Corel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...

Corel Draw Dersleri - Corel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme... ...

Cevapla
Corel Draw Dersleri: Corel'de Bitmap resimleri crop'lama, kesme, silme...
musdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musdi

Grafiker / Isparta

Standart
Alt 06-06-2008 #11
Sponsorlu Bağlantılar

forumda kirlilik ve anlamsız mesajlar olmaması adına özelden sorsaydınız daha iyi olurdu.
Özel mesaj kutusu dolu olduğu için özür mesajımı gönderemedim. Görüntü kirliliğine sebep olduğum için zatınızdan ve bu mesajları okuyanlardan özür dilerim.

Güzel günler dileklerimle...
Bu mesajdan alıntı yap
keskintepe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

keskintepe(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 06-06-2008 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
Corel vektörel bir program olmasına rağmen bitmap resimleri, crop tool ile crop'layabileceğinizi, knife tool aracı ile parçalara bölebileceğinizi, eraser tool ile resmin üzerindeki istemediğiniz bir bölgeyi veya yeri silebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bunun için Corel'in içine import'ladığınız bir bitmap resmi, crop tool aracı ile işaretleyiniz. gerekli ayarlamaları ve açıyı yaptıktan sonra üzerine çift tıkladığınızda bitmap resminiz, herhangi bir resim programına gerek kalmadan croplanmış olacaktır. Hatta bu özellik ile, birkaç tane resmi üst üste koyarak hepsini birden croplayabilirsiniz.Yine aynı şekilde knife tool aracı ile bitmap resminizi istediğiniz çekilde kesip parçalara ayırabilirsiniz.Veya bitmap resminizi eraser tool aracı ile istediğiniz yerini silebilirsiniz. Bu diğer bir deyişle resmi vektörel bir programda, resmi dekope edebileceğiniz anlamına da gelmektedir...Hepinize güzel günler dilerim...

ilk öne konunun dısında olmasından dolayı özür dilerim. Yanlız zannedersem uzun zamandır corel x4 kullanıyorsunuz.

şöyle bir duyum aldım ne kadar doğru bilmiyorum. Corelx4'te çalışmaları yapıp kaydettikten sonra var olan bir çalışmayı açamıyormusuz gerçi şuana kadar denk gelmedi. Gerçi bende Corelx4 yüklü ama işte böyle bir duyum alınca ister istemez bundan kacıyorum. Ve Emektarım olan Corel 11'i kullanıyorum bunun la ilgili bir açıklama yaprsanız bende teknolojinin faydalarından yararlanmak istiyorum. Çünkü benim çalıştığım işte işler önemli herhangi bir kayıp durumunda hem şahsım hemde firma olarak bir zarar söz konusu
Bu mesajdan alıntı yap
musdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musdi

Grafiker / Isparta

Standart

corel versiyonları hk

Alt 06-06-2008 #13
Sayın Keskintepe'ye

Bu yazdıklarım sadece benim şahsi denemelerim ve fikirlerim, geneli ne derece kapsar bilemiyorum. Ama tecrübelerime dayanarak bu soruyu cevaplayama çalışacağım.

Corel programını yaklaşık 10 seneden fazladır kullanıyorum. İlk 3.0 ile başladım. Bütün programları kullandım. Ama zaman zaman bazı programlardan tam verim alamadım veya kullanamadım. Bunun sebebini programda değil kendimde arıyorum. Bazen bazı programlara ısınamadım tabiri yerinde olur mu bilmiyorum. Ama uğraşım olan film çıkış işlerinde corel 10'da, 12'de herhangi bir problemler yaşamadım. Ama aynı ifadeleri 11,x3 için kullanamayacağım. Bana gelen, yani film çıkışı için bütün matbaalardan gelen işleri filme (rip'e) gönderirken 10, 12 ve x4 versiyonlarda çok büyük problemlerle karşılaşmadım. Yalnız programı kullanırken bazı işlemleri zamanında yapmak, resimleri kullanırken gerçek boyutlarında ve dpi da kullanmak, bitmapa çevirmek gibi bazı (benim için önemli) konular dikkat edilirse herhangib bir sorunun yaşanacağını sanmıyorum.

Bir örnek vermek gerekirse; 4x6 ebadında kullanılacak bir resim 1600 dpi kayıt edilirse 8.5 mb, kullanılacak ölçüye göre 300 dpi olarak kayıt edilirse 530 kb yer işgal eder. Burda söylemek istediğim, dosyadaki yükü usulüne uygun kullanarak azaltmat kayıt ve saklama sırasında çıkabilecek sorunları önlemek demektir.

Söylediğiniz bir şekilde x4 te herhangi bir sorun yaşamadım, dolayısıyla rahatlıkla kullanıyorum. Bu dosya içinde kullanılan nesnelerle ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum. Sanırım arkadaşlarımıza yardımcı olur.

Fakat bilgisayara başladığımdan beri bir kaideyi hiç bir zaman gözardı etmedim, bütün arkadaşlara da etmemelerini tavsiye ederim. Hani bir atasözü vardır; Eşeğini sağlam kazığa bağla...
Bence çalışmaları devamlı autobackup'lamak en iyisi. Geçmişte dosya adını Türkçe harfler kullanarak verdiğim için dosyayı açamadığım anlar oldu. Veya çeşitli sebeplerle açamadığım dosyalar oldu. Bunu tamamen bir programa bağlamak yerine, bence hazırlanan dosyaları usulüne göre olup olmadığını kontrol etmek daha sağlıklıdır gibi geliyor bana.

İyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 06-06-2008 #14
EE Bunda ZOR olan sey ne
Bu mesajdan alıntı yap
musdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musdi

Grafiker / Isparta

Standart
Alt 06-06-2008 #15
EE Bunda ZOR olan sey ne
Sayın altitudde, zor'dan neyi kastettiğinizi anlamadım...
Bu mesajdan alıntı yap
ebraremel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ebraremel

Öğrenci (Grafik) / Bursa

Standart
Alt 10-09-2009 #16
knife tool aracının nasıl kullanılacağını anlatabilir misiniz?
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
bitmap, corel, corelde, croplama, dersleri, draw, kesme, resimleri, silme

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Corel Draw Dersleri: Corel'de otomatik sayfa numarası musdi Corel Draw Dersleri 16 19-02-2013 12:16:29
Corel Draw Dersleri: corel'de iki ayrı çizimi birleştirmek musdi Corel Draw Dersleri 8 28-05-2012 20:16:40
Corel Draw Dersleri: Corel'de clone özelliğinin kullanılışı musdi Corel Draw Dersleri 10 05-12-2009 09:37:19
Corel Draw Dersleri: Corel'de aktif büyüteç thematrix Corel Draw Dersleri 24 23-01-2009 18:53:35
Corel Draw Dersleri: Bitmap Color Mask ile Renkleri Maskeleme. kasapcarlos Corel Draw Dersleri 3 31-12-2008 14:19:24

Kapat
Şifremi Unuttum?