büyük görsel fakat 72 dpi sorunu

Baskı Öncesi - büyük görsel fakat 72 dpi sorunu ...

cihanhosgor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cihanhosgor

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 09-01-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

tasarlayacağım broşürde kullanacğım görselleri açtığımda her birinin 72 dpi olduğunu gördüm. daha önceden bana gelen her görsel 300 dpi olduğundan sıkıntı yaşamıyordum. fotoğrafların boyutu yaklaşık 80 cm/60 cm. yani fotoğraflarımın boyutu büyük ama düşük rezidasyonda. nasıl bir yöntem uygulamalıyım? teşekkür ediyorum, kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

konsantre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

konsantre(42)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-01-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Eğer 4/1 e kadar küçültecekseniz öylece kullanın sorun çıkmaz. Normal CMYK, tiff yapıp kullanabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

cihanhosgor

Alt 09-01-2011 #3
teşekkür ederim. direk photoshoptan küçültüp de mi illustratore almalıyım yoksa illustratorun içinden mi küçültmeliyim?
Bu mesajdan alıntı yap

konsantre(42)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-01-2011 #4
Photoshopta küçültecekseniz, Image size açıp istediğiniz ölçüye getirdikten sonra 300 pixel/inch veya 120 pixel/cm olarak düzenleyebilirsiniz. Illustratorde veya herhangi bir vektör programda küçültmek isterseniz, 4/1 oranında küçültülecekse vektör programa import edip direk küçültebilirsiniz. Her iki türlüde kullanabilirsiniz.

Çözünürlük aynı zamanda ölçüye orantılıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
graphicturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicturk(44)

Arı Üye

Grafiker / Eskişehir

Alt 09-01-2011 #5
tasarlayacağım broşürde kullanacğım görselleri açtığımda her birinin 72 dpi olduğunu gördüm. daha önceden bana gelen her görsel 300 dpi olduğundan sıkıntı yaşamıyordum. fotoğrafların boyutu yaklaşık 80 cm/60 cm. yani fotoğraflarımın boyutu büyük ama düşük rezidasyonda. nasıl bir yöntem uygulamalıyım? teşekkür ediyorum, kolay gelsin.
hangi programı kullanacaksın eğer corelde tasarım yapacaksan ve fotoğrafları küçülteceksen dpi otomatik artar yani 72 dpi fotoğrafın 750 800 dpiyı geçer bazen 1200-1500 de olabiliyor veya daha fazla-
Bu mesajdan alıntı yap

konsantre(42)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-01-2011 #6
Arkadaş illustrator kullanacağını söylemiş.
Bu mesajdan alıntı yap

cihanhosgor

Alt 09-01-2011 #7
Photoshopta küçültecekseniz, Image size açıp istediğiniz ölçüye getirdikten sonra 300 pixel/inch veya 120 pixel/cm olarak düzenleyebilirsiniz. Illustratorde veya herhangi bir vektör programda küçültmek isterseniz, 4/1 oranında küçültülecekse vektör programa import edip direk küçültebilirsiniz. Her iki türlüde kullanabilirsiniz.

Çözünürlük aynı zamanda ölçüye orantılıdır.
bilgi için teşekkür ederim. büyük görsel fakat 72 dpi sorunu)

hangi programı kullanacaksın eğer corelde tasarım yapacaksan ve fotoğrafları küçülteceksen dpi otomatik artar yani 72 dpi fotoğrafın 750 800 dpiyı geçer bazen 1200-1500 de olabiliyor veya daha fazla-
illustratorde yapacağım tasarımı. bu vesileyle bilmediğim bi olayı daha öğrenmiş oldum. konsantre ve graphicturk bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
cok_yasa_kamil isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cok_yasa_kamil

Yrd. Grafiker / Antalya

Alt 21-01-2011 #8
ben de ekran görüntüsüyle anlatmaya çalışayım, başka arkadaşlar da yararlansın büyük görsel fakat 72 dpi sorunu

cm'i büyük imajların çözünürlüğünün düşük olması bize kolaylık sağlar aslında. çünkü hem çözünürlüğü hem de cm'i düşük imajlar başa derttir büyük görsel fakat 72 dpi sorunu

elinizdeki görüntüye örnek olacak bir dosyada Image>Image size menüsünü kullanıyoruz,

1. görüntüdeki gibi 146 cm*97 cm dosyamız var ama 72 pixel çözünürlükte.

çok basit bir hareketle bunu 300 pixele çıkarıyoruz. Çözünürlük yükselirken boyutlar azaldı. Eğer boyutlar da azalmasın derseniz alttaki "resample image"ı seçiniz. ama resmin kalitesi bozulacaktır...

eğer resmi kullanacağımız alan 15 cm ise, gereksiz dosya boyutundan kurtulmak ve AI'de imaj küçültmesine gitmemek için alttaki görüntüde olduğu gibi görseli yeniden boyutlandırabiliriz (bunu tavsiye ederim)

(Bu düzeltme Photoshop ile yapılıyor, belirtmeyi unutmuşum)
Bu mesajdan alıntı yap