corel de fountain ozelligi

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - corel de fountain ozelligi ...

viooltje isimli Üye şimdilik offline konumundadır

viooltje

Öğrenci (Grafik) / Yurtdışı

Alt 18-11-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaslar ben iki renkli bi calisma yapmak istedim. siyah ve eflatundan. Yalniz calismamda fountain ozelligi kullandim. siyahin tonlarindan.

Bilmek istedigim;
fountain ozelligini bi rengin tonlariyla kullandigimizda (siyah / 10% , 30% siyah gibi) fullcolor mu oluyor yoksa tek renk mi
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 22-11-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
"FountainFill" aracını (F11) kullanırken Two Color bölümünden iki renkli çizimler oluşturabilirsiniz. Custom seçeneğini seçerseniz ilk açılışta o da iki renk olarak açılır orada gördüğünüz renk geçişinin baş ve sonundaki küçük karelere tıkladıktan sonra istediğiniz rengi seçerek rengi değiştirebilir ve arasındaki boşluğa çift tıklayarak yeni renk atamak için yeni bölüm oluşturabilirsiniz. bu aralığa iki veya daha çok renk ekleyerek istediğiniz renkler arasında renk geçişi sağlarsınız eğer baş ve sondaki renkleriaynı renk ayarlarsanız renk geçişi olmaz tek bir renk olur...
Bu mesajdan alıntı yap
grafiker1974 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiker1974

Grafiker / Antalya

Alt 22-11-2010 #3
Renk ayrımında nasıl olur diyorsanız tek renktir. Hangi aracı kullanırsanız kullanın eğer tek renk tonlarını kullandıysanız, o iş tek renktir. Açık olan yerler tramlı çıkar sadece.
Bu mesajdan alıntı yap

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 22-11-2010 #4
Lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Tek renk değildir aradaki renk geçişi renklerin tonları şeklinde değişir. Ara renkler ana renklerin karışmasıyla oluşur bu sebeple renk geçişi de olsa ara renk te olsa tek renk değildir...
Bu mesajdan alıntı yap
Seyit Tiken isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Seyit Tiken

Grafiker / Mardin

Alt 22-11-2010 #5
Arkadaşlar güzel bir konuyu tartışıyorsunuz, resimli(görsel) bir şekilde açıklama yapabilirseniz konu daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum. Olup bitenleri anlamaya çalışıyorum, teşekkür ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

grafiker1974

Grafiker / Antalya

Alt 23-11-2010 #6
Lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Tek renk değildir aradaki renk geçişi renklerin tonları şeklinde değişir. Ara renkler ana renklerin karışmasıyla oluşur bu sebeple renk geçişi de olsa ara renk te olsa tek renk değildir...
Güzel kardeşim. Örneğin verilen renk geçişi %100 siyahtan başlayıp %20 siyaha kadar açılarak giden bir şekildeyse bu iş tek renktir. Siyahtan başka ayrılacak renk mi var ki tek renk olmadığını söylüyorsunuz ? Aynı şey geri kalan 3 ana renk için de (C,M,Y) geçerlidir. Eğer renk magentanın yüzdelik dilimleri arasında değişiyor ve başka renk karışımı içermiyorsa o iş TEK RENKTİR. Eğer ki lacivert renkten bahsediyorsanız zaten ana renge girmediği için tabiki o iş tek renk değildir. Benim bahsettiğim olay C,M,Y,K renklerinden sadece birini kullanarak yapılan iştir. Bu renklerin haricindeki her renk karışıma girer.
Bu mesajdan alıntı yap

