bugün matbaa'da sorun yaşadım, acil yardım...

Baskı - bugün matbaa'da sorun yaşadım, acil yardım... ...

womd isimli Üye şimdilik offline konumundadır

womd

Hiç Biri / Antalya

Alt 11-02-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

beyler, bayanlar...
çalışmamı indesign'da tamamladım ve müşterinin yönlendirdiği matbaaya götürdüm. adamlar indesign kullanmıyoruz, corel draw getir dediler. içimden dedim 40 sayfalık dergi, tekrar uğraşılmaz. ne yapabiliriz başka diye sordum. bana 21*30 cm sayfaya 7 mm içerden olacak şekilde tekrar düzenle ve jpeg formatında 600 dpi cmyk olarak getir dediler. dediklerini aynen yaptım, birkaç değişiklik dışında sayfa yapıları bozulmadı. yalnız jpeg'e dönüştürünce sayfalarda renk diye birşey kalmadı, bütün renkler anormal derecede soldu. ben daha önce de çalışma sırasında cmyk imajlar kullanmıştım, acaba 2 defa cmyk'ya dönüştürdüğüm için mi böyle oldu yoksa bu normal birşey mi? corel draw'ı tekrar yükleyip sil baştan uğraşmak yerine daha makul bir çözüm var mı?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Alt 12-02-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
o matbaaya gitme

işini yapacak başka matbaa bul. İşi riske atma
Bu mesajdan alıntı yap

womd

Hiç Biri / Antalya

Alt 15-02-2011 #3
maalesef daha uygun fiyat veren yok ve müşteri orayı istiyor. ben istedikleri düzeltmeleri yaptım, bundan sonra sorumluluk onlara ait.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafik Canavarı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafik Canavarı(36)

Matbaacı / Gaziantep

Alt 15-02-2011 #4
işin basacağın matbaayla en başında konuşmak gerekirdi ama
ver matbacıya çalışmayı açarlar corelde mecburlarda açmaya
Bu mesajdan alıntı yap
kurbaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kurbaa(29)

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 15-02-2011 #5
Bu tarz işleri dpi:300 ve cmyk ayarladıktan sora tiff kaydedip matbaaya verebilirsiniz. Corel olması şart değil. Çalışmalarınızda yanlışlıkla verilmiş bir alfa kanalı yoksa baskıda sorun yaşamazsınız hiç...
Bu mesajdan alıntı yap

womd

Hiç Biri / Antalya

Alt 16-02-2011 #6
teslim edilecek formattan çok 21x30 cm şeklinde istemeleri şaşırttı beni. taşma payı ve makas payıyla birlikte desek, alt-üst tamam da yan taraflar ne olacak? ben 21x29.7'ye 3 mm taşma payı ekleyerek getireyim dedim, onu da kabul etmediler. bugün matbaa'da sorun yaşadım, acil yardım...
Bu mesajdan alıntı yap
HAWAI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HAWAI

Grafiker / İstanbul

Alt 15-03-2011 #7
Matbaa onları çevirmek zorunda. Bize öyle bir iş geldiği zaman filmcide çevirttirip freehandde ben tekrar montajlardım. Hele bir işi geri göndereyim bizde yok diye... Allaaaaaah patronum öldürürdü beni herhalde.
Renkler neden soluk görünür? İşi RGB renkleriyle yaptıysan RGB renkleri tv renkledir daha fosforlu ve canlı gözükür. CMYK ya mutlak döndürmen lazım çünkü işi 4 renk basacaklar.
CMYK yapıp tif yaparsan onlardanda bir ozalit iste. Baskı öncesi dijital çıkış alsınlar ama iyi bir dijitalciden olmalı. Renklerine bakarsın bir sorun çıkacağını zannetmiyorum
Bu mesajdan alıntı yap
grafikan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikan

Grafiker / İzmir

Alt 15-03-2011 #8
tiff gonder bugün matbaa'da sorun yaşadım, acil yardım... (pdfleri photoshopta acmak kaydıyla)
Bu mesajdan alıntı yap
dr.grfk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dr.grfk

Grafiker / Mersin

Alt 20-03-2011 #9
indesign'da dosyayı ai olarak kaydet, illüstratorde açıp yazıları convertle ve pdf formatına exportla, daha sonra corel'e importlayarak renklerde yazılarda sorun yaşamadan baskıya verebilirsin, indesign'dan direkt pdf, yaparsan sorun yaşama olasılığın çok fazla, herhangi bir sorun yaşaman durumunda yine illüstratorde açıp eps olarak kaydet dosyayı sanırım versiyon 6 olarak kaydedersen import yaparken sorun yaşamazsın.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafik34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafik34

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 24-03-2011 #10
işi bastımak istediginiz yer matbaa değil matbacılıkla alakası olmayan garip abidik gubidik yerler.
Pdf yerine corel olarak işi isteyen saçma sapan mantık yuh yani!!
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları