corel ustaları lütfen cevap verin

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - corel ustaları lütfen cevap verin Sponsorlu Bağlantılar Merhaba arkadaşlar. Ben (one way vision) işi gönderdim bi yere. çalışmayı photoshopta 190x230cm ebatında ve 100dpi'de gönderdim. ama işi yapan yer bu ebattan büyük basmış. bahane olarakta corele ...

hhtekin81 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hhtekin81(36)

Grafiker / İstanbul

Alt 22-04-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar.
Ben (one way vision) işi gönderdim bi yere.
çalışmayı photoshopta 190x230cm ebatında ve 100dpi'de gönderdim.
ama işi yapan yer bu ebattan büyük basmış.
bahane olarakta corele çektiğinde dpi 72'ye düşermişte o yüzden ebat büyürmüş gibi bi zırvalık dinledim.
Ben corel kullanmadığım için bilmiyorum. Böyle bi mantık varmı corelde.
Resim import ettiğinizde 1'e 1 ebatında gelmiyormu?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 22-04-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba arkadaşlar.
Ben (one way vision) işi gönderdim bi yere.
çalışmayı photoshopta 190x230cm ebatında ve 100dpi'de gönderdim.
ama işi yapan yer bu ebattan büyük basmış.
bahane olarakta corele çektiğinde dpi 72'ye düşermişte o yüzden ebat büyürmüş gibi bi zırvalık dinledim.
Ben corel kullanmadığım için bilmiyorum. Böyle bi mantık varmı corelde.
Resim import ettiğinizde 1'e 1 ebatında gelmiyormu?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

bu tür sorunlar yaşamamak için çalışma ölcüsünü 190 x 230 hazırlayıp dosya export edip , dosya üzerine ise ;

Örnek ; "190 x 230 one way vision 1 adet" gibi açıklayacı bilgiyi muhakkak yazmalısınız ki haklı konuma geçin...

şimdiden kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap

hhtekin81(36)

Grafiker / İstanbul

Alt 22-04-2011 #3
bu tür sorunlar yaşamamak için çalışma ölcüsünü 190 x 230 hazırlayıp dosya export edip , dosya üzerine ise ;

Örnek ; "190 x 230 one way vision 1 adet" gibi açıklayacı bilgiyi muhakkak yazmalısınız ki haklı konuma geçin...

şimdiden kolay gelsin
ben çalışmayı jpg olarak gönderdim.
evet dosya üzerine ebatını yazmadım doğru ama dünyanın neresine giderseniz gidin o dosya photoshopta açıldığı zaman ebatı aynı değilmidir.
yada vektörel programlara import edildiğinde bire bir ebatta gelmezmi?
niye dpi düşüyor onu anlamadım sadece.
Bu mesajdan alıntı yap
josef29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

josef29

Hiç Biri / İstanbul

Alt 22-04-2011 #4
corelden export ederken jpg oalrak küçültüp büyülte bilirde jpgleri dikkatli olmak lazım tif olarak birproblem çıkarmıyor genelde ama.. dedigi gibi işi gönderriken yazmak gerekir şu ölçüde basın diye..
Bu mesajdan alıntı yap
kingofloss isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kingofloss(35)

Grafiker / İstanbul

Alt 22-04-2011 #5
Öyle şey olmaz, photoshop da bir a4 tif kaydet 100 dpi 300 dpi 72 dpi farklı kaydet, hepsini corele at, hepsinin aynı boyutta göründüğünü görürsün. Ayrıca çözünürlüğü düşen bir resmin ebatı büyürmü lan böyle bir mantık varmı corel ustaları lütfen cevap verin
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 22-04-2011 #6
Dış mekan dijital baskı sistemleri çoğunluka 72 DPI olarak baskı alınan sistemlerdir. DPI ın düşme sebebi bundan başka bir durum ile açıklanamaz. Corel e attığında DPI büyük olduğundan program belirli bir ebat ile çıktı alır. Eğer operatör arkadaşın gözünden bu ayrıntı kaçmış ise hata aslında hatanın büyüğü operatörde olduğu gibi sizin de bu baskı sistemleri hakkında bilginiz olmadığı için az da olsa hatalısınız. Fakat konu operatör ile ilgilidir.

