Cinema 4D video-animasyon

Cinema 4D - Cinema 4D video-animasyon ...

senem sevtap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

senem sevtap

Grafiker / Ankara

Alt 09-09-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

photoshop,corel gibi grafik tasarım programlarının eskisi kadar cazip olmadığını düşünüyorum ve video-animasyon programları öğrenmek istiyorum aklımda birden fazla program var (after effects, illustrator, 3d vs)
önceliği hangisine verirsem daha sağlıklı bir sonuç alabilirim? nasıl bir yol izlemeliyim? özellikle profesyonel arkadaşlardan bu konuda fikir bekliyorum, bana yardımcı olursanız sevinirim...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

gök-khan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gök-khan(34)

Grafiker / Eskişehir

Alt 10-09-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Adobe After Effects, Finalcut, Maya, Cinema 4D
Bence bu programları tercih edin. Ayrıca, öncelikle 3D yazılımlarıyla bu işe başlamak daha iyi olur sanırım. Çünkü bu programların particle, Mograph gibi özelliklerini kavramak Diğer efekt ve montaj programlarını (After effects vb.) çok daha rahat ve etkin kullanmak için sağlam bir temel olur.
Bu mesajdan alıntı yap

senem sevtap

Grafiker / Ankara

Alt 11-09-2008 #3
teşekkürler gök-khan yalnız kafama takılan bişi var 3d programdan önce illustrator ögrenmem gerekirmi?
Bu mesajdan alıntı yap

gök-khan(34)

Grafiker / Eskişehir

Alt 12-09-2008 #4
Aslında hepsinden önce çok iyi çizim yapman gerekir. Bu işin en temel kısmı. Illustrator'a gelince tabiki bilmende fayda var hatta şart. Çünkü vektör tabanlı programların çizim araçları 3D programlarına göre daha rahat kullanılıyor. O yüzden 3D çalışırken bayaa bir işine yarar. Bunların dışında daha genel bir tavsiyede bulunayım; Öncelikle Grafik üzerine yoğunlaş sonra bunlara başla derim. Grafik sadece tek düzlemde illustrasyon ve imaj düzenlemek değildir. 3D ve benzeri uğraşlar da Grafik'in bir parçasıdır. Grafiğin temelini iyi kavramaya bak bence.
Bu mesajdan alıntı yap

senem sevtap

Grafiker / Ankara

Alt 13-09-2008 #5
önerilerin için saol gök-khan ciddiye alıcam
ben zaten 9 yıldır grafik tasarımla iç içeyim çizimimde fena değildir
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 20-09-2008 #6
Bende bir ekleme yapayım. Programların hepsinin ana amacı vardır zorlarsak çok farklı şekillerde de kullanabiliriz.

Ayrıca hepsinin bir araç olduğunu bilmek gerekir. Gerekli tasarım ve kurgu bilgisine, işin teorisine sahip olmayan birinin bu programlarla hiç bi şey ortaya koyamayacağı da aşikardır.

Photoshop: Fotoğraf düzenleme, bitmap editoru, Vektörelde özellikleride vardır.
İllustrator: Vektörel çizim programı
Corel Draw: Vektörel çizim programı
After effects: Video efekt, animasyon ve bindirme (composit) programı
Cinema 4d: Kolaylığı ve hızıyla, kullanıcı dostu olmasıyla rakiplerini geride bırakan 3d modelleme ve animasyon programı.

Mesela ben yukardaki programların hepsini çok iyi derecede kullanabilen birinin deha olduğunu düşünürüm. Önemli olan alanını seçebilmek oraya yönelebilmek.

Ben şöyle derim mesela video sanatı ile uğraşacaksan illustratoru bilmek gibi bir şartın yok. After effectci arkadaşlarımın hiç biri anlamaz meselaCinema 4D video-animasyon

Ama vektörel bir program bilmek önemli bir artıdır orası ayrı.

3d alanına yöneleceksen ben sana cinema4d + bir video edit programının (premiere, final cut, avid vb.) üstünde durmanı öneririm takviye olarak da photoshop

Video art diyorsanda öncelikle after effects + video edit programı ve photoshop derim.

En son bunlara ilave bir vektörel program freehand olur, AI, corel farketmez. Bu tür programlar (3d ve after) vektör dosyaları genelde AI 3 - 4 formatında alırlar. Yukarıda saydığım vektör programlardan zaten bu çıktıyı her zaman alabilirsin.

Bu seçtiğin alanlarda en azından orta ayar bir duruma geldiğini düşündüğünde diğerlerine o zaman atlarsın.

Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap

senem sevtap

Grafiker / Ankara

Alt 20-09-2008 #7
verdiğin bilgiler için tşkler feylosoft
bende zaten seninde söylediğin gibi seçtiğim bir alanda orta ayara gelince diğerine geçmeyi istiyorum yapmak istediğim çok şey var ama bunlar için zaman gerekir hepsini bir anda öğrenemem öğreten biri olsa öğrenebilirim ama cinema4d vsyi kendi kendime öğrenicem çünkü ankara her ne kadar başkent olsada burda bu programları öğreten hocalar bile çok yetersiz daha önce gittiğim ve araştırdığım kurslardan biliyorum hatta cinema4d eğitimi veriyormusunuz diye sorduğum bir kursta saf saf suratıma baktılar. ve paramı sokağa atmak istemiyorum
İnşallah ilerde yaptığım animasyon çalışmalarını sizinle paylaşabilirim
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 20-09-2008 #8
verdiğin bilgiler için tşkler feylosoft
bende zaten seninde söylediğin gibi seçtiğim bir alanda orta ayara gelince diğerine geçmeyi istiyorum yapmak istediğim çok şey var ama bunlar için zaman gerekir hepsini bir anda öğrenemem öğreten biri olsa öğrenebilirim ama cinema4d vsyi kendi kendime öğrenicem çünkü ankara her ne kadar başkent olsada burda bu programları öğreten hocalar bile çok yetersiz daha önce gittiğim ve araştırdığım kurslardan biliyorum hatta cinema4d eğitimi veriyormusunuz diye sorduğum bir kursta saf saf suratıma baktılar. ve paramı sokağa atmak istemiyorum
İnşallah ilerde yaptığım animasyon çalışmalarını sizinle paylaşabilirim
Aslında kendin öğrebilirsin eminim bir çok insan kendi öğrenmiştir. Ama nasıl öğreneceğini bilmiyor olabilirsin.

İşte sana basit bir yol.

Bir cinema 4d kitabı al - Ya da sitedemizde de olan e-book'u indir sürüm önemli değil.

Sonra orda yazılan teorik şeyler dahil hepsini oku sonra da uygula

Programın mantığını cözmeye çalış. Özellikle arayüzününü iyi öğren.

Biraz programı çözdükten sonra internetteki basit tutoriallere ve anlatımlara geç. İngilizce olmaları önemli değil. sadece c 4d üstüne kurulmuş türkçe siteler var.

Sonra tutorialleri zorlaştır.

2 ay sonra baktığında programı cözmüş olduğunu göreceksin. Geriye uzmanlaşmak kalıyor sadece

Ben bir çok programı böyle çözdüm. Garantili yaniCinema 4D video-animasyon

Ankara aslında kurslar yönünden şanslı bir şehir, MÜY ve max konusunda çok iyi eğitim veren bildiğim yerler var. Ama c4d'de yok tabi.
Bu mesajdan alıntı yap

senem sevtap

Grafiker / Ankara

Alt 20-09-2008 #9
photoshopu ve frontpage i yıllar önce bu şekilde çözmüştüm bende.Ankara kurslar konusunda şanslı şehir ama içindeki hocalar tam donanıma sahip değil
tam donanımlı gibi görünen bir kurs var fiyatı 14.000 YTL buda bana çok fazla geliyor haliyle
herşey için saol
Bu mesajdan alıntı yap

gök-khan(34)

Grafiker / Eskişehir

Alt 20-09-2008 #10
Aslına bakarsanız günümüzde bir şeyleri öğrenmek için başkalarına muhtaç değiliz. Çünkü artık bilgi neredeyse hiçkimse'nin tekelinde değil. Eskiden bir alanda eğitim ya da bilgi almak o işin erbab'larının ve eğitim kurumlarını eline bakardı (Üniversiteler, kurslar vb. ) fakat bugün durum çok farklı. İstediğiniz her konuda bilgiye ulaşmak internet sayesinde artık mümkün. Yapmamız gereken öncelikli şey şu; Ne istediğimize ve ne yapacağımıza karar vermek. Kalan kısmını bilgi olarak edinmek artık sorun değil. Tek sorun bilgiyi somut olarak ortaya koyabilmek. O' da kişinin becerisine bakar.
Kurslara para vermek bana anlamsız geliyor çoğu zaman. Ayrıca 2 günde öğrenilebilecek bir şeyi 1 ay'a yayıyorlar. Zaman kaybı resmen. Ya kendiniz uğraşın, ya da bilen biriyle başına oturup birebir sorma ve öğrenme yoluna gidin.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
cinema, videoanimasyon