Corel Draw'da sayfa tasarımı

Corel Draw - Corel Draw'da sayfa tasarımı ...

mavitayfa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mavitayfa

Grafiker / Tekirdağ

Alt 14-08-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar! Corel Draw programında dergi hazırlamam gerekiyor.Daha önceden Quark XPress Programında gazete sayfa tasarımı yapmıştım ancak Corel'de hiç sayfa tasarımı yapmadım. Sütun oluşturma resim yerleştirme tireleme vs. ile ilgili Corel'de ne gibi uygulamalar var? Ya da var mı?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirimCorel Draw'da sayfa tasarımı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

mapuskus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mapuskus

Hiç Biri / Osmaniye

Alt 14-08-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhabalar! Corel Draw programında dergi hazırlamam gerekiyor.Daha önceden Quark XPress Programında gazete sayfa tasarımı yapmıştım ancak Corel'de hiç sayfa tasarımı yapmadım. Sütun oluşturma resim yerleştirme tireleme vs. ile ilgili Corel'de ne gibi uygulamalar var? Ya da var mı?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirimCorel Draw'da sayfa tasarımı

Selam
Corelde sütün oluşturmayı ancak kenar çızgilerden oluşturabilirsin..yada çizersin tireleme yok, neden Quark yada indesign varken Corel ? açıkçası anlamış değilim. Corel sayfa tasarım programı değildir.. Ama ülkemizde çokça kullanılıyor.CorelDraw ın text kısmında işine yarayan özellikler mevcut ama sen sor biz sööleyelim burası grafikerler.net.. her derde deva var.
Bu mesajdan alıntı yap

mavitayfa

Grafiker / Tekirdağ

Alt 14-08-2007 #3
Ben de seninle aynı fikirdeyim mapuskus fakat şu an için Corel de çalışmak durumundayım.
Bu arada dediğin gibi text kısmını karıştırdım. Corelin Format Text kısmından columns - sütunlar kısmına ulaştım ve sütunları ayarladım. Resme de sağ tıkladığımda "wrap paragraph text" kısmından resim boşluğunu ayarladım.
Başka yapabileceğim bi şeyler var mı? Cevap için teşekkürlerCorel Draw'da sayfa tasarımı
Bu mesajdan alıntı yap
mapuskus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mapuskus

Hiç Biri / Osmaniye

Alt 14-08-2007 #4
Tam olarak noktasal sorarsan yardım edebilirim.. yoksa butun corel draw ın text kısmını anlatmak gerek..buda zaman alır..
Bu mesajdan alıntı yap
Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(31)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Alt 14-08-2007 #5
Ben de seninle aynı fikirdeyim mapuskus fakat şu an için Corel de çalışmak durumundayım.
Bu arada dediğin gibi text kısmını karıştırdım. Corelin Format Text kısmından columns - sütunlar kısmına ulaştım ve sütunları ayarladım. Resme de sağ tıkladığımda "wrap paragraph text" kısmından resim boşluğunu ayarladım.
Başka yapabileceğim bi şeyler var mı? Cevap için teşekkürlerCorel Draw'da sayfa tasarımı
valla bravo sen kendi kendine olayı çözmüşsün Corel Draw'da sayfa tasarımı quarkda yapabildiğin herşeyi corelde de uygularsın bir tek sayfalarını çalışırken formalara böl öbür türlü kasıla kasıla bi hal olursun yada en kötü ithimal corel a.m.r hatası verir tüm çalışman gider. dediğim gibi quarkda olup biten ve yapmak istediğin herşeyi corelde yapabilirsin yapamadığın yapmak istediğin şeyler varsa her türlü yardımcı olurum bende uzun bi dönem corelde mizanpaj yapmak durumunda kalmıştım Corel Draw'da sayfa tasarımı grafikerler.nette corel de her derde deva yeterki kaynakları doğru kullanalım....

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap
kelebek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kelebek

Hiç Biri / İstanbul

Alt 15-08-2007 #6
Majestic arkadaşımızın dediği doğru sayfaları Quark'taki gibi bütün çalışamazsın. Ben de gazete hazırlıyorum 16 sayfa tek sayfa çalışıyoruz. Kilitlendiği zaman bütün yaptıklarımız gitmesin diye.
Gazeteyi biz de Quark'ta hazırılıyorduk ama eğer sayfalarca dizgi yapmayacaksanız corel daha iyi.
Yaklaşık altı aydır gazeteyi corel'de hazırlıyoruz bende senin gibi başladım zamanla keşfedersin hatta benim gibi çizim bile yapmak isteyebilirsin.
Bazı ayarları Quark'a benziyor sayfa tasarımı konusunda. İlk işe yarayacakları keşfetmişsin bundan başka
alan içine resim koymak için (alanı çiz resmin üzerine sağ tıkla götüreceğin alana sağ fareyle bırak powerclip inside de baktın alanın içine resim istediğin yere yerleşmedi tekrar sağ fare edit contents de ve resmini yerleştirdikten sonra yine sağ fare finish editing this levels de)
resimleri mutlaka bitmap convert to bitmap yap ve çözünürlük en az 300 dpi olsun bunu unutma.
Her işin bittikten sonra da yine resimleri ve yazıları convert etmeyi sakın unutma ki matbaada sorun yaşamayasın.
Yine eğrisel yazılar sana lazım olacaktır onların anlatımı sitede mevcut zaten.
Paragraf ayarlarını bulmuşsundur herhalde
Bu mesajdan alıntı yap
ozturkfa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozturkfa(41)

