Çöpten yapılma makine ile fotoğraf sergisi açtı

Fotoğrafçılık - Çöpten yapılma makine ile fotoğraf sergisi açtı ...

Cevapla
Çöpten yapılma makine ile fotoğraf sergisi açtı
Engin BÜTÜN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Engin BÜTÜN

Grafiker / İstanbul

Standart

Çöpten yapılma makine ile fotoğraf sergisi açtı

Alt 12-02-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bugün okuduğum bir haberdi çok etkilendim azimli olmak neler yaptırıyor insana
ayrıca hayal edebilmenin ötesine geçebilmek bunu hayata geçirebilmek mükemmel bir şey. Hasan Nugan'ı tebrik ediyorum.


Çöp toplayarak ailesinin geçimini sağlayan 20 yaşındaki Hasan Nugan’ın fotoğraf sanatına olan ilgisi, onu imkansızlıklar içinde kendi fotoğraf makinesini yapmaya yöneltti.

Nugan’ın çöplerin arasında bulduğu silindir şeklindeki teneke kutulardan yaptığı fotoğraf makinesiyle çektiği fotoğraflar, AB kapsamında birçok yerde sergilendi.

MARDİNLİ işsiz bir babanın oğlu olan Hasan Nugan, bir yandan üniversite sınavına hazırlanırken bir yandan da ailesinin maddi olanakları yeterli olmadığı için çöp toplayarak gelir elde etmeye uğraşıyor. 5 kadeşi olan Hasan, 2 yıl önce ölen halasının 4 çocuğuna da bakmak zorunda. Hasan’ın en dikkat çekici yanı ise fotoğrafa olan düşkünlüğü. Hasan Nugan, bu merakının küçükken Adana’da turistlerin fotoğraf çektiğini görerek başladığını belirtiyor.

ÖĞRETMENİ KEŞFETTİ

Hasan Nugan’ın bu yeteneğini lisedeki öğretmeni aynı zamanda Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği’nde ders veren Nüri Gürdil keşfetti. Gürdil, Hasan’a ilkel ve basit yöntemlerlede fotoğraf makinesi yapılabileceğini öğretti. Nugan bu yöntemle Adana’daki Bebekli Kilise’yi ve anıtsal yapılarını fotoğrafladı. Ailesi Hasan’ın bu merakı karşısında maddi yetersizliklerden dolayı destek veremediği için üzgün. Ancak oğullarının uyuşturucu ve alkol gibi kötü alışkanlıklar yerine bu tür bir ilgi alanı saçtiği için mutlu olduklarını söylüyor.

Maddi yetersizliklerden dolayı fotoğraf makinesi alamadığını, fotoğraf çekmek için de pahalı makine ve objektiflere gerek kalmadığını belirten Hasan makineyi yapışını şöyle anlattı:

"Çöpten topladığım tenekeleri çok ilkel, ama aynı zamanda çok zevkli bir teknikle fotoğraf makinesi haline getiriyorum. Öncelikle kutunun içini siyah yağlıboya ile boyuyorum. Daha sonra kutunun ön ve arkalarına üçer tane delik açıyorum. Bu deliklerden kutunun arka tarafında olanları uhu ile kapatıp üzerine siyah bant takıyorum. Bu işlem kutuya ışığın sızmasınını engelliyor. Kutunun sağ ve solundan geçirilen çubuklara filmi yerleştiriyoruz. Öndeki üç delikten sızan ışık filmin üzerine düşüyor, ve fotoğraf oluşuyor. Maaliyeti pahalı olmasın diye siyah beyaz tekniğini kullanıyorum. Resmin banyosunu kendim yapıyorum."

Hasan’ın fotoğrafları, Aralık 2006’da yapılan "8’inci Adana 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali"ndeki tüm etkinliklerde sergilendi. Bu çalışmaları dördüncüsü düzenlenen Adana Rotary Kulübü Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda sergileme ödülü aldı. Bunun üzerine Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası 5.Fotoğraf Günleri etkinliklerine Hasan Nugan, 6 arkadaşı ile birlikte sergi açtı. Sonsuza dek bu yöntemle fotoğraf çekemeyeceğini belirten Nugan, dijital makineye geçip eski makinelerini kullanmayan sanatseverlerden fotoğraf makinesi göndermelerini istedi


Gizem ÇAĞLAR/İSTANBUL
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Necaty isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Necaty

Grafiker / Karaman

Standart
Alt 12-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Harikaymış.
Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Murty isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murty

Fotoğrafçı / Ordu

Standart
Alt 12-02-2008 #3
iLqinç ve etkileyici
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
pten, yaplma, makine, ile, fotoraf, sergisi

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Yağlıboya resim sergisi Cahit GÜLDEN Resim 9 23-03-2009 13:46:36
"studio" fotoğraf sergisi yaltı Fotoğrafçılık 11 20-08-2008 21:54:49
Google, Microsoft'a savaş açtı N/A8 Google 0 05-02-2008 19:52:00
HAYATO makine san tc ltd şti VolkanTEKiN Kitap kapağı, broşür, menü vb. 3 09-01-2008 12:17:17
resim sergisi kitapçık kapağı ve davetilesi serhendi Kitap kapağı, broşür, menü vb. 3 07-11-2007 16:21:18

Kapat
Şifremi Unuttum?