Corel hakkında birkac soru (yardım)

Corel Draw - Corel hakkında birkac soru (yardım) ...

deli_divane7 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

deli_divane7

Hiç Biri / Ankara

Alt 13-10-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, Corel X5 hakkında birkaç sorum olacak arkadaşlar;

1- Layer penceresi nerden açılır ve kontrol edilir?
2- Çizgi aracı ile 4 parcadan olusturdugumuz bir kareden cizgileri tek tek nasıl ayırabiliriz?
3- Bir çizgi veya doğru üzerine yeni nokta(edge) ekleyebilir miyiz?
4- sağa cizdigimiz bir sekli sol tarafa aynı ölçü ve konumda nasıl çziebiliriz? (kopyala yapıstır yapmadan)

Yardımcı olursanız cok sevinirim, tesekkurler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 13-10-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
1. Tools/Object Manager kısmından açabilirsiniz. Sayfaya çizdiğiniz tüm şekiler Layer 1'e eklenir eğer başka bir layere taşımak isterseniz yandaki küçük oka tıklayarak New Layer'i seçebilir ve istediğiniz objeyi o layere sürükleyip bırakarak o layerin bir öğesi yapabilirsiniz ...
2. Çizdiğiniz şekil seçiliyken Shape Tool aracını seçin tüm noktaları seçtikten sonra üst menüden Break Curve seçeneğini seçin daha sonra ctrl+K kısayolu veya sağ tıklayarak Break Curve Apart seçeneğini seçerseniz her çizgi ayrı hale gelecektir ...
3. Çizdiğiniz bir doğru üzerine Shape Tool seçili iken çift tıklamak suretiyle nokta ekleyebilirsiniz (nokta ve edge aynı şey değil)
4. Sağa çizdiğiniz şekli sol tarafa taşırken farenin sol tuşunu bırakmadan sağ sutuşuna da tıklayın böylece aynı şeklin kopyasını elde etmiş olursunuz, aynı konumda olmaz olursa zaten üstüste olacağı için alttaki şekil görünmez, yine de aynı konumda olmasını isterseniz üst menüden Duplicate Distance bölümündeki ayarları 0 yapın ve kısayolu ctrl+D ile aynı konumda ve özelliklerde bir eşini daha oluşturmuş olursunuz ...
Bu mesajdan alıntı yap
deli_divane7 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

deli_divane7

Hiç Biri / Ankara

Alt 13-10-2012 #3
1. Tools/Object Manager kısmından açabilirsiniz. Sayfaya çizdiğiniz tüm şekiler Layer 1'e eklenir eğer başka bir layere taşımak isterseniz yandaki küçük oka tıklayarak New Layer'i seçebilir ve istediğiniz objeyi o layere sürükleyip bırakarak o layerin bir öğesi yapabilirsiniz ...
2. Çizdiğiniz şekil seçiliyken Shape Tool aracını seçin tüm noktaları seçtikten sonra üst menüden Break Curve seçeneğini seçin daha sonra ctrl+K kısayolu veya sağ tıklayarak Break Curve Apart seçeneğini seçerseniz her çizgi ayrı hale gelecektir ...
3. Çizdiğiniz bir doğru üzerine Shape Tool seçili iken çift tıklamak suretiyle nokta ekleyebilirsiniz (nokta ve edge aynı şey değil)
4. Sağa çizdiğiniz şekli sol tarafa taşırken farenin sol tuşunu bırakmadan sağ sutuşuna da tıklayın böylece aynı şeklin kopyasını elde etmiş olursunuz, aynı konumda olmaz olursa zaten üstüste olacağı için alttaki şekil görünmez, yine de aynı konumda olmasını isterseniz üst menüden Duplicate Distance bölümündeki ayarları 0 yapın ve kısayolu ctrl+D ile aynı konumda ve özelliklerde bir eşini daha oluşturmuş olursunuz ...
Çok teşekkür ediyorum değerli cevaplarınız için. Sayenizde kafamdaki soru işaretleri kalktı.
Bu mesajdan alıntı yap