Corel de pdf sorunu

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Corel de pdf sorunu ...

Corel de pdf sorunu
mor cadı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mor cadı

Hiç Biri / İstanbul

Corel de pdf sorunu

Alt 12-11-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba herkese...
Arkadaşlar corel de önceden 250 kb lık dosyalar oluştururken bu BOYUT BİRDEN 1.5 MB i geçmeye başladı. Tasarım da: 3 sayfalık bir dökümandan oluşmakta.
Yazıların ve şekillerin üzerine sağ tıklayınca: convert to curves, convert to text seçeneği oluyor. Bunun etkeni nedir? Ayrıca PUBLISH TO PDF deyincede de bazı ayarlar var. objects kısmında vs. Döküman boyutlarını ufaltmak adına ne yapmak gerekiyor?

Acilen konuda iyi olan arkadaşlar dönüş yaparsa iyi olur.

Sevgilerimle,
Emine.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

alpsecen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alpsecen

Eğitimci / Niğde

Alt 13-11-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
arkadaşlar bende corelin kendi içinde corel to pdf den haricinde corelden pdf ye çeviren ve detayları bozmadan düşük dosya boyutunda çeviren program arıyorum. ismini biline varsa lütfen buraya yazsın. matbaacıların kullandığı bir program var ama ismini ben bilmiyorum. o programı soruyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
invincible isimli Üye şimdilik offline konumundadır

invincible(29)

Hiç Biri / Ankara

Alt 13-11-2009 #3
Merhaba herkese...
Arkadaşlar corel de önceden 250 kb lık dosyalar oluştururken bu BOYUT BİRDEN 1.5 MB i geçmeye başladı. Tasarım da: 3 sayfalık bir dökümandan oluşmakta.
Yazıların ve şekillerin üzerine sağ tıklayınca: convert to curves, convert to text seçeneği oluyor. Bunun etkeni nedir? Ayrıca PUBLISH TO PDF deyincede de bazı ayarlar var. objects kısmında vs. Döküman boyutlarını ufaltmak adına ne yapmak gerekiyor?

Acilen konuda iyi olan arkadaşlar dönüş yaparsa iyi olur.

Sevgilerimle,
Emine.
Convert to curves işlemi corel'daki tanımlı objelerin kırılması, nokta formatına dönüştürülmesidir. Bir text'e, yani yazıya convert to curves uyguladığınızda o yazı noktalardan oluşan bir çizime dönüşür, dolayısıyla dosya boyutunuz biraz artar. Normalde bahsettiğiniz 250 kb. boyutunda dosyalar convertlenince dosya boyutu o derece yükselmez ama kullandığınız fontdaki nokta sayısı fazlaysa olabilir. Tasarımda fotoğraf kullandıysanız onunda etkisi büyüktür.

arkadaşlar bende corelin kendi içinde corel to pdf den haricinde corelden pdf ye çeviren ve detayları bozmadan düşük dosya boyutunda çeviren program arıyorum. ismini biline varsa lütfen buraya yazsın. matbaacıların kullandığı bir program var ama ismini ben bilmiyorum. o programı soruyorum.
Corel'in publish to pdf özelliği sayesinde detaylı ayarlar yapabilir dosya boyutunu küçültebilirsin. Ama dersen ki pek fazla ayar yapmayım, küçülsün yeter, primo pdf gibi programlar var, deneyebilirsin. Adobe distiller daha profesyoneldir, profesyonellerin kullandığı bir pdf aracıdır, bana kalırsa küçülsün yeter deme, çünkü her program küçültürken birşeyin kalitesinden kırpar, adobe distiller ayarlarını öğrenip kullanmanı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
alpsecen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alpsecen

Eğitimci / Niğde

Alt 13-11-2009 #4
benim amacımda kaliteden ödün vermeden küçük boyutlu pdhler. küçük boyut derken mesela 5 mb cdr 3 mb pdf yerine 1,5-2 mb pdf yapsın. corel da publish to pdf kullanıyorum zaten. ama yeri geliyo 500 kb corel 1,5 mb pdf oluyo
Bu mesajdan alıntı yap

invincible(29)

Hiç Biri / Ankara

Alt 14-11-2009 #5
Kaliteyi düşürmeden boyutu düşürmek mümkün değil. 5 mbyte dosyayı pdf yaptığınızda, corel keyfi olarak 3 mb yapmıyor, girdiğiniz pdf ayarları değerleri sonucunda boyut o oluyor.
Ayarları düşürdüğünüzde ise kalite düşecektir, kalite terazinin bir kolundaysa boyut diğer kolunda yani..
Bu mesajdan alıntı yap
yıldızlar Akın isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yıldızlar Akın(40)

Grafiker / Uşak

Alt 26-11-2009 #6
slm corel x3 bilgisyararımda yüklü değil.x3le yapılmış bir çalışma geldi 12 de açamadım bunu nasıl değiştirebilirim.
Bu mesajdan alıntı yap
mor cadı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mor cadı

Hiç Biri / İstanbul

Alt 11-12-2009 #7
Cevaplar gelmiş...çok teşekkürler...
Birileri bir kuyuya taş attı ve çıkarmak bana kaldı. Az sonra bir soru sormam ve yardım istemem gerek sizlerden...
Bu mesajdan alıntı yap

invincible(29)

Hiç Biri / Ankara

Alt 12-12-2009 #8
slm corel x3 bilgisyararımda yüklü değil.x3le yapılmış bir çalışma geldi 12 de açamadım bunu nasıl değiştirebilirim.
Online çevirici aradım ama bulamadım, bu durumda ya CorelDraw x3 kuracaksın, ya da x3 veya üzeri versiyonlar yüklü bilgisayarlarda 12 olarak kaydedeceksin. :/
Bu mesajdan alıntı yap