Corel X4 te Broşür yapımında CMYK sorunu

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Corel X4 te Broşür yapımında CMYK sorunu Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar corel de yeniyim.corel x4 te bir markete ait broşür hazırlıyorum.Bröşürde her ürünün resimin cmyk ya çevirmem gerektiğini söylemişti bir arkadaş.ama cmyk ye çevirince ilgili ürün resiminin renk ...

ahmut1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ahmut1

Grafiker / Sakarya

Alt 04-01-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar corel de yeniyim.corel x4 te bir markete ait broşür hazırlıyorum.Bröşürde her ürünün resimin cmyk ya çevirmem gerektiğini söylemişti bir arkadaş.ama cmyk ye çevirince ilgili ürün resiminin renk kalitesi tonları değişiyor.
Broşürü hazırladıktan sonra bir seferde broşürü cmykya renk ve ton değer kaybı olmada çevirmek mümkünmü?.
bukonuda yardımlarınıza ihtiyacım var...:sweating:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 04-01-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Öncelikle şunu belirtmek isterim.
Meslek hanenizi değiştirin.Bir grafiker bu konuyu nasıl bilmez sorusundan hareketle çok farklı tepkiler alabilirsiniz.
Sorunuza gelince ;
Basılı materyallerde eğer herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız fotoğrafları Photoshop programında işleyin.Zira Photoshop'da bu sorunu yaşamazsınız.Diğer türlü sizin dediğin gibi çalışma bittikten sonra çalışmayı komple CMYK yapabilmeniz mümkün değil.Haa olur olmasına ama o zaman da çalışmayı komple Bitmapa çevirmeniz lazım ki bu durumda vektörel çalışmanın bir esprisi kalmaz.
Corel X4 de bu bahsettiğiniz problemin had safhada olduğunu bende duymuştum.
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 04-01-2010 #3
Corel X4 de bu bahsettiğiniz problemin had safhada olduğunu bende duymuştum.
Yanlış duymuşsunuz. CorelDRAW da diğer Photoshop gibi renk çevirmesi yapar. Sadece doğru profili ve renk ayarlarını seçmek gerekiyor.

RGB görsellerde CMYK rekn uzayına girmeyen renkler mevcutsa hangi programda çevirirseniz çevirin renkler RGB 'den farklı olacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap
Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 04-01-2010 #4
Yanlış duymuşsunuz. CorelDRAW da diğer Photoshop gibi renk çevirmesi yapar. Sadece doğru profili ve renk ayarlarını seçmek gerekiyor.

RGB görsellerde CMYK rekn uzayına girmeyen renkler mevcutsa hangi programda çevirirseniz çevirin renkler RGB 'den farklı olacaktır.

Ne demek istediğimi ya ben tam olarak anlatamadım ya da siz anlamadınız.Ben Corel'de bu değişimi yapamazsınız diye bir şey yazmadım.Problem çıkma olasılığının yüksek olduğundan bahsettim ve en sağlıklı yolun da fotoğrafların Photoshop'da işlenmesi olduğunu söyledim.
Ayrıca bahsettiğim Corel'in diğer sürümleri ile ilgili değildi, X4 sürümü içindi.
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 04-01-2010 #5
Ne demek istediğimi ya ben tam olarak anlatamadım ya da siz anlamadınız.Ben Corel'de bu değişimi yapamazsınız diye bir şey yazmadım.Problem çıkma olasılığının yüksek olduğundan bahsettim ve en sağlıklı yolun da fotoğrafların Photoshop'da işlenmesi olduğunu söyledim.
Ayrıca bahsettiğim Corel'in diğer sürümleri ile ilgili değildi, X4 sürümü içindi.
Pardon, ben tam olarak anlatamamışım demek istediğimi. Şunu demek istiyorum; Corel DRAW X4 sürümünde bu tip problemler sizin belirttiğiniz gibi had safhada değil. Hatta problem yok.
Bu mesajdan alıntı yap