletiliyor. Bu çok güzel bir durum. Okula gitmeden önce ben ne kadar söylesemde ellerini sürekli yıka, dişleri fırçala diye beni pek dinlemiyordu(zoraki dinletiyordum ama). Bu uygulamanın her ilköğretim okulunda yapılması taraftarıyım. Paylaştığın için teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
ADAMINbiri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ADAMINbiri

Grafiker / İstanbul

Alt 15-10-2008 #6
Hadi yaa... o kadar oldumu sahiden... ne çabuk geçti bir sene... göz açıp kapayıncaya kadar... Oysa daha dün gibi hatırlıyorum en son elimi yıkadığım zamanı... Neyse bugünde yıkayayım artık akşam eve gidince.... Herkesin el yıkama gününü kutlar saygı ve sevgilerimi sunarım...
Bu mesajdan alıntı yap
yoSa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yoSa(33)

Fotoğrafçı / Diyarbakır

Alt 15-10-2008 #7
TAbiki ellerimizi yıkayalım...Ancak;

Fazla yıkanan ellerde (fazladan kastım 5-10 dk da bir, bunu yapanlar var) yararlı bakterilerin üreme ortamlarının yok olduğu ve zararlı bakteri ve virüslerin çok daha rahat ürediğini-barındığını unutmayalım...Herşeyi kıvamında yapalım...Ellerimizle yaptığımız bir işin ardından ellerimizi yıkayalım, iş esnasında 10 kere yıkamayalım...

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
bugün, dünya, gÜnÜ, yıkama