Corel Draw X3 programında örneğin kartvizit tasarımı için zemine resim yerleştirme nasıl yapılır?

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Corel Draw X3 programında örneğin kartvizit tasarımı için zemine resim yerleştirme nasıl yapılır? Sponsorlu Bağlantılar Merhaba arkadaşlar,değerli üstadlar. Tasarım işinde öğrenci sayılırım.Yeni başladım diyebilirim. Acaba bu işlemi yapmak için komut verebilir misiniz?...

Corel Draw X3 programında örneğin kartvizit tasarımı için zemine resim yerleştirme nasıl yapılır?
umuttline isimli Üye şimdilik offline konumundadır

umuttline

Öğrenci (Diğer) / Çanakkale

Dosya19

Alt 14-05-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar,değerli üstadlar.

Tasarım işinde öğrenci sayılırım.Yeni başladım diyebilirim.

Acaba bu işlemi yapmak için komut verebilir misiniz?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafiker_emrah isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiker_emrah(28)

Arı Üye

Grafiker / Afyonkarahisar

Alt 14-05-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba arkadaşlar,değerli üstadlar.

Tasarım işinde öğrenci sayılırım.Yeni başladım diyebilirim.

Acaba bu işlemi yapmak için komut verebilir misiniz?
konu başlığından anladağım kadarıyla kare içerisine resim yerleştireceksin bunun için Önce karenin içine yerleştireceğin resme tıkla ardından corelde menülerden Effects e tıkla ardından Powerclip e gel ordan Place Inside Container e tıkla sonrasında ok çıkıcak resmi yerleştirmek istediğin kare ye tıkla işlem tamam Corel Draw X3 programında örneğin kartvizit tasarımı için zemine resim yerleştirme nasıl yapılır? ardından gerekli ayarlamarı yaparsın...
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 14-05-2012 #3
Corel DRAW X6 kullanıyorsanız çok daha kolay bir yöntemi var. Aşağıdaki görselin üzerine tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 14-05-2012 #4
X6 fazla yaygınlaşmadı, videodaki görüntünün aynısı X4-5 ile de yapılabilir neden özellikle X6 diye belirttiğinizi anlayamadım ? ...
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 15-05-2012 #5
X6 fazla yaygınlaşmadı, videodaki görüntünün aynısı X4-5 ile de yapılabilir neden özellikle X6 diye belirttiğinizi anlayamadım ? ...
Video'daki özelliklerin hangisi X5 ya da X4'te var?

1- Sağ klik ile doğrudan powerclip (powerclip inside) yapabilme.
2- Powerclip içine girmeden powerclip içindeki nesneye müdahale edebilme.
3- Powerclip nesnesine bağlı menüyü kullanarak powerclip içindeki nesneyi tek tıkla powerclip içine (farklı pozisyonlarda) sığdırma.

Hangisi?...
Bu mesajdan alıntı yap

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 16-05-2012 #6
O kadar detaya girmeye gerek yok resmi sağ tıkla tutup bırakmadan şeklin üzerine sürükleyip bırakırsın bırakınca zaten Power Clip seçeneği çıkıyor yani iki tıklık işi var sağ tık taşı sol tık seç bu kadar ...
Bu mesajdan alıntı yap

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 16-05-2012 #7
Hocam sanki Power Clip X6 ile gelen bir özellikmiş gibi söylemişsiniz bende X5'de Power Clip yaptım paylaşıyorum...

Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 16-05-2012 #8
Powerclip X6 ile gelen bir özellikmiş gibi söylemedim, siz öyle algılamışsınız...

Sadece Eğer X6 kullanıyorsanız powerclip yapmak ve sonrasında powerclip nesneleriyle çalışmanın daha kolay olduğunu göstemreye çalıştım.

X5'teki bahsettiğiniz yöntemle bitmap'i nesneye ortalayarak powerclip yapma imkanınız yok. Fakat X6'da eğer bitmap, powerclip olacak nesnenin dışında ise bitmap'e sağ tıklayıp, powerclip inside'yi seçip powerclip olmasını istediğiniz nesneye tıklarsanız bitmap ile nesneyi ortalayacak şekilde powerclip yapar.

Ayrıca sizin paylaştığınız video'da bitmap'in yerini değiştirmek için illa ki edit powerclip contents yapmak gerekir. Bu X6'dan önceki tüm sürümlerde böyledir. X6'da ise edit powerclip yapmadan, sadece alt tuşuna basılı tutarak powerclip içindeki nesneleri seçip düzenleyebilirsiniz.

Evet, powerclip yeni bir özellik değil fakat X6'daki yenilikleri yabana atılamaz ve kesinlikle tavsiye olunur. Biraz kullanınca farkı gerçekten hissediliyor.

Bu arada detaya girmek fena mı, okuyanlar bir kaç şey daha öğrenmiş oluyor...
Bu mesajdan alıntı yap

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 16-05-2012 #9
Önceki versiyonlarda da yapılabileceğini benden iyi bildiğinizi biliyorum, sadece neden X6 diye belirttiğinizi merak etmiştim kısayollarla daha çabuk ve edit menüsüyle de daha hızlı yapılabilceği içinmiş. Açıklama için tşk.ler hocam ...
(Küçük bir düzeltme eğer default ayarlar değiştirlmediyse Power Clip'te otomatik olarak resmi ortalar)
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 16-05-2012 #10
Önceki versiyonlarda da yapılabileceğini benden iyi bildiğinizi biliyorum, sadece neden X6 diye belirttiğinizi merak etmiştim kısayollarla daha çabuk ve edit menüsüyle de daha hızlı yapılabilceği içinmiş. Açıklama için tşk.ler hocam ...
Rica ederim...

(Küçük bir düzeltme eğer default ayarlar değiştirlmediyse Power Clip'te otomatik olarak resmi ortalar)
Kesinlikle doğru. Fakat X6'da daha sezgisel bir yaklaşım sergilendi. Şöyle ki: Eğer nesne, powerclip nesnesine temas ediyorsa kendi pozisyonu bozulmadan powerclip içine giriyor. Nesne, powerclip nesnesine temas etmiyorsa bu sefer de powerclip nesnesine ortalanarak içine giriyor.

X6'daki powerclip özellikleriyle ilgili detaylı bir makale yazmıştım... Tüm detayları bulabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları