corel draw baskı öncesi sorun.

Baskı Öncesi - corel draw baskı öncesi sorun. ...

ozgurcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozgurcan

Grafiker / Batman

Alt 21-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba arkadaşlar ben creldraw X4 kulaniyorum çalişmalarimi hazırlarken RBG formatında yapiyorum çünkü kulandiğim resimler dökmanlar ister istemez RBG formatında daha sonra baskı için CMYK ya çevirdiğimde renklerde ve resimlerde kırılma dağılma oluyor dpi sini 342 yapiyorum baski için bu konuda bilgi veriseniz sevinirim. yada çalişmalari hangi formatta başalayip bitirmeliyim .. baskiya gönderdiğimde bu sorun olmasın diye...

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

enstantane53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

enstantane53

Hiç Biri / Rize

Alt 21-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
arkadaşım CMYK basılacak bir çalışmayı neden RGB yapıp böyle bir değişime maruz bırakıyorsun. Yanlış bir yöntem. Sonucunda ne çıkacağını bilmeden yapılan bir yöntem bu. Çalışmana başlamadan önce kullanacağın resimleri PS'de cmyk moduna çevirip renklerin ayarlarını önce bir elden geçir, corele CMYK import et, sonrasında coreldeki renkleri yazıları zaten CMYK veriyosun, çalışmanı baskıya gönderince de corel de hangi rengi görüyosan baskıda onu alıyorsun.
Renkleri Rgb canlı çalıştın diye baskıda da Rgb canlılığını beklemen hata olur.

Birde şunu unutmamak lazım, bir fotoğrafi CMYK'ye dönüştürme işlemini Corel'de yapmayın. PS'de yapın. PS'nin fotoğraf renk modu değiştirme işlemi daha iyi sonuçlar vermekte. Hem renkler hoşuna gitmese bile müdahale edebiliyosun.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 21-01-2009 #3
arkadaşım CMYK basılacak bir çalışmayı neden RGB yapıp böyle bir değişime maruz bırakıyorsun ki çalışmanı. Yanlış bir yöntem. Çalışmana başlamadan önce kullanacağın resimleri PS'de cmyk moduna çevirip renklerin ayarlarını önce bir elden geçir, corele CMYK import et, sonrasında coreldeki renkleri zaten CMYK veriyosun, çalışmanı baskıya gönderince de corel de hangi rengi görüyosan baskıda alıyorsun.

Renkleri Rgb canlı çalıştın diye baskıda da Rgb canlılığını beklemen hata olur.

Birde şunu unutmamak lazım, bir fotoğrafi CMYK'ye dönüştürme işlemini Corel'de yapmayın. PS'de yapın. PS'nin fotoğraf renk modu değiştirmek daha iyi sonuçlar vermekte.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
ek olarakta x4 bazen daha da fazla hata verebiliyor (sadece baskı olarakta değil) bir düşük versiyonu ile daha fazla sonuç alabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap
graphicturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicturk(44)

Arı Üye

Grafiker / Eskişehir

Alt 21-01-2009 #4
corel x4 service packini indir hatalarından kurtulursun ayrıca corelde fotoğraf ve jpegleri cmyk ya çevirebilirsin ben hep yapıyorum hiç sorun olmuyor tasarımı bana atabilme imkanın varsa ben sana çevirip göndereyi bir bak istersen
Bu mesajdan alıntı yap
ozgurcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozgurcan

Grafiker / Batman

Alt 21-01-2009 #5
çok tşk ediyorum yardımlarınız için x4 dediğniz gibi hata veriyor matbaadan da duyum aldim cmyk da asıl renkleri vermiyor ben corel x4 service packini indirip öyle deniyim sonuç elde edemesen daha alt versiyonla çalişmlari yapacam tekrar ilginize tşk ederim...
Bu mesajdan alıntı yap
graphicturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicturk(44)

Arı Üye

Grafiker / Eskişehir

Alt 22-01-2009 #6
tools/color management den ayarlarına bak hangi modda gösteriyor rgb ise cmyk'ya
bak sana 1 örnek yüklüyorum rgb den cmyk ya çevirmede sorun çıkmaz normalde özellikle vektörel de
alttaki linkte cdr 14 service pack1 ayrıca corelde cmyk çalış ve rgb modunu sadece sublimasyon baskı yaparken kullanmaya bak
http://rapidshare.com/files/187718810/CGSX4SP1.rar

Bu mesajdan alıntı yap
enstantane53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

enstantane53

Hiç Biri / Rize

Alt 22-01-2009 #7
tools/color management den ayarlarına bak hangi modda gösteriyor rgb ise cmyk'ya çevir
arkadaşım zaten RGB çalışıyormuş, ekran görüntüsüyle alakası yok, görseller RGB modunda yani. RGB bir baskı seçeneği olmadığından hata çıkması gayet normal. Bunun corel draw service pack'ıyla hiçbir alakası yok. Tamam corel hata verebiliyor fakat bu corelin hatası değil, aynı çalışmayı PS'de de yapsan onda da CMYK baskıda sorun çıkar zaten :wink:
Bu mesajdan alıntı yap
ajansmert isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ajansmert(46)

Grafiker / Gaziantep

Alt 01-09-2009 #8
bencede rgb olarak başlayıp cmyk ya çevirmen hata, ben ps de kullanmıyorum mesela ve bütün işlemlerimi corel12 ile yapıyorum hiç sorun yaşamadım,mesela 70cm X 100 cm bir haritanın kenarına reklam hazırlıyorum ve basıyorum,hiç sorun olmuyor. nasıl başlarsan öyle bitir çalışmayı...
Bu mesajdan alıntı yap
haydarizm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

haydarizm

Grafiker / İstanbul

Alt 06-11-2009 #9
Ben de tam burada bir şey sorayım; corel'de çalışırken bazen kontur ya da gölge gibi efektlerde farkında olmadan RGB renkler kullanabiliyoruz, ve katalog gibi kalabalık çalışmalarda bunları tek tek elden geçirmek takdir edersiniz ki pek de kolay olmuyor. Bunları tümden kontrol edip nerede RGB renk kaldığını, kaldıysa bunları CMYK moduna kolayca çevirebilecek bir corel özelliği ya da makrosu var mıdır acep?
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 06-11-2009 #10
Ben de tam burada bir şey sorayım; corel'de çalışırken bazen kontur ya da gölge gibi efektlerde farkında olmadan RGB renkler kullanabiliyoruz, ve katalog gibi kalabalık çalışmalarda bunları tek tek elden geçirmek takdir edersiniz ki pek de kolay olmuyor. Bunları tümden kontrol edip nerede RGB renk kaldığını, kaldıysa bunları CMYK moduna kolayca çevirebilecek bir corel özelliği ya da makrosu var mıdır acep?
Buyrun bu dersi inceleyin Bul ve Değiştir (Renk - Yazı - Kontur - Mode)

Ayrıca sayfa sağ tuş tıklayıp İNFO menüsünden sayfa içindeki her şeyin özelliğini görebilirsiniz bunuda kontrol için kullanabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
baski, corel, draw, oncesi, sorun