Corel' de Font - Resim Convert sorunu

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Corel' de Font - Resim Convert sorunu ...

stars isimli Üye şimdilik offline konumundadır

stars

Hiç Biri / İzmir

Alt 26-06-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar, matbaya vermek üzere olduğum bir kartvizit çalışmam var...eksik son 2 işlem kalmış yapmam gereken...ama bir türlü çıkamadım işin içinden...coreli yeni kullanmaya başladım...

1- çalışmamda resimler var, bu resimler RGB, ben bunları CMYK 300dpi olarak ayarlamam gerekiyormuş, nereden, hangi menüden yapabilirim?

2- çalışmamda değişik fontlar var, çalışmayı matbaya verdiğimde bu fontlar gözükmüyor, başka font şeklinde çıkıyor...anladığım kadarıyla fontların aynı kalması için, çalışmadaki fontları seçip EDIT menüsünden SELECT ALL menüsünün altında bulunan menülerden birisi/bir kaçını seçmem gerekiyormuş?

bu öğrendiklerimi ayak üstü öğrendiğim için tam anlayamadım...yardımlarınızı bekliyorum...teşekkürler... Corel X4 kullanıyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ŞENGÜL BOZKURT isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ŞENGÜL BOZKURT(36)

Grafiker / İzmir

Alt 26-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
1- çalışmamda resimler var, bu resimler RGB, ben bunları CMYK 300dpi olarak ayarlamam gerekiyormuş, nereden, hangi menüden yapabilirim?

bitmaps / convert to bitmap.. çıkan pencere ayarlarını yapabilirsin

2- çalışmamda değişik fontlar var, çalışmayı matbaya verdiğimde bu fontlar gözükmüyor, başka font şeklinde çıkıyor...anladığım kadarıyla fontların aynı kalması için, çalışmadaki fontları seçip EDIT menüsünden SELECT ALL menüsünün altında bulunan menülerden birisi/bir kaçını seçmem gerekiyormuş?

çalışmandaki fontları değil tüm çalışmanı seç tüm gruplarını boz ve edit/select all/text i seçip (ki bu zaten tüm fontları seçmek anlamına geliyor) ctrl+Q tıkla..yazıları convert etmiş olacaksın, başka bilg. açıldığında bozulma sorunu kalkmış olacak
Bu mesajdan alıntı yap

stars

Hiç Biri / İzmir

Alt 26-06-2009 #3
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Şengül Hanım...iyi çalışmalar dilerim...
Bu mesajdan alıntı yap
ŞENGÜL BOZKURT isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ŞENGÜL BOZKURT(36)

Grafiker / İzmir

Alt 26-06-2009 #4
rica ederim, işinize yaradıysa sevinirim... iyi çalışmalar size de...
Bu mesajdan alıntı yap

stars

Hiç Biri / İzmir

Alt 27-06-2009 #5
teşekkür ederim... Kesinlikle yaradı, tekrar teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim...
Bu mesajdan alıntı yap

stars

Hiç Biri / İzmir

Alt 27-06-2009 #6
aklıma gelmişken bir soru daha sorayım konuyla alakalı; yazıları CTRL+Q ile convert ettikten sonra tekrar eski haline getirmek için ne yapmak gerekiyor (diğer bir değişle geri alma, ama CTRL+Z işlemini kasdetmiyorum)...bununda bir kısayol tuşu veya menüsü varmı acaba...
Bu mesajdan alıntı yap
mehmet1221 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mehmet1221

Baskıcı / Bingöl

Alt 27-06-2009 #7
yaptığım kartvizitleri convertlemeden önce bir arşiv oluştur oraya at ve matbaaya baskıya yolayacaklarını convertleyip yolayacağın için farklı yere kayd et baskıya gitti ve eline ulaştıktan sonra boşuna yer almasın diye convertli olanları sil yani matbaaya yoladıklarını soruna gelince convertlendikten sonra aynı an içinde geri alma şansından hariç öyle bir şansın yok yani olmuyo.diye biliyorum
Bu mesajdan alıntı yap

stars

Hiç Biri / İzmir

Alt 27-06-2009 #8
yaptığım kartvizitleri convertlemeden önce bir arşiv oluştur oraya at ve matbaaya baskıya yolayacaklarını convertleyip yolayacağın için farklı yere kayd et baskıya gitti ve eline ulaştıktan sonra boşuna yer almasın diye convertli olanları sil yani matbaaya yoladıklarını soruna gelince convertlendikten sonra aynı an içinde geri alma şansından hariç öyle bir şansın yok yani olmuyo.diye biliyorum
teşekkürler mehmet, bende baya bir kurcaladım, test ettim ama convertledikten sonra geri alacak bir yer bulamadım...normal geri alma (ctrl+z) haricinde...

ayrıca yorumundaki fikir içinde teşekkürler...arşivlemek en doğrusu bencede... zira geri almanın bir yolu yoksa tabi... iyi çalışmalar dilerim...
Bu mesajdan alıntı yap
Erkan ERGEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Erkan ERGEN

Özel

Grafiker / Karabük

Alt 21-05-2010 #9
convertten sonra geri alınmaz. resimler için custom menüden commands'ta all command seçip oradan cmyk mode seceneğini üst menü butonlarına yerleştirin. böylece resmi seçtiğinizde rgb ya da başka bir formatta ise cmyk butonu aktif gözükür. butona tıklayarak pratik yoldan resmi cmyk yaparsınız ve aktif /pasif durumu ile resimlerin cmyk olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
muratcdemirci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muratcdemirci

Grafiker / İstanbul

Alt 22-05-2010 #10
arkadaşlar, matbaya vermek üzere olduğum bir kartvizit çalışmam var...eksik son 2 işlem kalmış yapmam gereken...ama bir türlü çıkamadım işin içinden...coreli yeni kullanmaya başladım...

bu öğrendiklerimi ayak üstü öğrendiğim için tam anlayamadım...yardımlarınızı bekliyorum...teşekkürler... Corel X4 kullanıyorum...

Corel kullandığın için diğer arkadaşlarında dediği gibi convert yöntemiyle belgeni gönderebilir veyahut çalışmanı collect edip tüm fontlarıyla birlikte gönderme lüksüne sahipsin Corel' de Font - Resim Convert sorunu

Nasılmı yaparsın?

File/Prepare For Service Bureau ile tüm çalışmandaki text alanlarını convertlemeden collect yöntemiyle fontlarıyla birlikte klasör halinde gönderebilirsin.
Bu işlem içinde çalışmanı pdf yapma özelliğide mevcut. Tabi ekstra olarak Corel' de Font - Resim Convert sorunu

Yalnız resimleri Bitmap/Convert to Bitmap menüsünden CMYK moduna çevirmen gerekiyor.

İyi kullanımlar Corel' de Font - Resim Convert sorunu
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Kapat
Şifremi Unuttum?