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 23-11-2010 #7
%100 siyahtan başlayıp %20 siyaha (Gri) doğru renk geçişi olan bir çizim tek renk değildir. Tek renk: başka bir renk içermeyen demektir. Çizimin değişik yerlerindeki renk değerlerine (Photoshopa aktarıp info penceresinden de görebilirsin) baktığın zaman değişik değerler içerir. Siyahın tonlarıyla renk geçişi uyguladığın bir çizimin ekran görüntüsü ile diyelimki o işi folyo uygulama yaptın ve siyah renk folyo kesip uyguladıktan sonra ekrandaki çizimle aynı görüntüyü elde edebilir misin? Elbetteki edemezsin folyo uygulamada renk geçişini veremezsin ve yaptığın çizimin dijital baskıya girmesi gerekir ki baskıdada verilen değişik renk değerleri uygulandığı için renk geçişi olur. Uzun sözün kısası ton farkı olmaksızın yapılan boyamalar tek renk diğerleri değildir...
Bu mesajdan alıntı yap

grafiker1974

Grafiker / Antalya

Alt 23-11-2010 #8
%100 siyahtan başlayıp %20 siyaha (Gri) doğru renk geçişi olan bir çizim tek renk değildir. Tek renk: başka bir renk içermeyen demektir. Çizimin değişik yerlerindeki renk değerlerine (Photoshopa aktarıp info penceresinden de görebilirsin) baktığın zaman değişik değerler içerir. Siyahın tonlarıyla renk geçişi uyguladığın bir çizimin ekran görüntüsü ile diyelimki o işi folyo uygulama yaptın ve siyah renk folyo kesip uyguladıktan sonra ekrandaki çizimle aynı görüntüyü elde edebilir misin? Elbetteki edemezsin folyo uygulamada renk geçişini veremezsin ve yaptığın çizimin dijital baskıya girmesi gerekir ki baskıdada verilen değişik renk değerleri uygulandığı için renk geçişi olur. Uzun sözün kısası ton farkı olmaksızın yapılan boyamalar tek renk diğerleri değildir...
Siz çok yüzeysel olarak şunu diyorsunuz: "Ben gözümle ne görürsem odur" Olay sadece folyo kesimiyle sınırlandırılırsa zaten tartışmanın bir anlamı yok. Ben ofset tekniğine göre sayısal renk değerlerinden bahsediyorum siz de sadece görünüşe göre değişen ve bişeyler gördüğünüz zaman bu başka renktir diyen cümleler kuruyorsunuz. Benim size naçizane bir önerim olacak; bence önce bu konuyu, bu konu hakkında gerçekten bilgi sahibi olan ve mümkünse renk ayrım (reprodüksiyon) firmalarında çalışmış kişilere önce bir sorup gerekli bilgiyi toplamanız. Sadece tabelacı ya da dijital çıkış alan biryerlerde çalışan kişi mantığıyla bu konuyu tartışamazsınız.
Bu mesajdan alıntı yap

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 23-11-2010 #9
Kesinlikle haklısınız ben ne görüyorsam söylediğimde o şekilde oluyor. Tabii ki size göre %100 siyahla %20 siyah arasında fark yoksa tartışacak bir şey de yok. Konunun reprodüksiyon bilgisiyle alakası yok aradaki renk farkı renk geçişidir bu sebeple tek renk değildir. Reprodüksiyonu çok iyi bilsem de Fountain Fill uygulayarak renk geçişiyle hazırlayıp müşteriye onaylattığım dosyayı daha sonra tek renk olarak üretime geçirmek mümkün değil üretime geçirsem de bu şekilde kabul ettirmem mümkün değil. Yani konu sadece folyo olayı değil örnekleri daha da artırabilirim ama mantıklı düşün ne de olsa aklın yolu bir değil mi?...
Bu mesajdan alıntı yap

grafiker1974

Grafiker / Antalya

Alt 23-11-2010 #10
Elinde HP Laserjet marka bir lazer printer var. Bu printer renkli değil. Yani bizim aygınger çıkışları için kullandığımız klasik siyah-beyaz lazer yazıcı. Yani renkli değil. Yani tek renk baskı yapıyor. Bu yazıcıya sayfa üzerinde çalışılmış %100 ve %20 siyah (gri) tonlamalarda çerçeveler yazdırmak için komut verdin. BEN YAZDIRAMAM RENKLİ DEĞİLİM mi diyor ? aynen ekranda gördüğün gibi siyah ve gri yani AÇIK SİYAH tonlarda çıkışını paşa paşa alırsın. Yani tramlı çıkışlarla renk farkını sadece ve sadece tek renk kullanarak basman mümkün. Bir dene bakalım. Bu da benim örneğim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları