COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)

Yazılım Rehberi - COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe) ...

Cevapla
COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)
tumer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tumer

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 06-06-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Not : Açıklamalar by TEAkolik isimli siteden alıntıdır. Kaynak belirterek alıntı izni vardır.


Comodo Firewall başlıktada okuduğunuz gibi tamamen ücretsiz bir program. Daha önceden ismi Comodo Firewall iken şimdicomodo.gif adı Comodo Firewall Pro oldu nedeni ise gerçektende profesyonel olarak yazılmış ve tam güvenlik sistemine sahip olması diyebilirim. İlk başlarda yani adını ilk duyduğumda ve internet sayfası http://personalfirewall.comodo.com adresine girdiğimde ücretsiz olduğunu görünce biraz düşündüm hem Profesyonel olacak hemde ücretsiz açıkcası diğer ücretsiz dandik programlardan biri zannettim diyebilirim. Fakat öyle değilmiş gerçektende harika bir program. Sizlere şiddetle tavsiye ederim 50-100 USD arası lisans parası verip bir firewall kuracağınıza bence COMODO sizlere ücretsiz bir koruma sağlayacaktır.

Gün geçtikçe artan teknoloji ve hızla yayılan internet sayesinde güvenlik ön plana çıkmakta özelliklede internetten indirdiğiniz programlar ne kadar güvenli ? Hadi güvenli olsun bu programların ortaya çıkan güvenlik açıkları ? bir sürü ıvır zıvır ve rahatsız edici birçok güvenlik açığı.. Artık hemen hemen her pc ye şart olan Firewall programları ben bu geceye kadar Agitinium firmasının ürünü olan OUTPOST Firewall kullanıyordum. Bu gece tamamen Türkçe ve Ücretsiz olan Comodo Firewall programına geçiş yaptım ve programın testini sizlerle paylaşmak istedim.


KURULUM : Kurulumu çok basit ve rahat programın SETUP unu çift tıkladığınız zaman size Hangi dilde kurmak istediğinizi soruyor tabiki TÜRKÇE seçip devam ediyoruz. Herşeye ileri dedikten sonra program kuruluyor ve sizden bilgisayarı yeniden başlatmanızı istiyor. Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra program hazır bir biçimde karşımıza geliyor.


RESTART VE AYARLARI COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)aha önceden Norton AVG Antivir gibi bir program kullandıysanız. Sağ taraftaki güvenlik uyrıları sizlere yabancı gelmeyecektir. Bilgisayarınızı açtığınız zaman sağ tarafta aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir uyarı göreceksiniz yada bir program internete çıkmaya çalıştığında yada Explorer açtığınızda sizden internete çıkmak isteyen programa izin verip vermek istemediğinizi soruyor. Eğer izin verirseniz ve oradaki kutuyu işaretlerseniz işte o zaman program güvenli sayılıyor ve Comodo Firewall tarafından internete çıkışına izin veriliyor. Eğer izin vermez iseniz o zaman hiçbir yere gidemiyor.. …..

COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)

Program ilk kurulduğunda öğrenme kipinde çalışıyor yani bir program internete çıkmaya çalışırsa size yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi uyarı veriyor. Öğrenme kipini kapattığınızda ise artık sistemde sadece sizin izin verdiğiniz programların çıkışına izin veriyor ve interneti ona göre kullanmanızı sağlıyor. Tam bir güvenlik sistemi diyebilirim. Öğrenme modunu kapatmak için sağ alt köşedeki Comodo Firewall simgesini çift tıklayın ÖZET ekranından BİLEŞEN İZLEYİCİSİ yanındaki ÖĞRENİYOR yazısına tıklayın açılan ekranda AÇ , KAPAT , ÖĞREN seçeneklerini seçebilirsiniz. Tüm internete çıkan programları izin verdikten sonra KAPAT yapıp size uyarı vermesini durdurabilirsiniz. O arka planda çalışsın sizde rahatça internette dolaşın.


Ayrıca yine bu ekranda EKLE butonuna basarak internete çıkmasını istediğiniz programı seçerek manuel olarak izin listesine ekleyebilir yada ekli olanları KALDIR butonuna basarak izin listesinden kaldırabilirsiniz.

COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)

Programda GÖREVLER sekmesinde kısayollar mevcut bu bölümde YASAKLI yada GÜvenli uygulamaları belirtebilir, Bölge ekle kaldır seçeneğinde Yerel Network ünüzü yapılandırabilir, Güncelle-Denetle bölümünden programınızın updatelerini yükleyebilir, BİLİİNEN UYGULAMALARI tarama bölümünden de Bilgisayarınızdaki kurulu olan programları tarayabilirsiniz. Aslında en çok hoşuma giden tarafıda bu bunu tıkladığınız zaman program bilgisayarınızda yüklü olan programları arıyor ve onların güvenli olanlarını seçip internete çıkışına izin veriyor. Böylelike büyük bir zahmetten kurtulmuş oluyorsunuz.[COLOR="SeaGreen"]Program arayüzünden kısaca özet COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)/COLOR]


1. Forum başlıkları ve güncel olaylar

2. İnternet kullanım verileri hangi program ne kadar bağlantınızı kullanıyor görebilmektesiniz.
3. Network durumunuzu göstermekte ip adresiniz Ethernet kartınızın bilgileri
4. Firewall durum raporları
5. Güncelleme var ise burada güncelleme yapmanızı istiyor. vs…
6. İnternet durumunuzun kontrol edebilmektesiniz. İzin verebilir yada bloke edebilirsiniz.
7. İnternet durumunuzu anlatan bilgi
8. Programın çalışma durumu ne yapıyor ne halde hangi kipte çalıştığını börebilir oradaki bilgilere tıklayarak ayarlayabilirsiniz.

9. Firewall’ınız yani güvenlik duvarınızın sisteminizi ne kadar koruduğunu ve durumu hakkındaki bilgiyi görebilmektesiniz.

Programa başka bir ayar yapmanıza gerek yok zırt pırt karşınıza çıkıp sizi rahatsız etmiyor. Gayet rahat ve basit kullanımı var en büyük avantajı da tabiki tamamen TÜRKÇE olmasıdır.

Programın Ek özelliklerinden birinden de bahsetmeden duramayacağım programda İLERİ SALDIRI TESPİT ve ÖNLEME bölümüde var program tam bir GÜVENLİK DUVARI ve tüm saldırılara karşı sizleri korumak için yapılandırılmış ayrıca ileri derecede güvenlik bilginiz var ise GELİŞMİŞ sekmesinden bu bölüme gelerek saldırılarıkoruma bölümünü istediğiniz gibi ayarlayabilmektesiniz. Bu bölümü bilmeyen kullanıcıların değiştirmesine yada kurcalamasına gerek yok diyorum ve ileri PC kullanıcılarına anlatmayada gerek duymuyorum. Zaten varsayılan ayarlarını değiştirmeye gerek yok tabi paranoyak değilseniz COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)

Programın ana penceresinden birazda bahsedelim bakalım neymiş ne değilmiş diyenler için kısaca özetleyelim.

COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)

Bu bölümde sizlere sistemde ne olup ne bittiğini raporluyor. Soldaki resimdede gördüğünüz gibi bende 11 önemli olay olduğundan bahsediyor burayı tıkladığımda bilgisayarımda ne oldu hangi program internete çıkmak istedi ne yaptı ne yapmadı görebilmekteyim. Bunun sayesinde sisteminiz elinizin altında oluyor yani siz sistemi kullanıyorsunuz ve sizden habersiz hiçbirşey gerçekleşmiyor.


COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)

Bu bölümde ise sistemin durumunu görebilmektesiniz. Programın çalışma durumunu programın aktif olup olmadığını network durumunu ve uygulamaların yönetimini izleyebilmektesiniz. Ayrıca sağ resimde de gördüğünüz gibi istediğinizi tıklayıp ince ayarlarını yapabilmektesiniz. Gayet açıklayıcı ve basit yapılmış olması siz ev kullanıcıları ve standart bilgisayar kullanıcılarınında rahatlıkla kullanmasını sağlayabilmekte. Hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan kendi başınıza çözebilirsiniz.
tek bir hamle ile tüm sisteminizdeki programları bloke edebilmektesiniz olduki bir saldırıya maruz kaldınız hemen bu bölümden HEPSİNİ ENGELLE yaparak sisteminizin giriş ve çıkışını kapatabilmektesiniz. Yada Hacker lik yapacaksınız bir trojan üzerinde çalışacaksınız yada bir virüs üzerinde çalışıyorsunuz o zaman HEPSİNE İZİN VER yaparak programın zararlı gördüğü programları virüs ve trojanların internete çıkışına izin vermiş olursunuz yani bir nevi Firewall programımızı yolgeçen hanına çevirmiş oluruz aman aman tavsiye etmiyorum. COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)
TRAFİK başlığı altında o anda internete çıkmış olan programların internet bağlantınızın ne kadarını yediğini ne kadar meşgul ettiğini görebilmektesiniz. Sağ tarafra gördüğünüz gibi benim FireFox Explorer programın internet bağlantımın %80 ini kullanmakta COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)

Ve SİSTEM BİLGİSİ başlığı altındaki bölüm ise YEREL NETWORK’ünüzün durumunu göstermektedir. Bu bölümden MAC adresiniz de dahil yerel ip adresinize kadar görebilmekte bilgi sahibi olabilmektesiniz. Ben MAC adresimin bir kısmını kırmızı renk ile kapattım amaan aman ne olur ne olmaz sistemime felan sızmak isteyen olur COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)GELELİM PROGRAM TEST SONUÇLARINA…!

Bilgisayarıma uzaktan SYN Attack ve bağlantı denemeleri yaptım %90 ında blokeyi yedim diyebilirim. Gerçi biraz fazla uğraşıp testi sonuna kadar götürmek lazım ama büyük oranda başarılı diyebilirim. Ataklarda ve saldırılarda sistemi koruyabilmekte.

Program Erişimlerinde kolay basit arayüzü ve rahat yönetimi sayesinde benden yüksek not aldı diyebilirim 10 yaşındaki bir çocuk bile bu programı rahatça kullanabilir kurabilir ve kendini koruma altına alabilir.

Bilgisayarı kasmıyor rahat davranıyor ve sizi üzmüyor yani ortalama bir donanıma sahipseniz sisteminizi kastırmadan kullanabileceğiniz bir Güvenlik duvarı ( Firewall ) diyebilirim.

Hangi programın hangi ip adresine ve hangi portla çıkış yapmak istediğini rahatça gösterebilmekte böylelikle sisteminizde açık olan portları görebilmekte ve yönetebilmektesiniz.

Ücretsiz olması gerçektende harika böyle bir programın ortalama fiyatı piyasada 50 - 75 USD arası programa ücret vermiyorsunuz ve hiçbirşeyinizi sınırlamıyor yani hem TAM sürüm hem PRO hemde Ücretsiz 3′ü bir arada diyebilirim. Mükemmel benden tam not aldı.


SİSTEM GEREKSİNİMLERİ :

* Windows 2000 (32 bit ALL)
* Windows XP (32 bit ALL)
* Windows 2003 (32 bit ALL)
* 64 MB available RAM
* 32 MB of available free hard disk space


YÜKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

[COLOR="SeaGreen"]Download Turkish Version of Comodo Firewall Pro 2.4 (Size: 8.48 MB)[/COLOR]http://us3.download.comodo.com/cpf/download/setups/release/languages/CFP_Setup_English_Turkish_2.4.16.174.exe

[COLOR="SeaGreen"]Download Turkish language pack add-on (Size: 1.60 MB)[/COLOR]
http://us2.download.comodo.com/cpf/d...2.4.16.174.exe
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 06-06-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Evet Tumerden yine faydalı bilgiler... COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe) Çok teşekkürler...::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 07-06-2007 #3
Paylaşım için teşekkürler..Gerçekten çok sağlam bi firewall dır... Hatta bu güne kadar kullandıklarımın arasında en güveniliri diyebilirim ama bir süre sonra bu güvenlik hassasiyeti sinirleri bozabiliyor..
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 19-09-2007 #4
emeklernize sağlık arkadaslar
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
comodofirewall

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
CNC için türkçe program var mıdır? maxsimus CNC 11 14-08-2015 11:47:41
adobe flash cs3 kullanım klavuzu E-BOOK (türkçe) + interaktif (türkçe) yildiz.enes Flash 84 08-02-2013 15:59:31
adobe indesing kullanım klavuzu E-BOOK (türkçe) + internetten interaktif (türkçe) yildiz.enes InDesign 33 11-02-2012 19:44:17
İngilizce- türkçe, türkçe- ingilizce çeviri yapılır janeozlem Sonuçlanan İlanlar 0 06-04-2008 11:08:34
Her Windows'a bir Outpost Firewall 0001grafiker Yazılım Rehberi 0 26-10-2007 21:27:50

Kapat
Şifremi Unuttum?