Corel Draw Dersleri : İPUÇLARI

Corel Draw Dersleri - Corel Draw Dersleri : İPUÇLARI ...

Cevapla
Corel Draw Dersleri : İPUÇLARI
Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

Standart

Corel Draw Dersleri : İPUÇLARI

Alt 05-08-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

a- Symbol Karakterleri normal çizim şeklinde kullanmak:
Sağda açılan docker üst tarafta bulunan "Font:" bölümünden symbol bir karakter seçilir. (Örn: Wingdings 2) Başlarda bulunan, yine örnek olarak telefon şeklindeki çizimi fare sol tuşu ile tutarak sayfamıza taşır ve bırakırız. Bu, sembolün sayfamıza bir çizim (curve) olarak yerleşmesini sağlayacaktır. Bunun herhangi bir şekil, çizim gibi rahatlıkla iç/dış boyamasını yapabiliriz.b- Symbol Karakterleri Text (yazı) içine yazı tipinde yerleştirmek:
Artistic yada paragraph farketmez herhangi bir yazı moduna girelim.Text aracının işaretçisi yanıp sönerken sağ taraftaki herhangibir sembole seri olarak çift tıklayalım, bu, sembolün Text içine font olarak girmesini sağlayacaktır. Diğer sembollere de aynı yöntemle çift tıklayarak sembollerin yazı fontu şeklinde tasarımımıza girmesini sağlayabiliriz.2- Renk barında ara tonları seçmek:
Renk paletimiz üzerinde herhangibir rengin üzerine gidip fareyi birkaç saniye sol tuşu ile basılı tutalım. Açılan küçük karede rengin diğer renklere göre tonal geçişlerini görüp, dilediğimiz bir tonu rahatlıkla seçebiliriz.3- Shape Tool'u Artistic Text'de kullanmak:
CD'a yeni başlayan grafikerler tarafından genel olarak Shape Tool; Path düzenleme durumlarında kulakçıkları çekiştirerek şekillendirme işlemlerinde kullanılır. Text üzerinde kullanımı pek bilinmez. Oysa ki Shape Tool bana göre CD'ın en önemli araçlarından biridir. Bu başlık altında önce Artistic Text üzerinde Shape Tool ile neler yapabileceğimizi inceleyelim;

a- Satır aralarını açmak/daraltmak:
Artistic Text modundaki birkaç satırlık yazımızın sol altında çıkan görüntü üzerine fare ile gelip, tutup, bırakmadan yazıyı aşağı yada yukarı doğru hareket ettirirdiğimizde satır araları açılır yada kapanır. (İşaret: 1)

b- Yazıyı genişletmek/daraltmak:
Artistic Text modundaki yazımızın sağ alt tarafında çıkan çıkan görüntü üzerine fare ile gelip, tutup, bırakmadan yazıyı sağa yada sola doğru hareket ettirirdiğimizde harf/sözcük araları açılır yada kapanır. (İşaret: 2)

c- Yazı içinden bir/birkaç harfi Shape Tool ile seçili hale getirip (harflerin sol altındaki içi boş karecikler);
I- Yazı modunda seçmeden harfi boyayabilir, (kırmızıya boyanmış "ve")
II- Döndürebilir, (İşaret: 3a ve 3b)
III- İstediğimiz tarafa bağımsız taşıyabilir, (İşaret: 6)
IV- Altı, üstü, cm küp, m. kare (Super/Sub Script) yazımlarını yapabiliriz. (İşaret: 4 ve 5)4- Shape Tool ile çizimimize localize transformlar uygulamak:

a- Seçili bölgeyi boyutlandırma:
Shape Tool yardımı ile belirli noktaları seçili hale getirelim, burdaki örnekte ben bir rectangle çizip "Convert to Curves" komutuyla şekle curve haline getirdim üstteki iki noktayı aynı anda seçip, (İşaret: 1) aşağıdaki Shape Tool transform butonunu aktif hale getirdim, (İşaret: 2) bu transform sadece seçili noktaların olduğu bölgeye etki yapacaktır. ( İşaret: 3 [Shift tuşu yardımıyla iki yönden de aynı anda basabilirsiniz].)b- Seçili bölgeyi döndürme, eğme/bükme:
Shape Tool yardımı ile belirli noktaları seçili hale getirelim, burdaki örnekte yine ben bir rectangle çizip "Convert to Curves" (Ctrl+Q) komutuyla şekli curve hale getirdim, üstteki iki noktayı aynı anda seçip, (İşaret: 1) aşağıdaki Shape Tool Rotate butonunu (İşaret: 2) aktif hale getirdim, bu Rotate/Döndürme işlemi sadece seçili noktaların olduğu bölgeye etki yapacaktır. (İşaret: 3) Dilerseniz dikey ve yataydaki Skew oklarından da eğme/bükme işlemini yapabilirsiniz. (İşaret: 4)5- Nesne; Dolum, dış çizgi, dış dolum renkleri ve Text özelliklerini hızlı kopyalama:

Fotoğrafda göreceğiniz üzere yukarı tarafa font ve dolum özellikleri sırasıyla; Stencil, 22 pt, İç dolum: Kırmızı, Dış Dolum: Siyah, Kalınlık: 0,5 mm lik bir yazı oluşturdum. Burada özellikle üstteki yazıyı işaretleyerek (Dolum, dış çizgi, dış dolum, font, font boyutu vb özelliklerini görebilmeniz açısından) ve kopyalama menüsünü açarak ekran görüntüsünü aldım. Siz "Copy Properties" penceresini açma komutu vermeden önce üzerine özellik kopyalanacak nesneyi seçili hale getireceksiniz. (Alttaki yazı) "Copy Properties" penceresine de bir göz atacak olursak sırasıyla;
- Outline Pen = Dış çizgi kalınlığı
- Outline Color = Dış renk
- Fill = İç Dolum Rengi
- Text Properties = Eğer özellikleri kopyalanacak nesneler Text/yazı modundaysa aktif olacaktır. Diğer türlü Text Properties kutucuğu pasif duruma geçmiş görünür.Evet üzerine özellikler kopyalanacak nesnemizi seçili hale getirelim ve fotoğrafdaki yoldan giderek "Copy Properties From..." komutunu verelim.Copy Properties penceresi açıldığında yukardaki özelliklerden hangisini kopyalamak istiyorsak o kutucukları aktif edelim. Ok düğmesine bastığımızda ortaya çıkan kalın ve siyah ok ikonunu özelliklerini almak istediğimiz nesne üzerine tutalım ve tıklayalım.Sonuç; tüm istediğimiz özellikleri almış gibi görünüyor. Fotodaki kırmızı checklerin olduğu bölgelere bir göz atalım, font boyu, tipi, rengi, dış rengi, çizgi kalınlığı vs özelliklerin diğer nesneye de geçmiş olduğunu göreceğiz.Başarılar, iyi çalışmalar...


Alıntıdır... ( Resimsiz )
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

nvrm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nvrm

Sanat Yn. / Konya

Standart
Alt 24-10-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Paylaşım için Teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

Standart
Alt 28-10-2010 #3
Öenmli Değil

Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Corel Draw Dersleri: Corel Draw ile POSTA pulu yapalım grafifun Corel Draw Dersleri 15 15-08-2014 11:50:48
Corel Draw Dersleri: Corel Draw Hakkında Küçük Bir İpucu bitmap'e Effect uygulama kasapcarlos Corel Draw Dersleri 14 06-01-2013 12:06:32
Corel Draw Dersleri: Corel Draw için küçük ip uçları jokermen Corel Draw Dersleri 13 12-10-2012 13:28:43
Corel Draw Dersleri: ''Fotodan çiçek çizimi'' (Corel Draw) kasta095 Corel Draw Dersleri 48 07-07-2011 15:29:54
Corel Draw Dersleri: Corel Draw Dersleri: CorelDraw da Dişi Harf VolkanTEKiN Corel Draw Dersleri 3 11-10-2007 13:32:10

Kapat
Şifremi Unuttum?