corel icin ekran kartimi ram mi önemlidir

Corel Draw - corel icin ekran kartimi ram mi önemlidir ...

Alt 23-09-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Selam herkeze
Ben bir matbaa nin reklam bölümünde calisiyorum
bu is yeri corelle calisiyor
bende basladim corele

corelin yavasligindan herkez sikayetci
cözumu nasıl olabilir yani nasil daha iyi olabilir
benim calistigim makina p4 dual prosesor ama onboard grafik karti var
ramida 2 gb bu makinanin daha hizli calismasi icin hangisi daha önemlidir
iyi bir ekran kartimi
yoksa 4 gbram mi
bide cevap nasil aliyorum onuda bilmiyorum bana e**** mi geliyor ki
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 23-09-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Selam herkeze
Ben bir matbaa nin reklam bölümünde calisiyorum
bu is yeri corelle calisiyor
bende basladim corele

corelin yavasligindan herkez sikayetci
cözumu nasıl olabilir yani nasil daha iyi olabilir
benim calistigim makina p4 dual prosesor ama onboard grafik karti var
ramida 2 gb bu makinanin daha hizli calismasi icin hangisi daha önemlidir
iyi bir ekran kartimi
yoksa 4 gbram mi
bide cevap nasil aliyorum onuda bilmiyorum bana e**** mi geliyor ki
corel icin ekran kartimi ram mi önemlidir hayır cevaplar buraya yazılır...

Bir grafikerin eğer computer üzerinde çalışıyorsa rahat edebilmsei için elbetteki tüm bilgisayar parçalarının iyi olması gerekmektedir. Sanırım sorunun cevabını sende biliyorsun. Yada yazdıklarımdan anlamış olman gerekir.

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
chemaster isimli Üye şimdilik offline konumundadır

chemaster

Matbaacı / Denizli

Alt 23-09-2007 #3
sen 2 gb ramla rahat edemiyor musun corel icin ekran kartimi ram mi önemlidir ben de 512 mb var ben napimcorel icin ekran kartimi ram mi önemlidir

bu arada işlemcini çift çekirdek yaptır değişmeyi göreceksin
Bu mesajdan alıntı yap
grafiker001 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiker001(40)

Grafiker / Osmaniye

Alt 03-11-2007 #4
ctrl+j ya da tools-optionsu tikla orada memory bolumu var oradan bilgisayarin konfirigasyonuna gore corelin kullanmasini istedigin ram miktarini arttir boylelikle 2 gb ram in istedigin kadarini corel in kullanmis olmasini saglarsin. sorun boylece cozulur.
Bu mesajdan alıntı yap
flyman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

flyman

Grafiker / Şanlı urfa

Alt 23-11-2007 #5
ctrl+j ya da tools-optionsu tikla orada memory bolumu var oradan bilgisayarin konfirigasyonuna gore corelin kullanmasini istedigin ram miktarini arttir boylelikle 2 gb ram in istedigin kadarini corel in kullanmis olmasini saglarsin. sorun boylece cozulur.
sen bir harikasın corel icin ekran kartimi ram mi önemlidir teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Alt 23-11-2007 #6
corel in bilgisarı kasmasını çeşitli sebepleri vardır. bunlar hem donanım hem de operatör kaynaklıdır.

donanım kaynaklı olması, çok çok eski bilgisayar omadıktan sonra biraz zordur. ancak yinede çalışılan işe göre de değişebilir. Ancak bilgisayarın ağ bağlantısında olması benim gözlemime göre bilgisayarı ve dolaysıyla corleli kasıyor.

fakat kasmalar daha çok ( buda bana göre) operatör kaynaklı. yani grafiker arkadaşın corel i ve çalışma tekniğini yeterince bilmemesinden kaynaklanıyor.

öncelikle resimlerle direk çalışıyorsanız gerçek kullanacağınız ebad, 300 DPI olmalı. siz kalkıpta küçük bir kartvizitte 2000 DPI 5 tane resim kullanırsanız suçu donanıma atmayın. Eğer büyük ebatlı resim çalışıyorsanız, resimleri hayali görüntü ile çağırın. göreceksiniz ki çok rahat edeceksiniz. eğer resimlerde bir değişiklik yapmak isterseniz bunu cdr de değilde ya psd yada p. paint de yapın.

fakat makinayı asıl kasan grafikerin yerli yersiz her şeyde kullandığı lensler olur. her yazının altına lens (gölge, transparan vb) kullanırsanız, bu cdr yi gerçekten çok fazla yorar. eğer illaki kullanmanız gerekiyorsa iki yok var. ya bütün yazı gölgelendirmelerini psd gibi programda yapın, yada işiniz bitince hemen gölgeyi ana parçadan ayırın.

transparantları ise alttaki nesne ile birleitirin. (convert to bitmap)

eğer hala hızınızda sorun varsa birazcık cdr nin kısa yollarını keşfetmeye başlayın.
Bu mesajdan alıntı yap
kobraercan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kobraercan

Hiç Biri / İstanbul

Alt 24-11-2007 #7
corel in bilgisarı kasmasını çeşitli sebepleri vardır. bunlar hem donanım hem de operatör kaynaklıdır.

donanım kaynaklı olması, çok çok eski bilgisayar omadıktan sonra biraz zordur. ancak yinede çalışılan işe göre de değişebilir. Ancak bilgisayarın ağ bağlantısında olması benim gözlemime göre bilgisayarı ve dolaysıyla corleli kasıyor.

fakat kasmalar daha çok ( buda bana göre) operatör kaynaklı. yani grafiker arkadaşın corel i ve çalışma tekniğini yeterince bilmemesinden kaynaklanıyor.

öncelikle resimlerle direk çalışıyorsanız gerçek kullanacağınız ebad, 300 DPI olmalı. siz kalkıpta küçük bir kartvizitte 2000 DPI 5 tane resim kullanırsanız suçu donanıma atmayın. Eğer büyük ebatlı resim çalışıyorsanız, resimleri hayali görüntü ile çağırın. göreceksiniz ki çok rahat edeceksiniz. eğer resimlerde bir değişiklik yapmak isterseniz bunu cdr de değilde ya psd yada p. paint de yapın.

fakat makinayı asıl kasan grafikerin yerli yersiz her şeyde kullandığı lensler olur. her yazının altına lens (gölge, transparan vb) kullanırsanız, bu cdr yi gerçekten çok fazla yorar. eğer illaki kullanmanız gerekiyorsa iki yok var. ya bütün yazı gölgelendirmelerini psd gibi programda yapın, yada işiniz bitince hemen gölgeyi ana parçadan ayırın.

transparantları ise alttaki nesne ile birleitirin. (convert to bitmap)

eğer hala hızınızda sorun varsa birazcık cdr nin kısa yollarını keşfetmeye başlayın.

" Bütün yazı gölgelendirmelerini psd gibi programda yapın, yada işiniz bitince hemen gölgeyi ana parçadan ayırın "

Yazı işlerini corelde yapıp sonra nasıl başka program içinde gölge veriliyor? Bu psd programı hangi program? gölgeyi ana parçadan ayırmak nasıl oluyor?

Teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 24-11-2007 #8
Yani demek istiyor ki arkadaşımız, eğer bir yazıya gölge, bewel vs vs verecekseniz bunun için photoshopu tercih edin.

yok illa ki corelde verecekseniz bu efektleri işiniz bittiğinde bu gögeleri verdiğiniz çizimden ayırın.

aslında cok ta haklı. eğer ayırmaz isek font olarak görülen yazımız her açılışta sistemi baştan sona tarayacak ve o fontun hengisi olğunu araştıracak. tabı efekt yokken sorun değil. ama bir de efekt varsa bu yazıda dolayısı ile corelin bunu yorumlaması uzun zaman alabiliyor.

o yuzden tum ayarlamardan eminseniz veriğiniz efekti seperate komutu idi sanırım, bende corel yok şu anda bakamıyorum. eğer yanlış bile olsa kesin duzeltecektir arkadaşlarım.

efekti ayırdığımız zaman yazımız ya da çizim ayrı bir eleman göle ise ayrı bir eleman resim oluyor dolayısı ile olası problemlerin önine geçmiş oluyoruz.

kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
HayaLiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HayaLiko

Grafiker / Gaziantep

Alt 25-11-2007 #9
8 aylık bir grafikerim yeni yeni şeyler öğreniyorum teşekkürler arkadaşlar bende bu konulardan şikayetçiydim..
Bu mesajdan alıntı yap
HayaLiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HayaLiko

Grafiker / Gaziantep

Alt 25-11-2007 #10
arkadaşim dediğin şey işe yarayabilir bende bu konudan şikayetçiyim benim de ram 2 gb peki corelin çok iyi çalışması için yada şimdikinden iyi çalışması için ne kadarını corele vermeliyim? bilgisayarda corel ve photoshopta çalışıyorum sadece ama genel olarak corel yani 512 bilgisayarın geneline bırakıp diğer kalanını corelin harcamasını sağlasam olurmu? birde memory de nasıl yapıcam ayrıntılı anlatabilirmisin teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
corel, icin, ekran, kartimi, ram, nemlidir