Corel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...

Corel Draw Dersleri - Corel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme... ...

musdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musdi

Grafiker / Isparta

Alt 05-06-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Corel vektörel bir program olmasına rağmen bitmap resimleri, crop tool ile crop'layabileceğinizi, knife tool aracı ile parçalara bölebileceğinizi, eraser tool ile resmin üzerindeki istemediğiniz bir bölgeyi veya yeri silebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bunun için Corel'in içine import'ladığınız bir bitmap resmi, crop tool aracı ile işaretleyiniz. gerekli ayarlamaları ve açıyı yaptıktan sonra üzerine çift tıkladığınızda bitmap resminiz, herhangi bir resim programına gerek kalmadan croplanmış olacaktır. Hatta bu özellik ile, birkaç tane resmi üst üste koyarak hepsini birden croplayabilirsiniz.

Yine aynı şekilde knife tool aracı ile bitmap resminizi istediğiniz çekilde kesip parçalara ayırabilirsiniz.

Veya bitmap resminizi eraser tool aracı ile istediğiniz yerini silebilirsiniz. Bu diğer bir deyişle resmi vektörel bir programda, resmi dekope edebileceğiniz anlamına da gelmektedir...

Hepinize güzel günler dilerim...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 05-06-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
teşekkürler güzel bilgiler
Bu mesajdan alıntı yap
_LaSSeR_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_LaSSeR_

Grafiker / İstanbul

Alt 05-06-2008 #3
Emeğine sağlık..
Bu mesajdan alıntı yap
N/A2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A2(43)

Alt 05-06-2008 #4
ama X4 ve X3 için geçerli bir seçenek değil mi?
bu eraser tool için geçerli değildir.
Bu mesajdan alıntı yap

musdi

Grafiker / Isparta

Alt 05-06-2008 #5
ama X4 ve X3 için geçerli bir seçenek değil mi?
bu eraser tool için geçerli değildir.
Eklediğim resimlerden de görüleceği gibi, bu yazdıklarım x4 için idi. Resimde açık olarak göründüğünden ayrıca versiyon farkını vurgulamamıştım. x3 ü fazla kullanmadım. ama eraser tool ve knife tool için yazdığım özellik 12 de kullandım aynı işlevi görüyor. Sadece 12 de crop özelliği bildiğim kadarıyla yoktu bu yeni ilave edilmiş.

"Bu eraser tool için geçerli değildir" ifadesinden bunları anladım, farklı bir ifade için kullanılmışsa yeniden değerlendirelim.

Güzel bir günün akabinde, gelen gecelerin de güzel olması dileğiyle... İyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap

N/A2(43)

Alt 05-06-2008 #6
aynen katılıyorum. farklı bi ifadem yoktu.
teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap

musdi

Grafiker / Isparta

Alt 05-06-2008 #7
Sayın Eminecik,

Hemfikir olduğumuza sevindim.

Ayrıca yarın ki ilk yazımda corel'de sayfa montajı ile ilgili yazmak istiyorum. Gerçi bu konu sadece film işi yapanları ilgilendiriyor gibi geliyor bana. Sizce bu konu ilgi çeker mi?

Güzel günlere...
Bu mesajdan alıntı yap

N/A2(43)

Alt 05-06-2008 #8
en basit konu bile lgi çeker.
zaten ilgi çeksin reyting tavan yapsın diye mi uğraşıyoz Corel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...DCorel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...
kurtlar vadisi mi çeviriyoz Corel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...DCorel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...
Bu mesajdan alıntı yap

musdi

Grafiker / Isparta

Alt 05-06-2008 #9
en basit konu bile lgi çeker.
zaten ilgi çeksin reyting tavan yapsın diye mi uğraşıyoz Corel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...DCorel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...
kurtlar vadisi mi çeviriyoz Corel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...DCorel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...
Kurtlar vadisini çevirebilecek kadar bir tecrübemin olduğunu sanmıyorum. Alaylı olarak yetişen bir kişi olarak o kadar tecrübeye de ulaşabileceğime ihtimal de vermiyorum.

O soruda benim vurgulamak istediğim sayfa montajı fazla bir kişiyi ilgilendirmiyor olduğuydu. Yoksa reyting mi ne her ne ise onunla filan bi işimiz olmazzz.!!

İlginiz için sonsuz teşekkürler... deyip bitireceğim ama yine de sormadan edemiyeceğim, affınıza sığınarak. Tecrübe puanınıza baktığımda epeyce yüksek olduğunu görüyorum. Kaç yıldır uğraşıyorsunuz, sadece grafikle mi uğraşıyorsunuz, yoksa renk ayrımı filan yapıyor musunuz? Son olarak da hiç takıldığınız bir yer olmadı mı? merak işte, dedim ya...

Güzel günlerde güzel meşgalelere.....
Bu mesajdan alıntı yap

N/A2(43)

Alt 05-06-2008 #10
forumda kirlilik ve anlamsız mesajlar olmaması adına özelden sorsaydınız daha iyi olurdu.
sormuşken şu konuya açıklık getireyim.
oradaki tecrübe puanı forumla ve forum kullanımı ile ilgili.
şahsımız yada kariyerimizle ilgisi yoktur.
kendim serbes çalışıyorum. daha çok dergi çıkarıyoruz. bununla birlikte kartvizit yada afiş vb. çalışmalarda geliyo. hallediyoz çok şükür.

saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
bitmap, corel, corelde, croplama, dersleri, draw, kesme, resimleri, silme