Çok Dertliyim, Çook...

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Çok Dertliyim, Çook... ...

Cevapla
Çok Dertliyim, Çook...
nihaltekinkuss isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nihaltekinkuss

Grafiker / Yalova

Standart

Çok Dertliyim, Çook...

Alt 24-07-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Ben alanımdan bu sene mezun oldum ve nereye başvuru yaptıysam '3 yıl deneyim' 'tecrübeli arıyoruz' 'profesyonellerle çalışmak istiyoruz' gibi cevaplar aldım. Kardeşim herkes tecrübe ararsa biz nasıl tecrübe kazanacağız. Ben kız meslek lisesi grafik tasarım okudum 3 yıl bunun eğitimini gördüm. Yetmedi 2 yılda üniversite okudum. Hocalar anamızı ağlattılar. Müşterinin davranış biçimlerine bile bizi hazırladılar. Ama sonuç. Elde var sıfır. Hele ki benim gibi küçük şehirlerde yaşayanlar vay halimize..

Peki 4 yıllıklarla aramızda ne fark var 2 sene bizden daha fazla tecrübe ettiler sadece. Onun dışında her zaman hocaların söylediği ve bizimde gördüğümüz şey, 2 yıllık okullar 4 yıllıkların sıkıştırılmış hali. Ben gece gündüz çalışırken dergi tasarımları, web tasarımları, serigrafi baskılar yaparken 4 yıllık bir üniversitede okuyan arkadaşım bazılarını henüz görmediğini söylüyordu. Bizim ödev teslim süremiz 2-3 gün ise onların 2-3 hafta oluyordu. Buna rağmen şirketler, işverenler illede 4 yıllık mezunu, illede tecrübeli olsun diye diretiyorlar.

İlla 300-400 liraya bir işe girip ayak işlerini yapıp öyle mi tecrübe kazanmak lazım. Daha önce gazetede çalıştım GRAFİKER olarak. tecrübeden saymıyorum çünkü yaptığım iş çay getirip götürmek, toz almak, habere gidip fotoğraf çekmek, ofisi açıp kapatmak, patronların ayak işlerini yapmak.. aldığım maaş 400 TL.

Bu ülkede insanlar ya ayakçı arıyor yada profesyonel. Ortası yok mu bu işin? Nerdeyse 2 ay oldu işsizim. Beni işimden, mesleğimden soğuttular. Ama yinede yılmak yok. Benim çektiğim sıkıntıları, dertleri yaşayanlar.. yalnız değilsiniz sizde yılmayın ve ileride 'tecrübe kazanıp' belki iş yeri sahibi olursanız bir kerede insanlık yapıp yeni mezunu işe alın ve eğitin.. Hevesi olan, hayal gücü olan ve bu işten az çok anlayan biri zaten bir kaç günde işi kapar ve on yıllık tecrübelilere bile taş çıkartabilir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

murattoktas isimli Üye şimdilik offline konumundadır

murattoktas(23)

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 24-07-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Sen yine de iyisin grafik tasarım bölümünü okumuşsun ya benim gibi olanlar?
lisede Veritabanı programlama mezunuyum,üniversiteye grafik tasarım üzerine gidemiyorum sırf karakalem çizemedğim için çok mu gerekli karakalem? bilemedim ama özel yetenekle alıyorlar hep.
Mecburen Bilgisayar Programcılığı yazdım tercihlerime ama tasarımcıyım ben ama bunu ispad edemiyorum bir işe gidğimde benden sertifika isterlerse hepsi programlama üzerine ben yazılımcı olmadığım halde yazılımcı muamelesi göreceğim.

Lise de ise bir yazılım firmasında çaçlıştım kurumsallık hakkında bir çok bilgise sahip oldum ancak bulaşık ve çay yapmaktan da kurtulamadığım halde kuruş kazanamadım bazen soruyordum kendime hiç mi faydam olmuyor bunlara diye? demek ki olmuyor staja aç gittiğimi hatırlıyorum bazen otubus param hep benden çıktı.

Şimdi üniversite tercihlerimi bekliyorum.

Hakkımızda hayırlısı ne ise o olur İnşAllah.
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(39)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 24-07-2013 #3
Okul veya üniversite sadece bir etikettir. Ne mezunlar gördüm daha bir eskiz çizerken çöpten adamın bile utandığı.. ne çıraklar gördüm bilmediği program, uygulama, fikir, sohbet, iş alanına göre uygulamada sanat dalına hakim...

Tabi bunun tam tersini de gördüm.

Kısacası eğitimsiz olmaz ama madem bu işe gönül verdiniz uyanık kaldığınız vakit içerisinde durmadan öğrenmeye, doğru bilgilenip doğru uygulamaya çalışmaya gayret edeceksiniz.

Ben 97 yılından bu yana bu işin içindeyim ve her gün bu işten soğuyup, her gün seviyorum bu işi...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Kapat
Şifremi Unuttum?