Clown's Mirror

Tipografi Tasarımları - Clown's Mirror ...

Clown's Mirror
Barış Akgün isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Barış Akgün

Grafiker / İstanbul

Clown's Mirror

Alt 06-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

ilk tipografi çalışmam kısa bir surede bitirdim o yuzden hatalar olabilir. Uzun zamandir logo,kartvizit,tabela vs vs gibi şeylerde ürün veriyorum bu çalışma hem eğlendirdi hemde rahatlatti o yuzden Clown's Mirror. İlginiz için teşşekkurler.

Clown's Mirror
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 06-04-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
tipografiden ziyade daha çok kolaj çalışmalarına yakın bir tarz yansımış
Bu mesajdan alıntı yap

Barış Akgün

Grafiker / İstanbul

Alt 06-04-2009 #3
olabilir cok fazla bılgım yok bu konuda ama gorduklerıme dayanarak harflerı kullandım cızımde ılerlıyen zamanlarda daha basarılı olur sanırım.
Bu mesajdan alıntı yap

Barış Akgün

Grafiker / İstanbul

Alt 06-04-2009 #4
olumlu olumsuz yorum olursa sewinirim bu konuda yeni oldugumdan gelısmek ıcın bılgılere ıhtıyacım olacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap
menefrega isimli Üye şimdilik offline konumundadır

menefrega(33)

Grafiker / İstanbul

Alt 06-04-2009 #5
tipografiden ziyade daha çok kolaj çalışmalarına yakın bir tarz yansımış
kesinlikle katılıyorum fakat bence şöyle birşeyler yap profesyonel tipografik çalışmalar incelersen daha iyi olabilir senın acından.. Çünkü burada tipografik hiçbirşey yok.. Değişk fontları yan yana kullanmak tipografik tasarım değildir.. sadece google a " typography " yazsan bile onlarca güzel tsaarım çıkıyor... Başarılar Clown's Mirror
Bu mesajdan alıntı yap

Barış Akgün

Grafiker / İstanbul

Alt 06-04-2009 #6
tipografi harfleri resimlerle beraber kullanarak harflerın ozgunluguunden yararlanarak dusunceyı resmetme olayı degılmıdır?
Bu mesajdan alıntı yap
grafikerkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerkartal

The Legend ;)

Grafiker / İstanbul

Alt 06-04-2009 #7
[COLOR=#ff0000]Tipografi - Typography
[/COLOR]

[COLOR=#ff0000]Tipografi [/COLOR]([COLOR=#000000]Yunanca[/COLOR][COLOR=#000000] τύπος (typos)="form" ve γραφία (graphia)="yazmak" sözcüklerinden) yazıyı bir forma sokma sanatı ve tekniğidir. Font (yazı tipi), font büyüklüğü, satır uzunluğu, satır arası boşluk ve benzeri unsurların kombinasyonları ile yapılır. Yayımlanacak yazınsal içeriğin bir forma sokulması veya tasarımı olarak da tanımlanabilir. Türkçe tipografya olarak da çevrilmiştir. Terim Türkçeye [/COLOR][COLOR=#000000]Fransızcadan[/COLOR][COLOR=#000000] geçmiştir.[/COLOR]
[COLOR=#800000]Clown's Mirror[/COLOR][COLOR=#800000]Her insanın yaşamında harflerin ve yazıların mutlaka bir yeri vardır. Bu konuda bazılarımız şüphesiz daha bilinçliyiz. 1456'da matbaanın icadından ve daha sonra bilgisayarın oluşumundan bu yana pek çok değişiklik meydana gelmiştir. Son iki yüzyılda tipografinin gelişimi hız kazanmış, bu süre içinde yazı karakterlerinin yapılarında ve boyutlarında müthiş bir degişim olmuştur. Değişim halen devam etmektedir.[/COLOR]

[COLOR=#800000]Fontların bu müthiş istilası yazı kullanımını kolaylaştırmıştır. Artık istediğiniz fontu bilgisayarınıza indirerek sahip olabiliyorsunuz. Fakat daha sonra önemli bir sorunla, kalite problemiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Sunulan harflerin sadece küçük bir bölümü güzel. Halkın iyiyi kötüden ayıramaması ise bir başka sorun. Kolay bir yol olarak sürekli bilgisayar kullanılması beraberinde başka problemler getirmektedir.[/COLOR]

[COLOR=#800000]Tipografide çok sayıda kural ve onları uygulamak için çeşitli yollar vardır. Hataları görmek için eğitimli ve çok pratik yapmış bir göze her zaman ihtiyaç vardır, çünkü bilgisayar bir tanrı değildir.[/COLOR]

