Corel Draw hassasiyet sorunu

Corel Draw - Corel Draw hassasiyet sorunu ...

Asaf Sirin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Asaf Sirin

Hiç Biri / İstanbul

Alt 26-03-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Yaklaşik 20 mikron civarında fark var cizimlerde.

Sorunu tekrarlamak için

a. yatay düz 0 açı ile 500 mm uzunluğunda çizgi yapın
b. 500 mm radiuslu daire yapın
c. çizgini transformation tool'dan 15 derece açı ile 0,0 koordinat referansa göre çevirin

Sonuc - daire radiusu 500 mm ve çizginin uzunluğu da 500 mm olmalarına ramen aralarında 10-20 mikrona yakın açık var. Tools->Options->Edit->Drawing precision 5 ve ya 6 decimal position'na değiştirmek sorunu çözmedi.

Mühtemelen, Corel Draw matematik çekirdeğinde yuvarlama yapılıyor ki hassas çizimlerde soruna yol açabilir.

Corel versyonu X3 . Benzer konu corel sitesinde açılmış fakat bir çözüm ortada yok.
Rectangle size not correct - CorelDRAW.com

Saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 26-03-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bilgi için teşekkürler.. Ancak ilginçtir ki 15º açıda sıkıntı varken 30º - 45º - 60º açılarda bu sorun oluşmuyor 75º açıda tekrar sorun var... Corel Draw hassasiyet sorunu

Ve çizgimiz açılı şekilde dönmeye başladığında 500mm den 482 mm kadar ebatta oynama oluyor.. Sorunda burdan kaynaklanıyor..

Çizgilerin çevrilmesi durumunda ebatlar büyüyor veya küçülüyor..
Bu mesajdan alıntı yap

Asaf Sirin

Hiç Biri / İstanbul

Alt 26-03-2009 #3
Aslında, bendeki sorun tekrarlanıyor. Hatanın aynı ebatlarda olduğunu tam soyleyemem fakat 0 dan başlayarak her 15-er dereceli açıda (90 bakmadım) bu hata var. Sizde mühtemelen Tools->Options->Edit->Drawing precision değeri düşük olabilir ve ya Corel'in diger versyonu . 500 - 482 = 18 mm çok büyük rakam, bu kadar hatanın olmaması gerekiyor. Object Properties den çizginin ölçülerini (delta x delta y) kullanıb hipotenuzu hesablayınca olması gereken ölçüden fark yaklaşık 3-7 mıkron civarında. Daire objenin gerekenden ne kadar saptığını su ana kadar hesaplamadım. Ama onun da yuvarlamadan etkilendiğini söylemek mümkün.

Saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 26-03-2009 #4
Aslında, bendeki sorun tekrarlanıyor. Hatanın aynı ebatlarda olduğunu tam soyleyemem fakat 0 dan başlayarak her 15-er dereceli açıda (90 bakmadım) bu hata var. Sizde mühtemelen Tools->Options->Edit->Drawing precision değeri düşük olabilir ve ya Corel'in diger versyonu . 500 - 482 = 18 mm çok büyük rakam, bu kadar hatanın olmaması gerekiyor. Object Properties den çizginin ölçülerini (delta x delta y) kullanıb hipotenuzu hesablayınca olması gereken ölçüden fark yaklaşık 3-7 mıkron civarında. Daire objenin gerekenden ne kadar saptığını su ana kadar hesaplamadım. Ama onun da yuvarlamadan etkilendiğini söylemek mümkün.

Saygılarımla
Bana sorun daireden kaynaklı gelmedi.. gözle görünür bir ölçü değişmesi var ortada buda editlenen (çevrilen cizgide oluşuyor) sorunu çözmek için sebebi bulmak gerek.. Umarım buluruz..

İyi forumlar..
Bu mesajdan alıntı yap
Xmen62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Xmen62

Grafiker / İstanbul

Alt 26-03-2009 #5
Enteresan bir sapma ben de farklı bir açıdan araştırdım.
Photoshop tan Corel e çizim aktarınca;

beterin beteri var gibi bişe :smile:

Bildiğim bir şey daha var Corel de bir 500 mm daire çizin derce yerine +15 yazıp tekrar 500 mm lik daire ölçünüze bir bakın.

Corel in dairelerinde var problem.

Merak edip Autocad 2007 den *.EPS aktardığım daireyi Corel de çevirdim onda da sapma var.

Demek ki sadece Corel değil hassasiyet sorunu olan :smile:
Bu mesajdan alıntı yap

Asaf Sirin

Hiç Biri / İstanbul

Alt 26-03-2009 #6
Daierde sapmanın olçmesi için aşağıdaki yontemi kullanmak olur :

500 mm lik daire çizib 0 açı 510 mm çizgi. çizgini orneğin 45 derece açı ile çevirdikden sonra vektor kesme aleti ile daire dışına çıkan fazlasını kesin. Sonra object properties den delta x ve delta y değerlerini alıb (çizgi daire ile kesişen yerde sınırlı olmalıdır yanı daırenın o yerdeki olan radius değerine eşit) gerçek radiusu hesablayın.

Acaba diyorum ekrana taşıma hassasiyetinde bnir sapma var mı ki gercek vektor ölçülerinde o kadar değil? Yani şu directx ve ya opengl in ekrana çizim taşıma algoritmalarında.
Bu mesajdan alıntı yap