cnc'de freze pano yapımı

CNC - cnc'de freze pano yapımı Sponsorlu Bağlantılar anlatıma başlamadan önce şunu belirtmeliyim.cnc ustaları reklam (sektöründe çalışanlar bilir). hem makinayı hemde pc de programları bilir. bu bir ayrıcalıktır. bilgimize saygı duyulması gerekir. ilerleyen zamanlarda ışıklı aleminyum ...

cnc'de freze pano yapımı
grafiozan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiozan

Grafiker / İstanbul

cnc'de freze pano yapımı

Alt 28-12-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

anlatıma başlamadan önce şunu belirtmeliyim.cnc ustaları reklam (sektöründe çalışanlar bilir). hem makinayı hemde pc de programları bilir. bu bir ayrıcalıktır. bilgimize saygı duyulması gerekir.
ilerleyen zamanlarda ışıklı aleminyum oyma tabela nasıl yapılır. alikobant oyma yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir vs. işin püf noktalarını anlatmaya devam edeceğim

freze pano oyulmadan önce yapılması gerekenler

1. yatarda uygun boyutda kesilen freze pano ölçüsü (pleksinin kenarları ) slistre ile tıraşlanır
2.polişaj makinası ile (pleksinin kenarları ) parlatılır (şalamanlada olur ama isbirtoyu , parlatılan kısımları temas ettirmeyin )
3.işin renkleri pleksi daha oyulmadan yapıştırılır (freze pano ters gönderilir makinaya ona göre ters yapıştırın )
4.biz 7 yıllık folyo kullanıyoruz ve sabunlu su ile yapıştıırıyoruz.
5.eyerki kasadan çıkan renk beyazsa ve ışığın rengini değiştirmek istiyorsak pleksinin üst kenarı (montaj olacak kısım) istenilen renkte folyo ile kaplanır

freze pano oyulurken yapılması gerekenler

1.sıvı soğutucu Bor yağ ve ispirto değil sadece su olmalı
2.biz mak.üzerine bir poza yaptık söküp takıla bilen tavsiyem sizde yapın (anlatmıyorum nasıl olduğunu çünkü bakarak anlamanız lazım )
3.freze ucu (oyma unu olmalıdır )
4 genelde freze ucu 1.5 mm pleksiye dalma lıdır (bazen küçük yazılar gelir ayarı size bırakıyorum )
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 01-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
usta büyüksün
seni karşıma internet çıkardı
değerli fikirlerinizi - tecrübelerinizi bizimle paylaşmaya
devam ediniz.. saygılar..

bizimki multi cam 200x300cm..
işçiyim
servisin gösterdiği kadarıyla kullanıyorum
henüz çok iş gelmiyor
kendimi geliştirmeye çalışıyorum
dijital baskı - araç giydirme -
grafik tasarım işlerine de bakıyorum
bizde henüz 3 adet uç var
siz hangi marka ve şekildeki
uçları tavsiye edersiniz
neden ' sadece su ' açabilir misiniz?
affınıza sığınarak
(alüminyüm ve alükobont-bant?- olarok düzeltirseniz..)

kızmadınız değilmi?
sevgiler, saygılar, iyi seneler..
Bu mesajdan alıntı yap

grafiozan

Grafiker / İstanbul

Alt 02-01-2008 #3
bende sizin yeni yılınızı kutlarım sorularınıza tek tek cevap vericem

Uclar Hakkında ufak Bilgiler

''bizde henüz 3 adet uç var'' demişsin bunlar benim tahmin ettiğim uclarsa

a) aleminyüm tek ağız ( çoğunlukla çapı 3 ,4 ,5,6 mm kullanılır ) bu uc aleminyum doğrusu aleminyüm'müş cnc'de freze pano yapımı olan ucdur. forex (dekota) içinde kullanılır ama tavsiye etmem. (tek ağız pleksi bıçaklarıda var ben genelleme yapıyorum.)
B. pleksi bıçakları ( genelde çapı 4,5.6 mm kullanılır )birden fazla ağzı olan uclardır. bilmeyenlerin kafasında canlansın diye örnek :makkap ucunun 2 ağzı vardır benim kullanıdığım ucun 4 ağzı var ve sanki lazerle kesilmiş kadar güzel çıkartır pleksinin kesilmiş tarafını
C.konik uc (iki veya tek ağız) demircilerin kullandığı nokta'ya benzer tek ağızlı olanlar bileylene bilir (siz bilemeyin ucu aldığınız yer bileyliyor)

sizin gibi bende işçiyim bizim iş yerinde usta başı var ucları o temin ediyor. bu konuda (ucların nerden alındığı hakkında bilgi verme gibi ) size yardımcı olamayacağım.

benim kullandığım makinayı sormuşsun adı pirecix (cnc için kullandığım programlar coreldraw, casmate,enroute3 )

neden sadece su demişsin freze pano için su kullanılır örn.bor kullanırsan kanalların arası yağlanıyor çıkmasıda zor. ispirtolu su kullanırsan kanalların arasında mor bir iz bırakıyor

ek bilgi
(aleminyüm için bor yağ pleksi için ispirto ile karıştırılmış su kullanmalısın)
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 02-01-2008 #4
çok teşekkür ederim
usta kolay gelsin
bende şimdi 'alükobest' (markası)
kesiyorum
kolay gelsin
görüşmek üzere
Bu mesajdan alıntı yap

grafiozan

Grafiker / İstanbul

Alt 02-01-2008 #5
Rica ederim kolay gelsin sana
Bu mesajdan alıntı yap
alimyus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alimyus

Grafiker / İstanbul

Alt 08-01-2008 #6
arkadaşlar uçlar noktasında sıkıntı çektiğinizi okudum yukarıda. karaköyde başak teknik hırdavat var ordaki arkadaşlar bu konuda deneyimli siz ne keseceğinizi söylerseniz onlar size yardımcı olur. Ben de makina ilk kurulduğunda bu noktada çok sıkıntı çektim ve bu arkadaşlarla tanıştım fakat ozamnlar reklam piyasasına değilde farklı noktalara çalışıyolardı benimle tanıştıktan sonra bu piyasaya atıldılar ve şimdi gerçekten çok kaliteli bir hale geldiler kesim uçları noktasında.(bu arad abeni referans göstere bilirsiniz Tan Reklam Ali)

umarım faydalı olur ...
Bu mesajdan alıntı yap

grafiozan

Grafiker / İstanbul

Alt 08-01-2008 #7
ali bey ucların nereden temin edildiği konusunda bilgim yoktu. googleden yazınca bir sürü cnc uc satıcısı çıkıyor. ama burda önemli olan sizin bizimle bilginizi paylaşmanız.

ayrıca verdiğiniz bilginin faydalı olacağından emin olabilirsiniz. teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
baranbeyy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

baranbeyy(35)

Grafiker / Antalya

Alt 09-01-2008 #8
Ankara Atem Makina dan hem ucuz hemde kullanışlı uçlar temin edebilirsiniz.İsterseniz telefonuna verebilirim ************* Hüseyin Bey...
Bu mesajdan alıntı yap
erol.x87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

erol.x87

Grafiker / İstanbul

Alt 19-03-2008 #9
:S cnc de pano yapımımı ?? çok ilginç...

ark. al. uçları izar pleksi uçlarıda karaköy bahadır ticaret ahmet abi. çarşının içinde belin marka uçtur ..üzerine uç yoktur alternatifi nerdeyse yoktur.diğerlerini hiç tavsiye etmem.
yada saatçioğlu vasıtasıyla istediğiniz uçları muticam in sitesinden kodlarını alıp adetleri belirtip ister onsrud ister belin marka uç tedarik edebilirsiniz...

hayır hayır bor yağdan uzak durun onlar eskimiş adetler...
ya alkol ispirto kullanın yada karaköy şeker ticaretten cnc soğutma yağı isteyin onların özel bir yağı var..mükemmeldir...
makinanız için kullanacağınız gres lityum grestir işi bilen yağcılar isteğinize uygun gresi teğmin edebilirler....
Bu mesajdan alıntı yap

grafiozan

Grafiker / İstanbul

Alt 27-03-2008 #10
:S cnc de pano yapımımı ?? çok ilginç...

ark. al. uçları izar pleksi uçlarıda karaköy bahadır ticaret ahmet abi. çarşının içinde belin marka uçtur ..üzerine uç yoktur alternatifi nerdeyse yoktur.diğerlerini hiç tavsiye etmem.
yada saatçioğlu vasıtasıyla istediğiniz uçları muticam in sitesinden kodlarını alıp adetleri belirtip ister onsrud ister belin marka uç tedarik edebilirsiniz...

hayır hayır bor yağdan uzak durun onlar eskimiş adetler...
ya alkol ispirto kullanın yada karaköy şeker ticaretten cnc soğutma yağı isteyin onların özel bir yağı var..mükemmeldir...
makinanız için kullanacağınız gres lityum grestir işi bilen yağcılar isteğinize uygun gresi teğmin edebilirler....
şimdi canım kardeşim senin sözlerinden art niyet çıkarmıyacağım. yalnız şunuda bilmelisin onca değerli kardeşimiz yazdıklarımı okumuş kimi teşekkür etmiş kimiside bilgisini sunmuş
ben edebiyatçı değilim belki konu başlığı iddealı olabilir. söylediklerim hepsi benim tecrübemdir bor yağdan uzak durun demişin nedeninide eskimiş adetler diyorsun aslında şöyle desen ; bor yağ makinanın hortumlarını tıkar malzemenin üstünden zor çıkar,malzamenin üstünden yere düştüğünde bor yağ yerleri kayganlaştırır ve tehlike arz eder vs... dağa güzel bir yaklaşım olmazmıydı?
konuyu açtığımda ilk yazdığım cümle cnc ustalarına saygı gösterin ben şu an grafikerlik de yapıyorum ama mesleğin ne diye sorduklarında cnc ustasıyım diyorum.
EROL.X87 seninde iyi niyetli olduğunu biliyorum. ben :S cnc de pano yapımımı ?? çok ilginç... diyişine gücendim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
cnc, cncde, freze, pano, yapimi