CMYK kayıt yaptığım bir çıktıda sorun yaşıyorum.

Baskı Öncesi - CMYK kayıt yaptığım bir çıktıda sorun yaşıyorum. ...

D@RkwHiT€ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

[email protected](26)

Öğrenci (Grafik) / Bursa

Alt 03-02-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

öncelikle merhabalar. forumuza yeni üye oldum. Yeni bir tasarımcı olarak photoshopda kartvizit çalışması (cmyk modunda) yapıyorum ama nedense dosyayı kaydettiğimde renklerde sorun yaşıyorum. lütfen bu konuda bilgi yardımı verir misiniz tasarımı yarın vermem gerekiyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 03-02-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Forum Kuralları (Mutlaka Okuyunuz)

Yapmış olduğunuz kural ihlali ile ilgili madde aşağıda görüldüğü gibidir.

25- Forumumuzda düzenli bir arşivleme yapılabilmesi için ve eski konulara daha çabuk ulaşabilmemiz için gönderilecek konuların başlıkları, içerikleriyle bağlantılı olmaları gerekmektedir. Kesinlikle içerik ile alakalı olmayan “çok acil yardım, bu nedir, yorum bekliyorum, ilk çalışmam" gibi bilgilendirici niteliği taşımayan konu başlıkları ile konu açmak yasaktır. Bu gibi durum/larda konuları kilitlenen üyelerin site yönetimine hesap sorma gibi bir hakları bulunmamaktadır.

Daha önce konu ile ilgili örneklemeli anlatımımı görmek için bağlantı adresine TIKLAYINIZ.

Konuyu doğru bölüme taşıyorum...

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap

[email protected](26)

Öğrenci (Grafik) / Bursa

Alt 03-02-2009 #3
Kusura bakmayın acemilikten biraz aceleci davranıp direk sorunumu sundum.
Bu konuda yardım almam mümkün mü
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 03-02-2009 #4
Printer'dan çıktı alıyorsunuz sanırım. Baskıya yollamıyorsun... Budurumda zaten cevabı biliyorsunuz CMYK değil RGB yapıcaksınız Printerler (%85'i) Rgb uyumludur cmyk değerlerini karıştırmakta sıkıntı çekelebilirler.
Bu mesajdan alıntı yap

[email protected](26)

Öğrenci (Grafik) / Bursa

Alt 03-02-2009 #5
İlk defa bir reklam şirketinde çalışıyorum ama ofsette baskıya girecek kartvizit ve broşürler için cmyk çalışması yapıyorum ama çalışmayı bitirip tif formatında kaydettiğimde renkler çok farklı oluyor. acaba cmyk modundaki çalışmalar pcde böyle mi görünüyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-02-2009 #6
İlk defa bir reklam şirketinde çalışıyorum ama ofsette baskıya girecek kartvizit ve broşürler için cmyk çalışması yapıyorum ama çalışmayı bitirip tif formatında kaydettiğimde renkler çok farklı oluyor. acaba cmyk modundaki çalışmalar pcde böyle mi görünüyor.
Sanırım önce RGB çalışıp en son kaydederken cmyk'ya çeviriyorsunuz, renk değiştirmesi çok doğal çünkü RGB'den oluşan renkler CMYK'dan oluşan renklerden çok daha fazla, doğal olarak CMYK olarak çevirirken en yakın CMYK değerlerini atıyor... Bundan sonra objelerin renk ayarlarını yapmanız gerekmekte, Curves, Levels, Brightness gibi araçlarla en azından renk kontrasını RGB'deki gibi yapmaya çalışmalısınız... Bunu renk değişimini önlemenin yolu yok...
Bu mesajdan alıntı yap

[email protected](26)

Öğrenci (Grafik) / Bursa

Alt 03-02-2009 #7
hayır, cmyk modunda normal bir yazı yazsam bile renk değişiyor. örneğin mavi yazı yeşil çıkıyor. Yeni çalışma açarken cmyk modunda açıyorum. CMYK kayıt yaptığım bir çıktıda sorun yaşıyorum.

Yardımcı olacak kimse yok mu :-(
Bu mesajdan alıntı yap

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-02-2009 #8
hayır, cmyk modunda normal bir yazı yazsam bile renk değişiyor. örneğin mavi yazı yeşil çıkıyor. Yeni çalışma açarken cmyk modunda açıyorum. CMYK kayıt yaptığım bir çıktıda sorun yaşıyorum.
Yani dökümanı başka bir programa aktardığınızda mı renk değişiyor, nerede renk değişiyor, photoshopta bir işi cmyk olarak çalışıq kaydederseniz renk değiştirmez, belki layerlara uyguladığınız efektler kayıt esnasında (flaten) birleşiyorsa o efektler etkisini yitirebilir, renk değişimi ondan olabilir. Aslında sıkıntınızı biraz daha detaylı anlatırsanız, yani aşamalarını vs. daha fazla yardımçı olabiliriz...

Not: Biz size yardımcı olmaya çalışıyoruz. Siz de bize yardımcı olun ve forum kurallarını okuyun. İkinci kez uyarılıyorsunuz. Aynı başlıkta ikinci hatayı yapmışsınız. Arka arkaya mesaj yazmak (flood) yasaktır.
Bu mesajdan alıntı yap

[email protected](26)

Öğrenci (Grafik) / Bursa

Alt 03-02-2009 #9
Photoshopta, cmyk modunda 8X5cm 300dpi ölçülerinde kartvizit çalışması yapıyorum. Çalışmayı noktalayıp tif formatında kaydettiğimde ise mavirenk yeşil, kırmızı renk sarı renk gibi renklere dönüyor. Ama aynı şeyi rgb'de yapmıyor. Bu neden kaynaklanıyor ve çözümü nedir?
Bu mesajdan alıntı yap

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-02-2009 #10
Photoshopta, cmyk modunda 8X5cm 300dpi ölçülerinde kartvizit çalışması yapıyorum. Çalışmayı noktalayıp tif formatında kaydettiğimde ise mavirenk yeşil, kırmızı renk sarı renk gibi renklere dönüyor. Ama aynı şeyi rgb'de yapmıyor. Bu neden kaynaklanıyor ve çözümü nedir?
Katmanlı (layer) haliyle kaydetmeyi deneyin ya da psd. Çünkü kayıt esnasında kaynaklanan bir sorun gibi gözüküyor. İşin görüntüsünü buraya ekleyebilir misiniz. Kayıttan önceki ve sonraki halini mükkünse.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
bir, ciktida, cmyk, kayit, lutfen, sorun, yaptigim, yardim, yasiyorum