Cevapla
Çini Nasıl Yapılır
Yasemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yasemin(33)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 31-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Kuartz, kaolen, tebeşir ve kum gibi doğada bulunan yedi farklı malzeme çamur kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Yabancı maddelerden arıtılarak öğütülür. Bu kahverengi çamurun göz kamaştırıcı bir sanat eserine dönüşmesi ise yaklaşık 20 günlük zahmetli bir yolculuğun ardından mümkün olmaktadır. Çini sanatı üç temel figür üzerinde çalışır: Vazolar, tabaklar ve çini duvar panoları. Hazırlanan çini hamurundan parçalar şekillendirildikten sonra kurumaya bırakılırlar. Hamur kıvamından deri sertliğine ulaşan parçalar üzerinde astarlama yapılır. Bu işlem sayesinde, kuruyan parça gözün beyazı gibi saf beyaz bir görünüm kazanır. Bu beyaz zemin Türk çinilerini diğer seramiklerden ayrı kılar.

Daha sonra bu parçalar, yaklaşık 900 derecede, “bisküvi” adı verilen ilk pişirmeyle, bir güne yakın bir süre boyunca yavaş yavaş pişirilirler.Bisküvi fırınlaması yapılan parçaların yüzeyindeki pürüzler ince bir zımparayla giderilir. Bu parça, önce kara kalemle çizilmiş olan bir kağıtla kaplanır.


Kağıt üzerindeki bu desen sayısız küçük iğne delikleriyle belirlenir ve kömür tozuyla çini yüzeyine aktarılır.Yüzeydeki desenin kontürleri ilk olarak kobalt veya siyah çini boyasıyla çizilir. Daha sonra bu desenin içleri istenilen renklerle boyanır. Sonra parça, camsı bir sır ile kaplanır. Sıra ikinci pişirime gelmiştir. Parçalar, birbirlerine değmemeleri için tek tek alınır ve benzer parçalar fırının raflarına koyulur. İkinci defa ve yine yavaş pişirilen çinili eser, ani soğutmaların getireceği şoklarla kırılmaması için bu kez de çok yavaş olarak soğutulur.
Alıntıdır...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Standart
Alt 31-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bilgi ve paylaşım için teşekkürler...

Emeğinize sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap
ALOR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ALOR(56)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 10-03-2009 #3
Bu güzel fotoğraflı anlatımınız için teşekkür ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
damla1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

damla1(31)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 10-03-2009 #4
Güzel bir anlatım olmuş canım teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
lovies isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lovies

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 11-05-2009 #5
Çok faydalı ve öğretici bir paylaşım Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
grafakir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafakir

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 09-06-2009 #6
Ama ne acıdır ki çinicilik bir sektör haline gelmiş sanattan uzaklaşmış, gelir getiren bir meta haline gelmiştir. Bunun sonucu olarak estetikten uzaklaşmış seri üretime(seramikte olduğu gibi) dahil edilmiştir. 18. YY Osmanlı sanatında büyük bir önem kazanmış olan çini sanatının nabzı Kütahya' da atmaktadır. Tabii çininin anavatanı olan İznik’in hakkını yememek lazım... Osmanlı döneminde İznik’te taş çini dediğimiz massesi (yüzeyi) göz akı dediğimiz zemin renginde ve içinde barındırdığı kaolen ve sırçanın etkisiyle üzerindeki figüre 3boyut etkisi vermesi ve renklerin o dinlendirici canlılığı meşhurdur.

Kütahya' ya gelince 18. YY. dönemi figürlerin şeffaf kâğıtlara eskizi ile ve konturlarının yüzlerce iğneyle delinip meşe kömürü tozuyla yüzeye desenin aktarılması ile yapıldığından aynı figürlü çalışmanın belki yüzlerce kopyasının yapılması çinicilikte hazırcılığa yol açmıştır. Son zamanlarda ise turnet denilen çarkta yapılan çalışmalarda desen tasarımı ikinci plana atılıp kalan diğer alanlara boyamayla yapılan kolay, el işçiliğinden uzak ürünler çıkmaya başlamıştır(!) Ama durum bu kadar vahim değil İznik olsun Kütahya olsun çini sanatını ayakta tutmayı görev bilen üstatlar da yok değil. Örneğin hayatını sanata adamış, bilgisini paylaşmayı seven, büyük bir azimle üniversitede eğitim veren Sayın Mehmet KOÇER hocanın çalışmalarını görmenizi isterdim daha doğrusu çalışma esnasındaki huşu ve edebi. Hiç birimiz yaptığı bir çalışmayı karşısına koyup onunla konuşur mu?
Sanat başka bir şey…

Saygılarımla.
Bu mesajdan alıntı yap
The Dude isimli Üye şimdilik offline konumundadır

The Dude(21)

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Standart
Alt 15-06-2009 #7
Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap

kutaysu

Fotoğrafçı / Van

Standart
Alt 09-11-2009 #8
arkadaşlar, paylaşımınız için teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap

bilgisayaral

Fotoğrafçı / Çankırı

Standart
Alt 18-11-2012 #9
[Travestiler Kulübü İstanbul Travestileri travesti] güzel bir yazı olmuş elinize sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Bookmarks

Tags
cini, nasil, yapilir

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Grafiti Çizmek | Nasıl Başlar | Nasıl Yapılır By_Designer Serbest Çalışmalar 4 12-06-2012 09:18:13
Seo Nedir ? Nasıl Yapılır ? Linux Web Tasarımı 7 26-10-2011 13:58:45
Logo nasıl yapılır? karmahotel Logo Tasarımları 12 08-07-2011 11:13:30
Arkadaşlar bu nasıl yapılır? iyicucu Temel Tasarım İlkeleri 1 30-09-2008 17:23:50


 
 
Copyright © 2007-2013 Çini Nasıl Yapılır konusu Yasemin tarafından açılmıştır. Konu içindeki tüm mesajlar Grafikerler.net üyeleri tarafından yazılmıştır. Bu konudaki tüm mesajlar Çini Nasıl Yapılır ile alakalı mesajlardır. Yazılanların hepsi gerçek olmayabilir ve sadece grafikerler.net üyelerini ilgilendirir. Grafikerler.net üyelerinin birinci dereceden el emeği göz nuru olup sitemize ait yazılardır. İzinsiz kullanılması yasaktır. This page you can find information about Çini Nasıl Yapılır. Copyright of the articles are belong to their authors.

Kapat
Şifremi Unuttum?