Clipping Mask'e, paste inside benzeri bir alternatif

Illustrator - Clipping Mask'e, paste inside benzeri bir alternatif ...

edaltu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

edaltu

Grafiker / İstanbul

Alt 28-12-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Belki bu konu daha once islenmistir ancak ben rastlayamadigim icin paylasmak istedim. Benim gibi freehand'den illustrator'a geciste hala freehand'deki paste inside ozelliginin ozlemini duyuyorsaniz size de bir alternatif olabilir.

Benim clipping mask'deki sorunum, fill ve stroke ayarlari yaptigim ya da effect verdigim bir objenin icine daha sonra baska bir obje ya da resim gommek istedigimde ilk objenin ayarlarinin gorunmez olmasiydi.

Bu objenin ozelligini kaybetmemesi icin illustrator CS5'te soyle alternatif bir yoldan ilerleyebiliriz.

Farkli renklerde 2 farkli sekil olusturun.
2.sekli yerlestirmek istediginiz noktaya tasiyin.
1. obje seciliyken soldaki tool bar'in en altlarinda yer alan drawing options bolumunden "draw inside"i secin. (Seklin etrafinda bir cizgi olusacaktir.)
2. sekli secerek edit menusunden "cut" ile kesin
ve yine edit menusundeki "paste in place"i tiklayin.

Boylece 1. objenin fill ve stroke ayarlarini kaybetmeden 2. sekli icine gomebilirsiniz.

Umarim karisik olmamistir. Fotografla anlatmayi beceremedim Clipping Mask'e, paste inside benzeri bir alternatif

Herkese sevgiler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları