Clone stamp kullanımı yardım......

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - Clone stamp kullanımı yardım...... Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar fotoğrafçıların özellikle vesikalık fotoğraflarda çok kullandığı clone stamp hakkında bilgiye ihtiyacım var.Kendi fotoğraflarımda clone stamp ile yüz temizliği yaparken opaklığı 10-20 arasına düşürüyorum ve fırçayı çok küçültüp ...

kara11kara isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kara11kara

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 23-06-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar fotoğrafçıların özellikle vesikalık fotoğraflarda çok kullandığı clone stamp hakkında bilgiye ihtiyacım var.Kendi fotoğraflarımda clone stamp ile yüz temizliği yaparken opaklığı 10-20 arasına düşürüyorum ve fırçayı çok küçültüp en küçük pürüzleri düzelterek çalışıyorum.Yüz temizleniyor ancak sanki soyulmuş gibi bir görünüm kazanıyor.Fotoğrafçılarda gördüğüm parlak ve tek renk cilt görünümünü nasıl yapabilirim.Bunun bir püf noktası olmalı,fırça büyüklüğü,opaklık ayarları konusunda bilgi vereceklere şimdiden teşekkürler....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

mrtaxy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mrtaxy

Hiç Biri / İstanbul

Alt 23-06-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Clone Stamp dan sonra Healing Brush deneyin istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

Clone Stamp düzelticeğiniz yerdeki pixelleri gözetmeksizin parçayı nerden aldıysanız orayı düzeltme uygulayacağınız yere getirir.

Healing Brush: Başka bir noktadan aldığınız renklerle en yakındaki pixelleri katıştırır.
Bu mesajdan alıntı yap

kara11kara

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 23-06-2011 #3
Teşekkürler mrtaxy bir de öyle deneyeceğim.
Clone stamp te blend modu normal opaklık 10-20 arası, akış 100 ve küçük yumuşak fırça ile çalışıyorum,doğru mu yapıyorum.....?
Bu mesajdan alıntı yap
mrtaxy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mrtaxy

Hiç Biri / İstanbul

Alt 23-06-2011 #4
ben fotoğrafçı değilim Clone stamp kullanımı yardım......

bu değerler kullandığınız resime göre değişir bir standart uygulayamazsınız, sizin göz zevkinize kalmış.

dudak üstündeki beni kaybetmek için Clone stamp ve healing brush kullandım, cilt temizlemesi içinde filters > noise > dust & scratches

2 dk da uyguladığım bir değişim bana hoş gelen size hoş gelmeyebilir, tamamen göz algısı
Bu mesajdan alıntı yap

kara11kara

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 23-06-2011 #5
Benim bildiğim kadarıyla fotoğrafçılar yüz temizlemek için blur seçeneklerini asla kullanmazlar.Sadece benler, sivilceler, çizikler için değil bütün yüz temizliğini clone stamp ile yapıyorlar...Ben de bunun nasıl yapıldığı hakkında bilgi rica etmiştim....
Bu mesajdan alıntı yap
denizcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 23-06-2011 #6
Benim bildiğim kadarıyla fotoğrafçılar yüz temizlemek için blur seçeneklerini asla kullanmazlar.Sadece benler, sivilceler, çizikler için değil bütün yüz temizliğini clone stamp ile yapıyorlar...Ben de bunun nasıl yapıldığı hakkında bilgi rica etmiştim....
Aslında o temizlik seçeneği de olabilir tabii. Sonuçta doku kopyalanıyor. Ben yüz temizliği ya da yer duvar temizliği için bu filtreyi uyguluyorum.
Ayarlarıyla bir kaç deneme yapın çok keyifli temizlikler oluyor.
Aşağıda adım adım nasıl yaptığımı anlattım görsel olarak.

Temizliği yapacağım alanı seçiyorum, sonra feather ile geçişi sert olmasın diye yumuşatıyorum. Sonrası aşağıdaki adımlar.

Bu linkte de rötüş detaylı bir şekilde anlatılmış.

Photoshop Dersleri: Fotoğraflarda Profesyonel Rötuş
Bu mesajdan alıntı yap

kara11kara

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 23-06-2011 #7
Blur seçeneklerini ben de sıklıkla uyguluyorum ancak benim istediğim clone stamp kullanımı Clone stamp kullanımı yardım......

İlgilendiğiniz için çok teşekkürler.....
Bu mesajdan alıntı yap

kara11kara

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 23-06-2011 #8
Denizcem link için teşekkürler

Bu linki daha önce görmüştüm,ama uygulaması orada anlatıldığından çok daha zor.Fırça büyüklüğünü oaradaki gibi büyük seçersek,yüzün kıvrımlarını deforme etmemek imkansız gibi ve opaklık 12 gibi olunca yüzlerce kere bu işlemi tekrar etmek gerektiriyor,tek bir fotoğraf için saatler boyunca çalışmak gerekiyor....

Bunun bir püf noktası,kısa yolları olmalı diye düşünüyorum.....
Bu mesajdan alıntı yap
denizcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 23-06-2011 #9
Haklısın tabii, ama fırça büyüklüğü fotoğrafın çözünürlüğü ile de iniltili. Neyse konumuz bu değil zaten.
Yani süratle yapmak istediğini çok iyi anlıyorum. Araştırıyorum, kurcalıyorum bende bu tarz efektler kısa yollar. Bulursam elbette hemen paylaşırım.

Bir başka denemem de şu vardı mesela. Yüzde yapmak istediğim ne kadar bölüm var ise onları yine lasso ile süratle seçip, feather vererek yeni bir katman oluşturmak. sonrada o katmanda daha önce bahsettiğim efekti veya efektleri uygulamak. Maskeleme yapmak gibi birşey.
Bu mesajdan alıntı yap
deniz bahtiyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

deniz bahtiyar

Grafiker / Yurtdışı

Alt 23-06-2011 #10
Haklısın tabii, ama fırça büyüklüğü fotoğrafın çözünürlüğü ile de iniltili. Neyse konumuz bu değil zaten.
Yani süratle yapmak istediğini çok iyi anlıyorum. Araştırıyorum, kurcalıyorum bende bu tarz efektler kısa yollar. Bulursam elbette hemen paylaşırım.

Bir başka denemem de şu vardı mesela. Yüzde yapmak istediğim ne kadar bölüm var ise onları yine lasso ile süratle seçip, feather vererek yeni bir katman oluşturmak. sonrada o katmanda daha önce bahsettiğim efekti veya efektleri uygulamak. Maskeleme yapmak gibi birşey.
ben de anlattığın şekide yapıyorum önemli ip uçlarıdır
teşekürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları