Corel & Mac

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Corel & Mac ...

Corel & Mac
Arif ARINMIŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Arif ARINMIŞ(29)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Corel & Mac

Alt 14-09-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Evet sorum bu Özellikle de sevgili Murat VARDAR'a

Corel draw ile mac bağdaştırması yapacak olursam.

Mac te corelin hangi sürümünü çalıştırabilirim ve diğer bilmem gereken şeyleri öğrenmeyi çok isterim.
Corelin mac için kısayolları neler?
Pc de farklılıkları neler? gibi gibi

en son 11 sürümü için mac desteği olduğunu öğrendim
Corel & Mac
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

memoli4646 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

memoli4646(36)

Grafiker / Kahramanmaraş

Alt 15-09-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Neden CorelDRAW?

burada bir kaç küçük bilgi var. yeterli değil ama idare eder Corel & Mac
Bu mesajdan alıntı yap
RD3S1GN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RD3S1GN

Sanat Yn. / Konya

Alt 15-09-2011 #3
mac de corel 11 kötü bir performansı var tavsiye etmem ama freehand iyi.

adobe serisi mükemmel.
Bu mesajdan alıntı yap

Arif ARINMIŞ(29)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Alt 15-09-2011 #4
mac de corel 11 kötü bir performansı var tavsiye etmem ama freehand iyi.

adobe serisi mükemmel.
evet corel ile ai karşılaştırması yapmayı sevmeyen birisiyim.
Zira her ikisini de kullanıyorum. Ama kullanım kolaylığından ve çok sayfalı işlere göre ai den daha iyi olduğu için coreli genelde kullanmaktayım. Bazı vektör işlemlerinde çizimlerde ai kullanmaktayım. Sorun mac pc de coreli kullanmam gerekecek idi Corel & Mac Ancak o mac pc de windows yüklü imiş o yüzden sorunum kalmadı. İlgi alaka için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap

Arif ARINMIŞ(29)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Alt 15-09-2011 #5
Neden CorelDRAW?

burada bir kaç küçük bilgi var. yeterli değil ama idare eder Corel & Mac
Evet dün okudum ama tatmin olmadımCorel & Mac Ancak o mac pc yi dün gidip gördüm. Sorun kalmadı. Pc de windows yüklü imiş Corel & Mac
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 15-09-2011 #6
CorelDRAW 11 sürümünü MacOS'ta kullandıysanız biraz daha farklı olduğunu göreceksiniz. Kısayollarının bir kısmı Freehand ya da Aİ'ye benzer. Örneğ*in sapce tuşuna basılı tutarsanız hand aracı devreye girer. Bunun dışında görsel olarak bir kaç değişiklik dışında çalışma yapısı tamamen aynıdır.

Ne yazık ki 11 sürümünden sonra MacOS için geliştirilmesi durdurulmuştur. Fakat Apple donanımınıza Windows işletim sistemi kurup yine de CorelDRAW'ın son sürümlerini kullanabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
memoli4646 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

memoli4646(36)

Grafiker / Kahramanmaraş

Alt 15-09-2011 #7
[quote= Fakat Apple donanımınıza Windows işletim sistemi kurup yine de CorelDRAW'ın son sürümlerini kullanabilirsiniz.[/QUOTE]

o zaman Mac OS X kullanmanın zevki kalmıyor Corel & Mac
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 17-09-2011 #8
Evet sorum bu Özellikle de sevgili Murat VARDAR'a

Corel draw ile mac bağdaştırması yapacak olursam.

Mac te corelin hangi sürümünü çalıştırabilirim ve diğer bilmem gereken şeyleri öğrenmeyi çok isterim.
Corelin mac için kısayolları neler?
Pc de farklılıkları neler? gibi gibi

en son 11 sürümü için mac desteği olduğunu öğrendim

Konuyu geç görmüş olduğumdan geç cevap vermeden ötürü özür dilerim :sadsmile:

Soruya gelirsek;
Corel Corporation 1987 yılında Michel Bouillon ve Pat Beirne adındaki iki yazılım geliştiricisini masaüstü yayıncılık yazılımları için vektör tabanlı illustrasyon yazılımı geliştirmek üzere işe aldı. 1989 yılında CorelDRAW'ın ilk sürümü yayınlandı. CorelDRAW 1.x ve 2.x sürümleri Microsoft Windows 2.x ve 3.0 altında çalışıyordu. CorelDRAW, Windows tarafında Postscript çıkış alabilen ve font yönetimini sorunsuzca sağlayabilen ilk yazılımlardan biridir.
Microsoft, Windows 3.1 sürümünü yayınladığında CorelDRAW'ın da 3.0 sürümü yayınlandı. CorelDRAW 3.0 Vektörel ve raster (Photopaint) grafik yazılımları ve font yöneticisi ile aynı zamanda ilk masa üstü yayıncılık program paketidir.
CorelDRAW versiyonları, Windows platformlarında çalışmak üzere geliştiriliyor. MacOS işletim sistemi içinse, yayınlanan son sürüm 11. sürüm (Graphic Suite) oldu ve bu sürümden sonra MacOS için geliştirilmesi bırakıldı yada MacOS bu durumdan vazgeçti. Bu tamamen ticari bir durumdur.
Adobe, macromedia'yı satın alıp freehand'i bitirme kararı aldığında, ABD piyasasında freehand %20'lik bir kullanım oranına sahipti. pazarın geri kalanı ise corel ve adobe tarafından bölüşülüyordu.
yani adobe, macromedia'yı aldığında aynı zamanda vektörel tasarım yazılımı sektörünün %20'sini de ele geçirmiş oldu. freehand'i öldürerek, bu alanı adobe yazılımlarına bıraktı. Bütün meselenin buradan kaynaklı bir tarih geçmişini izlersek Adobe ve MacOS 'un geçmişe dayalı sıkı bir işbirliği sonucunda Corel Corperation 'la olan ticari ilişkinin de sonu oldu. V.11 direk çalışan bir son sürüm olarak kaldı.

Peki bundan sonra ne oldu?
PC deki çok hızlı gelişen oyun ve multimedya, mac kullanıcalarının her ne kadar iştahını kabartsada MacOS 'un burada yapabileceği çok şeyi olmadı. ne zamana kadar geri kaldığı multimedya desteğini MacOS kullanıcılarına sunmanın arayışı noktasında MacOS üzerine kurulabilir Windows işletim sistemiyle çözüme kavuşturularak ilk adım atıldı. sonraki dönemde de kendisinin geliştirdiği multimedya desteği ile bu açığı kapatmaya çalıştı.

MacOS üzerine kurulu bir windows işletim sistemiyle çok rahatlıkla X5, X4, X3 vs.. çalışması mümkün hale geldi.

umarım sormuş olduğun sorunun cevabını verebilmişimdir.
Bu mesajdan alıntı yap

Arif ARINMIŞ(29)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Alt 18-09-2011 #9
Konuyu geç görmüş olduğumdan geç cevap vermeden ötürü özür dilerim :sadsmile:

Soruya gelirsek;
Corel Corporation 1987 yılında Michel Bouillon ve Pat Beirne adındaki iki yazılım geliştiricisini masaüstü yayıncılık yazılımları için vektör tabanlı illustrasyon yazılımı geliştirmek üzere işe aldı. 1989 yılında CorelDRAW'ın ilk sürümü yayınlandı. CorelDRAW 1.x ve 2.x sürümleri Microsoft Windows 2.x ve 3.0 altında çalışıyordu. CorelDRAW, Windows tarafında Postscript çıkış alabilen ve font yönetimini sorunsuzca sağlayabilen ilk yazılımlardan biridir.
Microsoft, Windows 3.1 sürümünü yayınladığında CorelDRAW'ın da 3.0 sürümü yayınlandı. CorelDRAW 3.0 Vektörel ve raster (Photopaint) grafik yazılımları ve font yöneticisi ile aynı zamanda ilk masa üstü yayıncılık program paketidir.
CorelDRAW versiyonları, Windows platformlarında çalışmak üzere geliştiriliyor. MacOS işletim sistemi içinse, yayınlanan son sürüm 11. sürüm (Graphic Suite) oldu ve bu sürümden sonra MacOS için geliştirilmesi bırakıldı yada MacOS bu durumdan vazgeçti. Bu tamamen ticari bir durumdur.
Adobe, macromedia'yı satın alıp freehand'i bitirme kararı aldığında, ABD piyasasında freehand %20'lik bir kullanım oranına sahipti. pazarın geri kalanı ise corel ve adobe tarafından bölüşülüyordu.
yani adobe, macromedia'yı aldığında aynı zamanda vektörel tasarım yazılımı sektörünün %20'sini de ele geçirmiş oldu. freehand'i öldürerek, bu alanı adobe yazılımlarına bıraktı. Bütün meselenin buradan kaynaklı bir tarih geçmişini izlersek Adobe ve MacOS 'un geçmişe dayalı sıkı bir işbirliği sonucunda Corel Corperation 'la olan ticari ilişkinin de sonu oldu. V.11 direk çalışan bir son sürüm olarak kaldı.

Peki bundan sonra ne oldu?
PC deki çok hızlı gelişen oyun ve multimedya, mac kullanıcalarının her ne kadar iştahını kabartsada MacOS 'un burada yapabileceği çok şeyi olmadı. ne zamana kadar geri kaldığı multimedya desteğini MacOS kullanıcılarına sunmanın arayışı noktasında MacOS üzerine kurulabilir Windows işletim sistemiyle çözüme kavuşturularak ilk adım atıldı. sonraki dönemde de kendisinin geliştirdiği multimedya desteği ile bu açığı kapatmaya çalıştı.

MacOS üzerine kurulu bir windows işletim sistemiyle çok rahatlıkla X5, X4, X3 vs.. çalışması mümkün hale geldi.

umarım sormuş olduğun sorunun cevabını verebilmişimdir.
Harika bir cevap idi. Teşekkür ederim.
Ben de bir görüşümü eklemek istiyorum. Apple ve Adobe yakın zamanda sıkıntı çıkaracaklar gibi geliyor bana. Zira Apple en çok satan 2 ürününde Adobe desteği vermiyor. Bkz. İphone ve İpad de flash player desteği olmaması gibi.
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 18-09-2011 #10
Apple ve Adobe yakın zamanda sıkıntı çıkaracaklar gibi geliyor bana. Zira Apple en çok satan 2 ürününde Adobe desteği vermiyor. Bkz. İphone ve İpad de flash player desteği olmaması gibi.
Apple'ın yazılımlarındaki Adobe Flash desteğinin son zamanlarda ne durumda olduğunu bilmiyorum fakat bu iki firma hem geçmişte çok iyi anlaşmalar yapıp neredeyse birlikte bir tekel oluşturmuşlardı. Şu anda da rakip konumundalar.

Bu arada Murat Vardar, wikipedia'dan alıp bizimle paylaştığınız bu bilgi için teşekkür ederim.
Bir kaç sene önce bu yazıyı orijinalinden çevirip wikipedi'ye eklemiştim, umarım siz de bir CorelDRAW ustası olarak wikiped'deki CorelDRAW maddesine Türkçe bir kaç içerik eklerisiniz...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları