Çocuk Fotoğrafçılar

Graficafe - Çocuk Fotoğrafçılar ...

Cevapla
Çocuk Fotoğrafçılar
x-ir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

x-ir(36)

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Çocuk Fotoğrafçılar

Alt 10-03-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Deprem Bölgesinde yürütülen Çocuk Atölyeleri programının ikinci etabı olan bu çalışmada, çocukların gözüyle bir belgesel oluşturulmaya çalışıldı. Çalışma köydeki yaşamı ve imece yöntemiyle inşa edilen kalıcı konutların yapım aşamasını belgelemeyi hedefledi. Atölye Dayanışma Gönüllüleri Derneği ile birlikte yürütüldü.
Hacı Süleyman Bey Köyü’nde eski ilkokulun bir odası, Aksu köyünde ise köyodasının odun deposu karanlıkoda haline getirildi. Çocuklara Siyah-beyaz karanlıkoda tekniğinin, film yıkamanın, kontak baskı ve özgün baskı yapmanın temel kuralları gösterildi. Atölye çalışması sadece fotoğraf tekniğiyle sınırlı kalmadı. Çalışmalar süresince “belgesel fotoğraf,” ve bir fikrin, fotoğraf diliyle ifadesi,” konuları tartışıldı.
Düzce’nin Gölyaka İlçesi’ne bağlı Aksu, Hacı Süleyman Bey ve Çay Köyleri’nde Mayıs –Eylül 2001 tarihleri arasında Fotograf Vakfı Girişiminden Fatih Karagülle ve Bilal Babaoğlu’nun sürdürdüğü çalışmaya yedi, onbeş yaş grubunda seksen çocuk katıldı. Tarım işçiliğinde çocuk emeğinin kullanılması, ailelerin tatil programları ve çocukların ilgi alanlarının dışında kalması gibi nedenlerle otuz çocuk programı tamamlayabildi.
Çalışma sonunda çocuklar kendi seçtikleri konularda fotoğraf projeleri oluşturdular. Kompakt makinelerle çektikleri siyah-beyaz filmlerden kendi baskılarıyla küçük albümler yaptılar.
Çalışmayı tamamlayan otuz çocuğun fotoğraflarından oluşan bu sergide “Yaşlılar”, “Fındık İşçileri”, “İmece Evleri”, “Benim Okulum”, “Ev Halimiz”, “Hayvanlar”, “Doğal Çevremiz”, “Futbol Takımı”, “Oyun”, “Fotoğraf Atölyesi “, “Düğün,” ‘Müzik ve Dans’ konularında tamamlanan projelerden seçilmiş fotoğraflar yer alıyor.
Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesi esasları çerçevesinde Fotoğraf Vakfı Girişimi tarafından yürütülen çalışma Dayanışma Gönüllüleri Derneği ve İmece Evleri çalışanlarının desteğiyle gerçekleşti.[COLOR="Red"]birkaç fotoğraf : [/COLOR]

Çocuk Fotoğrafçılar
SEDA VARDAN (13) Mayıs-Eylül 2001

Çocuk Fotoğrafçılar
AYBEN BÜYÜK (9) Mayıs-Eylül 2001


diğer fotoğraflar için
http://www.fotografvakfi.org/turkce/...ococ_id=5&ss=0
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
fotografcilar, cocuk fotografcilar, cocuk, fotografcilar vakfi

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Fotoğrafçılar için Vesikalık arka fonlar Gökhan TEKİN Diğerleri 35 03-01-2014 20:01:11
Fotoğrafçılar için çocuk fonları Gökhan TEKİN Psd Dosyaları 138 13-12-2010 19:20:18
Fotoğrafcılar byvonali Photoshop 9 02-06-2008 21:55:34

Kapat
Şifremi Unuttum?