Canon Lens Tipleri ve Kısaltmaları

Fotoğraf Makineleri ve Donanımları - Canon Lens Tipleri ve Kısaltmaları ...

Cevapla
Canon Lens Tipleri ve Kısaltmaları
poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Standart

Canon Lens Tipleri ve Kısaltmaları

Alt 13-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR="DarkOliveGreen"] Canon Lens Tipleri ve Kısaltmaları[/COLOR]


Bildiğiniz gibi objektif üreticileri SLR ve DSLR fotoğraf makineleri için ürettikleri modelleri tanımlarken, ürünlerinin özelliklerini uzun olarak yazmak yerine kısaltmalar kullanmayı tercih ediyor. Bunun yanında benzer özellikler farklı üreticiler tarafından farklı isimlerle adlandırılmasından dolayı tüketiciler sık sık kavram karmaşası içine düşebiliyor. Örneğin optik görüntü sabitleyici - titreşim önleyici sistemler benzer mantıklarla çalışmasına rağmen Canon IS (Image Stabilization), Nikon VR (Vibration Reduction), Sigma OS (Optical Stabilization), Leica ise OIS (Optical Image Stabilization) olarak adlandırıyor.

Biz de bu karmaşayı biraz olsun önleyebilmek için her üreticinin lens tiplerini ve kısaltmalarını kısa açıklamalarıyla birlikte size sunacağız. İlk olarak tabii ki dünyada en çok satan üretici olan Canon ile başlıyoruz:

EF:

Canon Lens Tipleri ve Kısaltmaları

Canon’un 1987 yılında üretmeye başladığı EOS fotoğraf makineleri sisteminin objektif mount (bağlantı) sistemidir. Electronic Focus teriminin kısaltmasıdır.

EF-S:

Canon Lens Tipleri ve Kısaltmaları

Canon’un 2003 yılında EOS 300D ile birlikte tanıttığı bu mount sistemi, 1.6x crop çarpanlı APS-C sensör boyutlarına sahip giriş ve orta seviye DSLR’lerde (EOS 400D, 20D, 30D...) kullanılmaktadır. ‘S’ harfi short back focus (kısa arka fokus) kısaltmasıdır. Lensin en arkadaki optik elementin sensör yüzeyine EF lenslere göre daha yakın olduğu anlamına gelir. EF lensler EF-S mount sistemine sahip makinelerde kullanılabilirken, EF-S lensler sadece bu bağlantı sistemine sahip makinelerde kullanılabilir

IS:

Image Stabilization (Görüntü Stabilizasyonu) teriminin kısaltmasıdır. Canon bu özelliği orta ve profesyonel sınıftaki objektiflerinde sunmaktadır. Konica Minolta’da kullanılan AS (AntiShake) ve Sony’nin yeniden adlandırdığı SSS (Super Steady Shot) sisteminde sabitleme sensörün hareket ettirilmesiyle sağlanırken, farklı olarak IS sisteminde objektif içindeki bir optik elemanın hareket ettirilmesiyle sağlanır.

USM:

Canon Lens Tipleri ve Kısaltmaları

Auto Focus için kullanılan Ultra Sonic Motor kısaltmasıdır. Piezoelektrik elemanların kullanıldığı USM, oldukça hızlı ve sessiz fokus yapmaya imkan tanır. Micro-USM ve Ring-USM olmak üzere 2 çeşidi vardır. Micro-USM (MM-Micromotor) daha ucuz ve yavaşken, ring-USM daha hızlıdır ve aynı zamanda makine AF modundayken tam zamanlı manuel fokusa (FTM-Full time manual) imkan tanır.

AFD: Arc-From Drive teriminin kısaltması olan AFD USM’den önceki AF mekanizmasını temsil eder. USM’ye göre yavaş ve gürültülüdür.
L: Canon’un en üst kalite sınıfındaki profesyonel objektiflerini temsil eder. ‘L’ Luxury’’nin kısaltmasıdır. Üzerlerindeki kırmızı ince çizgi sayesinde ayırt edilebilirler. L serisi objektiflerin hemen hepsi beyaz renktedir, metal gövdeli ve suya karşı korumaları sayesinde oldukça sağlam yapılıdır. L serisi lenslerde en az 1 florit ve 1 asferik veya çok düşük dağılımlı (ultra-low dispersion-ULD) optik eleman bulunmaktadır.

TS-E: Tilt-shift lensleri tanımlayan kısaltmadır. Oldukça yüksek fiyatlı özel amaçlı objektiflerdir. Perspektif ve alan derinliği kontrolü için kullanılmaktadır.

MP-E: Macro Photo Electronic kelimelerine karşılık gelir. Bu lensler makro fotoğrafçılık için özel olarak üretilmiştir ve AF özellikleri yoktur.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Canon EOS 400D - Nikon D40 - Nikon D40x - Canon EOS 450D Ürün karşılaştırması N/A3 Ürün Tanıtımı 10 22-07-2009 17:29:42
Canon: Üç ayaklı sehpa. / Canon: Tripod. VolkanTEKiN Afiş Tasarımı 6 04-03-2009 10:32:24
Lens Sorunu ! ews Baskı 4 07-08-2008 12:56:55
lens kutusu nofear6848 Ambalaj Tasarımı 2 26-04-2008 07:34:33
Nikon lens Efe Babacan İkinci El Pazarı 0 07-01-2008 11:00:03

Kapat
Şifremi Unuttum?