Hiç Biri / Bilecik

Alt 15-08-2007 #7
Merhabalar, ben grafiker değilim ama işim gereği aylık bir bülten hazırlıyorum, aslında hazırladığım bülteni burada paylaşmak isterdim ama maalesef foruma örnek görüntü yüklemeyi bilmiyorum. Bukadar profesyonel grafiker arkadaşın arasında bu forumda gerçekten çok şey öğrendim. Mesela son olarak “Kelebek” arkadaşımın yazdığı: “alan içine resim koymak için (alanı çiz resmin üzerine sağ tıkla götüreceğin alana sağ fareyle bırak powerclip inside de baktın alanın içine resim istediğin yere yerleşmedi tekrar sağ fare edit contents de ve resmini yerleştirdikten sonra yine sağ fare finish editing this levels de) resimleri mutlaka bitmap convert to bitmap yap ve çözünürlük en az 300 dpi olsun bunu unutma” bilgisi çok işime yaradı çünkü daha önceleri ben resmin etrafına çerçeve çizmeye çalışıyordum ve hizalaması çok zor oluyordu. Benim asıl sorum Excel de oluşturduğum tabloları ve grafikleri ve Corel de istediğim gibi kullanamamam, Corel 11 den 12 ye geçince tablolarla ilgili problemim çözüldü ama grafikleri kopyalayıp Corel e yapıştırdığımda Excel deki netlikleri bozuluyor, baskıda ise tamamen silik çıkıyorlar, var mıdır bunun bir çaresi? Tüm arkadaşlara selamlar...
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 15-08-2007 #8
Resimleri excel den kopyalayarak yapıştırma yapıyormuşsunuz. Neden orjinal resimleri kullandığınız program la açıp kullanmıyorsunuz ?. Excel de kullandığınız resimlerin dpi ları yüksek dpi damı ? Bülten dediğiniz görsel in ebatları nedir ? Bildiğimiz a4 ebatlarındamı ? 21x29,7 300 dpi olarak tasarlarsınız. Resimlerinizin büyüklüğü ve dpi yı küçük ise bulanık çıkmaları çok normal...

Saygılarımla...
Bu mesajdan alıntı yap
Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(31)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Alt 15-08-2007 #9
Merhabalar, ben grafiker değilim ama işim gereği aylık bir bülten hazırlıyorum, aslında hazırladığım bülteni burada paylaşmak isterdim ama maalesef foruma örnek görüntü yüklemeyi bilmiyorum. Bukadar profesyonel grafiker arkadaşın arasında bu forumda gerçekten çok şey öğrendim. Mesela son olarak “Kelebek” arkadaşımın yazdığı: “alan içine resim koymak için (alanı çiz resmin üzerine sağ tıkla götüreceğin alana sağ fareyle bırak powerclip inside de baktın alanın içine resim istediğin yere yerleşmedi tekrar sağ fare edit contents de ve resmini yerleştirdikten sonra yine sağ fare finish editing this levels de) resimleri mutlaka bitmap convert to bitmap yap ve çözünürlük en az 300 dpi olsun bunu unutma” bilgisi çok işime yaradı çünkü daha önceleri ben resmin etrafına çerçeve çizmeye çalışıyordum ve hizalaması çok zor oluyordu. Benim asıl sorum Excel de oluşturduğum tabloları ve grafikleri ve Corel de istediğim gibi kullanamamam, Corel 11 den 12 ye geçince tablolarla ilgili problemim çözüldü ama grafikleri kopyalayıp Corel e yapıştırdığımda Excel deki netlikleri bozuluyor, baskıda ise tamamen silik çıkıyorlar, var mıdır bunun bir çaresi? Tüm arkadaşlara selamlar...
sanırım tablolarındaki sorunu ve baskıda silik çıkmasını ancak şöyle önlersin exeldeki tablonu corele aktarıp convert to bitmap'tan 600 dpi olarak çevir bu senin sorununu çözer ayrıca fontlarının değişimini önleyebilmek içinde exel tablonun fontlarını yine exelde değiştirip corele öyle aktarım yapacaksın ama tavsiyem eğer tablolarını sen hazırlıyorsan tablolarını corelde hazırlamandır çünkü exel tablonu corelin içine kopyaladığın zaman sadece tabloyu değil tablonun bulunduğu programıda corelin içine kopyalamış oluyorsun yani program içinde program çalıştırıyorsun, program içinde program çalıştırmamak için convert to bitmap yapıyorsun bu bi çözüm yolu ama çok sağlıklı değil dediğim gibi önce tablolarınn fontunu değiştir sonra corele aktar aktarımı yaptıktan sonra convert to bitmapdan 600 dpi'ya ayarlayıp çevir bu tarz tablolar çizimler grafikler hassas olduğunda baskı kalitesi yarı yarıya kadar düşebileceğinden 600 dpi en doğru kullanım şeklini verir

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap

mavitayfa

Grafiker / Tekirdağ

Alt 15-08-2007 #10
Majestic , Kelebek desteğiniz için çok teşekkür ederim. Formdaki yazılarınızı ve çalışmalarınızı takip ediyorum cevap yazmanıza da ayrıca sevindim. Programları karıştırarak çözmeye çalışırım genelde ancak bazı püf noktaları sizin gibi deneyimli arkadaşlardan edinmek benim için faydalı olacak. Dergiye başlıyorum... İnşallah güzel bişeyler çıkar. Yaptıklarımı sizinle de paylaşıcam. Yorumlar için teşekkürler yeniden...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
corel, corelde resim degistirme, drawda, sayfa, tasarimi, yardim