Çünkü siz dosya üstüne ebat yazmışsınız. DPI ne olursa olsun çıktı istediğiniz ebatta değilse bunun sorumlusu bellidir.

Örnek olarak;

1_Adet_100x75cm_onevision.jpg isimli bir dosya gönderdik bunun dpi 300 ya da 72 dpi olsa da ebatımız 100x75 olmalıdır. Dpi ebat değil çözünürlük ile ilgili bir durumdur.

Burada anlayamadığım durum ise neden sizin göndermiş olduğunuz dosya Corel programında açılıyor?

Not: Corel olarak belirttiğiniz programı Corel Draw olarak algılayarak Corel in diğer grafik programları baz alınmadan cevap verdim.

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 22-04-2011 #7
Konunun Corel Draw veya başka bir vektörel programla alakası yok. Jpeg gönderdiğiniz bir işin baskı yapılması için Corel'de açılması gerekmemektedir. Neden açtığını anlamış değilim ama açtıysa ve ölçü değiştiyse yine kendilerinden kaynaklanan bir sorundan dolayı ölçü bozulmuştur Corel'in hatası değil. Dijital baskı ve özellikle OWV üzerine baskı yapılıyorken sadece dosya özellikleri yeterli değil baskı yapılan makinenin de ayarlarının ortam ısının adım ayarlarının vs. ayarlı olması gerekir. Eğer siz işi Jpeg olarak gönderdiniz ve ölçü farklı çıktıysa tamamen baskı yapan arkadaşın hatası başka bir açıklaması olamaz ama bahane dinlemeye kalkarsanız sabaha kadar anlatırlar ...
Bu mesajdan alıntı yap

hhtekin81(36)

Grafiker / İstanbul

Alt 22-04-2011 #8
Konunun Corel Draw veya başka bir vektörel programla alakası yok. Jpeg gönderdiğiniz bir işin baskı yapılması için Corel'de açılması gerekmemektedir. Neden açtığını anlamış değilim ama açtıysa ve ölçü değiştiyse yine kendilerinden kaynaklanan bir sorundan dolayı ölçü bozulmuştur Corel'in hatası değil. Dijital baskı ve özellikle OWV üzerine baskı yapılıyorken sadece dosya özellikleri yeterli değil baskı yapılan makinenin de ayarlarının ortam ısının adım ayarlarının vs. ayarlı olması gerekir. Eğer siz işi Jpeg olarak gönderdiniz ve ölçü farklı çıktıysa tamamen baskı yapan arkadaşın hatası başka bir açıklaması olamaz ama bahane dinlemeye kalkarsanız sabaha kadar anlatırlar ...

yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar
evet "ZxxxE" dediğin gibi sabaha kadar bahane anlattılar bana ama bende yüzde 10 hata varsa sende yüzde90 hata var dedim.
eğer ebat yazılı değil ise mantık olarak bire bir çıktı alınır.
yok eğer ebat yok ise neye göre çıktı alıyosun dedim.
cevap veremeyince corel draw, 72 dpi falan diyip sıyrılmaya çalıştı.

bilgilendirmeleriniz için teşekkürler tekrar.
Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 22-04-2011 #9
%100 haklı olmanın yolu O'na dosyayı neden Corel Draw'da açtığını sor ... (Corel'de açmak zorunda olmadığını bilerek)
Bu mesajdan alıntı yap
özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Alt 22-04-2011 #10
Merak ettim, attığınız dosya ile onların çıkardığı arasındaki boyut farkı nedir? Buraya yazdığınıza göre bayağı bir büyütmüş olmaları lazım. Sadece merakımdan soruyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları