çalışma sayfası rengi

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - çalışma sayfası rengi Sponsorlu Bağlantılar Merhaba... Acaba çalışma sayfasının rengini değiştirebilir miyim? Beyaz sayfanın gözümü yorduğunu hissediyorum. Nasıl değiştire bilirim? Yardımcı olursanız sevinirim......

çalışma sayfası rengi
musti55 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musti55

Grafiker / Samsun

Dosya19

çalışma sayfası rengi

Alt 06-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba... Acaba çalışma sayfasının rengini değiştirebilir miyim? Beyaz sayfanın gözümü yorduğunu hissediyorum. Nasıl değiştire bilirim? Yardımcı olursanız sevinirim...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

develiden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

develiden(56)

Hiç Biri / Kayseri

Alt 12-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
kardeş senin bu sorununa bir cevap gelmemiş.Bende çok dertliyim bu konuda.Buna bir çözüm buldum kendi çapımda.Corel çalışma sayfasını iyice küçültüyorum.RECTANGLE TOOL aracına çift tıklayıp çalışma sayfası büyüklüğünde bir kare çiziyorum.bu arada çalışma sayfasının görüntü olarak
çok küçük olması önemli.İkinci aşamada çok büyük bir kare daha çiziyorum.bu ikinci kare çalışma sayfasının çok dışına taşması lazım.Üçüncü olarak iki kareyi seçiyorsun SHAPİNG Mmenüsünden -back minüs front - tıklıyorsun.Bu durumda çalışma sayfasının büyüklüğünde bir oyma yapmış oluyorsun.Sonra bu içi oyulmuş karemizi biraz koyu bir renge dolgu yapıyorsun.yukardan menüden bu kareyi kilitliyorsun (lock object )çalışırken seni rahatsız etmesin diye kilitlersin.Sonra çalışma sayfanı ıstediğin kadar büyüt.Zaten senini gözlerini rahatsız eden çalışma sayfasının dışından sızan beyaz ışıktır.Bunu bu yolla bastırmış oluyorsun.Ayrıca çalışma sayfanada devamlı olarak reng ver (back grund)istemezsen sonra silersin.Ama çalışırken muhakkak kullanman lazım.Çünkü beyaz ve siyah renkler gözü çok bozuyor.Bu benim çözümüm şimdi rahatladım.Başka çözüm bulana kadar böyle idare edelim.Bir de önemli olarak bu kareyi Şablon olarak kullanman için bir kopyasını alıyorsun ve her yeni çalışmada bu sayfayı import edip şablon olarak kullanıyorsun.Her seferinde hazırlamaktan kurtuluyorsun.Bu sistemi muhakkak kullan yoksa gözlerin gün güne bozulur çok tehlikeli gözler için ,kendimizi korumamız lazım.Başarılar saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap
user82 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

user82

Grafiker / Kocaeli

Alt 12-05-2009 #3
Bir yolda ben önereyim sana tool/options/document/page/background kısmına gel.Solid kısmından bir renk seç ve uygula. Bundan sonra eklediğin her sayfa o renk olacaktır.Hatta istersen buradan bir resimde yükleyebilirsinçalışma sayfası rengi
Bu mesajdan alıntı yap
develiden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

develiden(56)

Hiç Biri / Kayseri

Alt 12-05-2009 #4
User 82 arkadaşımızın tarif ettiği yola ince bir ekleme yapmak lazım .Unutmuş olabilir. arkadaşımızın tarif ettği yolu takip edip en son olarak şu işlemide yapman lazım.YUKARDAN MENÜLERDEN -TOOLS-AŞAĞIYA AÇILAN MENÜDEN 4.OLAN -(SAVE SETTİNGS AS DEFAULT-) Bunada tıklaman lazım.Bu ayarda yapmış olduğun değişiklikleri hafıza alıp her seferinde seni bu ayarlarınla karşılayan bir sayfa açıyor.saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap

user82

Grafiker / Kocaeli

Alt 12-05-2009 #5
Unutmak değilde bende olmadı. X4 kurulu fakat yeni sayfa açtığımda gene beyaz bir sayfa geliyor. Sende olduysa sorun benim corelde demektir.
Bu mesajdan alıntı yap
Hi_axi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hi_axi

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 13-05-2009 #6
coreli yeni öğreniyorum fakat sayfa rengi değiştirmek için tools araç çubuğundaki kare olan araça çift tıklayınca sayfa seçiliyor ve renklerden birine tıklayınca boyanıyor , yani o kare ye çift tıklayınca sayfa büyüklüğünde alan açıyo zaten otomatik... demiiiii
Bu mesajdan alıntı yap

user82

Grafiker / Kocaeli

Alt 13-05-2009 #7
coreli yeni öğreniyorum fakat sayfa rengi değiştirmek için tools araç çubuğundaki kare olan araça çift tıklayınca sayfa seçiliyor ve renklerden birine tıklayınca boyanıyor , yani o kare ye çift tıklayınca sayfa büyüklüğünde alan açıyo zaten otomatik... demiiiii
çalışma sayfası rengi Evet ama bu tam anlamıyla sayfa rengi değiştirmek değil çünkü peşine sayfa eklediğin vakit o yeni sayfa gene beyaz oluyor. Benim anlattığımda ise ne kadar sayfa eklersen ekle zemin rengi aynı oluyor.
Alternatif bir yöntem daha söyleyebilirim. Özellikle indesign kullanıcıları ve eski freehand ustaları bilir Master page özelliğini. Corelde de bunu uygulamak mümkün. Bunun için Window/Docker menüsünden Object Manager penceresini açıyoruz. Burada çizdiğimiz karenin bir layer içinde olduğunu görüyoruz. Bu layera sağ tıklayıp master dediğimizde karenin olduğu layer yani kare master page oluyor.Dolayısıyla bundan sonra eklediğimiz her yeni sayfada bu master page de eklenmiş oluyor.Bunun tek dezavantajı sadece çalışılan bu sayfa için geçerli olmasıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
ahmetodabasoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ahmetodabasoglu

Hiç Biri / Düzce

Alt 25-10-2010 #8
arkadaşlar bende de tam tersi bir sorun var.ilk sayfayı siyah yapıyorum yeni eklediğim her sayfa siyah çıkıyor ben diğer eklediğim sayfaların rengini ayrı ayrı yapmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim
Bu mesajdan alıntı yap
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Alt 26-10-2010 #9
options(ctrl+j) - döküman - backround---solid de açılacak olan bütün sayfaların rengi, bitmap ta ise sayfalara bitmap atama var. hangisini istersen artık..
Bu mesajdan alıntı yap