çıldırmak Üzereyim !

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - çıldırmak Üzereyim ! ...

çıldırmak Üzereyim !
Natgho isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Natgho

Webmaster / Yalova

çıldırmak Üzereyim !

Alt 25-09-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar Merhaba, Kafayı sıyırmak üzereyim.
Ben bir grafikerim, bütün işlerimi photoshopta hallediyorum.
Ancak bildiğiniz gibi bunun illustratoru var, freehand'ı var, premiere'si var.
Baktım baktım bulamadım.
Bunlar tam olarak ne işe yarıyor? photoshopta ne yapamıyoruzda bunlara gereksinim duyuyoruz? biri açıklarsa ona çok minnettar olacağım.
İyi forumlar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

fairtail79 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fairtail79

Karikatürist / İstanbul

Alt 25-09-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
sonun cevaplarından birisi;
vectorçıldırmak Üzereyim !
Bu mesajdan alıntı yap
prograf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

prograf

Webmaster / Ankara

Alt 25-09-2012 #3
freehand illustrator bunlar vector tabanlı çalışmalar için daha uygun programlardır. çıldırmak Üzereyim !
Bu mesajdan alıntı yap
jimmy_can isimli Üye şimdilik offline konumundadır

jimmy_can

Grafiker / Denizli

Alt 25-09-2012 #4
premiere de genelde video editlerinde kullanılmakta bahsi geçtiği gibi photoshop sadece fotoğraf düzenlemede kullanılacak bir program fazlasını photoshop'da yapmak bilgisayarını anlamsız yere yoracaktır. Örn. gazete tasarımı yapacak iken bunu photoshop ile yapmaya çalışmak hamallıktır.
Bu mesajdan alıntı yap
Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 25-09-2012 #5
Siz nasil bir GRAFIKERsiniz de boyle bir soru sorabiliyorsunuz?
Bu mesajdan alıntı yap

Natgho

Webmaster / Yalova

Alt 25-09-2012 #6
Sayın NUR, vektörel ya da diğer tasarımlarımın hepsini photoshopta yapabilmekteyim.
Ancak diğer programlara her zaman soğuk bakmışımdır.
Bu yüzden bu soruyu yönelttim.
Tasarım programları olduğunu biliyorum.
Tam olarak photoshoptan ayrılan noktalarını öğrenmek maksadıyla sordum.

Mesela illustrator tam olarak ne için kullanılır? ya da diğer photoshop ürünleri, bunlar hakkında detayları yazarsanız memnun olurum.

Ayrıca arkadaşlar, 4-5 kişi de Nur hanımın yorumunu beğenmiş, tartışma çıkarmak niyetinde değilim ama birçok kişiyi elimde çeviricek kadar photoshop kullanmaktayım, yani illustratorde yaptığınız çizimlere derslere baktım, bana daha rahat gelen photoshoptur.
Sadece kolaylık sağlasın diye sordum, cahil/cühela değilim hiçbir programda, ilk açtığımda illustratorda bir logo çizecek kadar çözebildim, konuda beni eleştirin de yazmadım, programların içeriğini sordum. Heralde yanlış okudunuz.
Bu mesajdan alıntı yap
photox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

photox

Grafiker / İstanbul

Alt 25-09-2012 #7
arkadaşım grafikerim demek için photoshopta her işini yapmak yetmiyor işte. illustrator da bileceksin veya corel de bileceksin grafikersen eğer vektörel çizeceksin vektörel işin baskısıyla photoshop baskısı bir olurmu hiç vektörelle 50 metre binaya cam gibi giydirme yaparsın photoshop olmaz bazı şeyler dışında bir kartvizit bir broşür ikisinde de yapılabilir ama bana göre araya yazı işi girdimi vektörelin işi var demektir photoshopda zemini hazırlarsın efekti hazırlarsın geri kalanı vektörde yaparsın işin doğrusu budur bana göre.
Bu mesajdan alıntı yap

Natgho

Webmaster / Yalova

Alt 25-09-2012 #8
Peki vektörel kısmı için ne öneriyorsunuz?
Ben pentool kullanıyorum ama bina denemesi hiç yapmadım daha önce.
İllustrator indirdim, site tasarımları için de dreamweaver indiriyorum, başka kullanılması gereken bir program var mı elzem olan?
Bu mesajdan alıntı yap
Hugareva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 25-09-2012 #9
Siz nasil bir GRAFIKERsiniz de boyle bir soru sorabiliyorsunuz?
Aynen bunu soracaktım bende, bu ufacık ve çok önemli detayı bilmeyen grafiker değil ancak grafik meraklısı olabilir. Ben daha ilk tasarımımda öğrenmiştim bu acı gerçeği, Ps de kusursuz bir kalitede baskı alamıyacağımı. 1 yıl boyunca ps ile yaptım bütün tasarımlarımı, daha yeni öğrendim Ai yi. Metinli bir tasarımda mutlaka vektörel program kullanılmalı, metin yoksa sıkıntı yok, ps de yazılar kırık çıkar, çünkü piksellerden oluşur. Ps de çizdiğin herşey kırık çıkar, çünkü pikseldir hepsi. Sadece resimlerde sorun olmaz, çünkü resmin aslı zaten pikseldir.

Farkı gözlerinle gör

çıldırmak Üzereyim !

Çok yakınlaştırılmış vektörel ve piksel şekiller.
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 25-09-2012 #10
Yazılanları okudumda Nur hanımın yorumu dahada anlam kazanmaya başladı.:smile:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları