Corel Draw Dersleri: ''WordArt'da ki yazı yapımı''

Corel Draw Dersleri - Corel Draw Dersleri: ''WordArt'da ki yazı yapımı'' Sponsorlu Bağlantılar 1. Yazımızı yazıyoruz. Dolgu rengi None, Stroke için renk paletinden istediğiniz renk tonunu seçebilirsiniz. 2. Yazı yazdıktan sonra yazı seçili haldeyken, mause üzerine sol tuşu basarak resimdeki gibi ...

kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 07-10-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

1. Yazımızı yazıyoruz. Dolgu rengi None, Stroke için renk paletinden istediğiniz renk tonunu seçebilirsiniz.

2. Yazı yazdıktan sonra yazı seçili haldeyken, mause üzerine sol tuşu basarak resimdeki gibi bir seçim olması lazım. Daha sonra resimdeki kırmızı alandaki şekil olacak, o şekil mause ile tutarak yukarı taşıyoruz.

3. Elipse Tool ile oval çiziyoruz. Daha sonra Text Tool aldığımız zaman oval üzerine geliyoruz, tıklayarak yazı yazıyoruz.

Eğer yazı resimdeki gibi, bunun için küçük bir kırmızı kutucuk görüyor musunuz? Pick Tool ile tutarak istediğiniz yere taşıyorsunuz. Daha sonra oval çizgi görmemek için Pick Tool ile oval üzerine tıklayarak Strok rengi None diyoruz.

Aynı şekilde ikinci yazıyı yazıyoruz. Yeni oval çizdikten sonra istediğimiz yere tıklayarak yazı yazıyoruz (daha iyi sonuç alabilmek için yazı altta yazmayı öneriyorum). Yazı yazdıktan sonra Pick Tool aracını alıyoruz, menü çubuğunun üzerine özellikleri resimdeki gibi girin. İlk önce Mirror Vertical diyorum daha sonra Mirror Horizontal. Pick Tool ile oval seçiyoruz Strok rengi None diyoruz.

4. Beyaz dolgu rengi ile yazı yazıyoruz. Daha sonra İnteractive Drop Shadow Tool ile yazı üzerine geliyoruz. Tam ortasına tıklayarak soldan sağa çizgi çekiyoruz, öylece bizim gölge solda olacak. A) burada ben yazı için Strok vermedim. B) Burada yazı için siyah Strok rengi verdim.

5. Yazı yazıyoruz, dolgu rengi ve Strok veriyoruz. Olan yazı kopya alıyorum Ctrl + C (copy) Ctrl+V (past) ya da klavye üzerine ‘+’ işareti ile kopya alabilirsiniz. Kopya aldıktan sonra Pick Tool ile biraz sağa ve aşağı taşıyoruz. İnteractive Transparency
Tool ile şeffaflık veriyoruz.

6. Yazı yazdıktan sonra, Fountain Fill Dialog Tool ile çıkan menünden renk tonları istediğiniz gibi seçebilirsiniz, OK dedikten sonra çıkıyoruz. Daha sonra Drop Shadow Tool ile gölge veriyoruz.

7. Yazı yazıyoruz. Dolgu rengi ve Strok veriyorum. Strok kalınlığı şu anda hairline, ama bize daha kalın Strok lazım. Bunun için resimdeki gibi menüsüne geliyoruz. Daha sonra İnterackive Drop Shadow ile gölge veriyorum…

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 07-10-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
8. Yazı yazıyoruz. Yazı üzerine Pattern Fill Dialog ile tıklayarak çıkan pencereden istediğiniz pattern şekli seçebilirsiniz. Strok veriyoruz, Strok için kalınlık veriyorum. Patterne vermeden önce olan yazı üzerine kopya aldım. En alta gönderdim Arrange – Order – To Back of Page. Biraz büyüttüm ve üzerine İnteractive Transparency Tool ile uyguladım (linear).

9. Yazı yazıyoruz. Kopya alıyorum. Kopya aldığımız yazı en arkaya gönderiyoruz. Bu iki yazı seçip 2.adım uyguluyoruz. Üste olan yazı üzerine Pattern fill Dialog uyguluyoruz. Sarı Strok rengi veriyorum. Biraz aşağı taşıyorum. Daha sonra bu iki olan yazı seçiyorum İnteractive Blend Tool ile üste olan yazıdan alta olan yazıya çizgi çekiyorum. Daha sonra üste olan yazı Pick Tool ile seçiyorum biraz yukarı taşıyorum…

10. Yazı yazıyoruz. Daha sonra İnteractive Envelope Tool ile noktalarla oyarken istediğimiz şekli verebiliriz. Şimdi İnteractive Extrude Tool ile 3D şekli veriyoruz. Özellikleri resimde görebilirsiniz.

11. Pen Tool ile ya da Freehand tool ile istediğimiz dalgalı bir Patch yolu çiziyoruz. Daha sonra Patch seçili halde Text Tool ile Patch yolu üzerine geliyoruz, tıklayarak yazı yazıyoruz. Eğer sizin yazı Patch yolu üzerine sıyamamış oldu, o zaman Shape Tool ile Patch yolu şekli değiştirebilirsiniz, ya da son noktayı seçip Pen Tool aldıktan sonra patch yolu devamı edebilirsiniz.

Bu mesajdan alıntı yap
mcmouse isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mcmouse

Grafiker / İstanbul

Alt 08-10-2008 #3
teşekkürler güzel bir palaşım olmuş
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 11-10-2008 #4
şahane olmuş ne diyeyim, ellerinize sağlıkCorel Draw Dersleri: ''WordArt'da ki yazı yapımı'' çok teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
develiden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

develiden(56)

Hiç Biri / Kayseri

Alt 17-06-2009 #5
Ders için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
ayşegül_hafsa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ayşegül_hafsa

Grafiker / Afyonkarahisar

Alt 18-06-2009 #6
çok teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Seyit Tiken isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Seyit Tiken

Grafiker / Mardin

Alt 18-06-2009 #7
Arkadaşlar Selamlar,
Gerçekten yalın bir şekilde izah ediyorsunuz konuları, teşekkür ediyorum.
Yuradıda sayın Kasta095'in gösterdiği gibi, aşağıdaki yazı görüntüsü niçin gereklidir?, yazı daha mı düzgün duruyor bu şekilde?, yazı düz bir yatay çizgi üzerinde olursa sonuçta ne olacak? Teşekkür ediyorum, herkese kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
worm32 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

worm32

Grafiker / Gaziantep

Alt 21-06-2009 #8
emeğine sağlıkk çok teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 21-06-2009 #9
Arkadaşlar Selamlar,
Gerçekten yalın bir şekilde izah ediyorsunuz konuları, teşekkür ediyorum.
Yuradıda sayın Kasta095'in gösterdiği gibi, aşağıdaki yazı görüntüsü niçin gereklidir?, yazı daha mı düzgün duruyor bu şekilde?, yazı düz bir yatay çizgi üzerinde olursa sonuçta ne olacak? Teşekkür ediyorum, herkese kolay gelsin.
ne demek istedınız tama olarak anlamadım ama anladığım kadarı ile açıkalyim...

benim gösterdığım örnekte yazılara 3 buyutu nasıl verelir diye...

eğer konu dikkatli okumuşsunuz WordArt bir program var... bir öğrenci oradaki yazı şekilleri corelde nasıl yaparım diye soru sordu...

kolay gelsın
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
corel, dersleri, draw, wordartda, yapimi, yapımı, yazi, yazy