[COLOR=#800000]O bize yardım eder fakat mükemmel degildir. Altın kural 'doğru olması degil, doğru görünmesi gerekir'dir. Bunu ancak tipografi ile ilgiliyseniz görebilirsiniz. İşte bu noktada yazının gerçek uzmanı bir amatörden ayrılabilir. İnanın hemen hemen her gün çok sayıda yanlış tipografik metinle karşılaşıyorum.[/COLOR]

[COLOR=#800000]Tipografinin karşı karşıya kaldığı en büyük sorun harflerin kapalı ve açık alanları arasındaki dengedir. Bunun bir exlibristeki yanlış uygulaması, resim ve yazıyı daha karmaşık hale getirmektedir. Yazı ve resim uyum içinde olmalıdır.[/COLOR]

[COLOR=#800000]Tipografik bir exlibriste kompozisyona yardım edecek bir imaj da yoktur. Onu sadece harflerin gücüyle oluşturmak zorundasınız. Harfler gerçek hayatın referanslarıdır. Kişiliği, karakteri yansıtır. Bu yansımayı el yazımızda görebiliriz.[/COLOR]

[COLOR=#800000]Grafolojiye fazlasıyla inanırım. Elyazısı kişiliğimizi en iyi yansıtan ve oldukça zengin bir göstergedir. Buna konuda verilebilecek en iyi örnek kendine has müsveddeleri ile Leonardo da Vinci'dir.[/COLOR]

[COLOR=#800000]Ne acınacak şey ki bilgisayarın istilası karşısında giderek el yazımızı, dolayısıyla da kimligimizi kaybediyoruz.[/COLOR]

[COLOR=#800000]Prof. Martin R. Baeyens

Clown's MirrorClown's Mirror[/COLOR]

kaynak kendini biliyor Clown's Mirror
Bu mesajdan alıntı yap
yoSa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yoSa(33)

Fotoğrafçı / Diyarbakır

Alt 07-04-2009 #8
Bilgi için teşekkürler volkan...Bir kısmı çok hoşuma gitti...Onunla ilgini bir çalışmada yapmıştım ancak mantıksız bulanlar olmuştu Clown's Mirror Senin paylaşımın sayesinde sanırım daha anlaşılır olacak.İlgili yeri Aynen alıntı yapıyorum;

"Son iki yüzyılda tipografinin gelişimi hız kazanmış, bu süre içinde yazı karakterlerinin yapılarında ve boyutlarında müthiş bir degişim olmuştur. Değişim halen devam etmektedir.
Fontların bu müthiş istilası yazı kullanımını kolaylaştırmıştır."

"Fontların bu müthiş istilası"...
Bu mesajdan alıntı yap
grafikerkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerkartal

The Legend ;)

Grafiker / İstanbul

Alt 07-04-2009 #9
Bilgi için teşekkürler volkan...Bir kısmı çok hoşuma gitti...Onunla ilgini bir çalışmada yapmıştım ancak mantıksız bulanlar olmuştu Clown's Mirror Aynen alıntı yapıyorum;

"Fontların bu müthiş istilası yazı kullanımını kolaylaştırmıştır."
ben teşekkür ederim YoŞa bencede çok güzel betimlenmiş. günümüzde çok font var ama sayılı fontlar vardır yaptığımız işlere hükmeder Swis Helvatica geometri futura humanist ve şimdi aklıma gelemeyen bi kaçı tabiki diğerleri çöpe atılacak değil ama genelde kullandıklarımız kullanılanlar belli başlıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
yoSa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yoSa(33)

Fotoğrafçı / Diyarbakır

Alt 07-04-2009 #10
ben teşekkür ederim YoŞa bencede çok güzel betimlenmiş. günümüzde çok font var ama sayılı fontlar vardır yaptığımız işlere hükmeder Swis Helvatica geometri futura humanist ve şimdi aklıma gelemeyen bi kaçı tabiki diğerleri çöpe atılacak değil ama genelde kullandıklarımız kullanılanlar belli başlıdır.
KEsinlikle katılıyorum...Font bilgisinin henüz oturmadığı aşamada ,mevcut fontlar hazine gibi geliyor tasarımcıya...Profesyonelleştikçe bakıyorsun ki işe yarar 3-5 tane font var...Ve bunlar bir süre sonra yetmez oluyor...İşte ozamanda kişi kendi fontlarını tasarımına uygun şekilde şekillendirmeye ve yeni fontlar yapmaya başlıyor...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Kapat
Şifremi Unuttum?